Ўзбекистон-Туркманистон-Озарбайжон саммити – биргаликдаги янги имкониятлар сари навбатдаги қадам
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 22 август куни Туркманбоши шаҳрида бўлиб ўтадиган “Ўзбекистон-Туркманистон-Озарбайжон” форматидаги уч томонлама саммитда иштирок этади.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистоннинг Туркманистон билан ҳам, Озарбайжон билан ҳам икки ва кўп томонлама муносабатлари юксак даражага кўтарилган. Бугун жаҳонда кечаётган глобал ўзгаришлар эса уч давлат ўртасидаги алоқаларни барча жабҳаларда янги босқичга олиб чиқишни тақозо қилмоқда. Хусусан, транспорт-коммуникация, энергетика, денгизга чиқиш ва бошқа йўналишларда ўзаро шерикликни жадаллаштириш учун юқори салоҳият мавжуд.
Туркманбошида ўтадиган уч томонлама саммит ана шу салоҳиятдан унумли фойдаланиш учун зарур шарт-шароитларни яратиши кутилмоқда.
Қайд этиш жоиз, шу йил 5-8 август кунлари Туркманистоннинг “Аваза” миллий туристик ҳудудида бўлиб ўтган БМТнинг Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича учинчи конференцияси доирасида ҳам Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев, туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов ва Озарбайжон Бош вазири Али Асадовнинг уч томонлама учрашуви бўлиб ўтган эди. Унда ўзаро манфаатли минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш ва қўшма лойиҳаларни илгари суриш масалалари кўриб чиқилди.
Энг аввало, энергетика, транспорт ва логистика, саноат ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида кооперация учун имкониятлар мавжудлиги қайд этилди.
Амалий ҳамкорликнинг истиқболли лойиҳаларини ишлаб чиқиш учун мазкур форматдаги мулоқотларни давом эттиришга келишиб олинди.
Ўзбекистон-Туркманистон муносабатлари икки давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси туфайли сўнгги йилларда сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди. Хусусан, 2017 йил 6 мартда имзоланган Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома ва 2022 йил 21 октябрда имзоланган Стратегик шерикликни чуқурлаштириш тўғрисидаги декларация икки томонлама ҳамкорликнинг мустаҳкам шартномавий-ҳуқуқий асоси сифатида хизмат қилмоқда.
Давлат раҳбарларининг ўзаро расмий ташрифлари ва кўп томонлама форматдаги учрашувлари давомида икки мамлакат алоқаларини янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ушбу учрашувлар, шубҳасиз, Марказий Осиё минтақасида узоқ муддатли барқарор шериклик, тинчлик ва яхши қўшничилик муносабатларини ривожлантириш ҳамда кенгайтиришда муҳим аҳамиятга эга бўлди.
Шунингдек, Туркманистон Ўзбекистоннинг муҳим савдо шерикларидан бири ҳисобланади. 2025 йилнинг биринчи ярим йиллиги якунига кўра, мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 464 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Ўзбекистонда Туркманистон томони билан 240 та қўшма корхона самарали фаолият олиб бормоқда.
Икки давлатнинг минтақада йирик энергетика лойиҳаларини амалга оширишда ҳам фаол иштироки кузатилмоқда. Шунингдек, транспорт соҳаси муносабатларнинг устувор йўналишларидан ҳисобланади. Мамлакатларимизнинг ўзаро интеграциялашган автомобиль ва темир йўллари учинчи давлатлар учун транзит вазифасини ўтайди.
Айтиш жоизки, ўзбек ва туркман халқларини бир-бирига боғлаб турадиган тарих, туризм, маданият ва урф-одатлар халқларимизнинг умумий мулкига айланган. Бу яқинлик маданий-гуманитар ва туризм соҳасидаги алоқаларни ривожлантириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилаётир.
Яна бир муҳим жиҳат – бу юртимизда туркман тили, маданияти, урф-одатларини асраб-авайлаш ва ривожлантириш учун барча шароит яратилган. Шунингдек, буюк ўзбек шоири ва давлат арбоби Мир Алишер Навоий мероси Туркманистонда юксак қадрланади. Туркман халқининг ардоқли шоири Махтумқули Фироғий ғазаллари эса мамлакатимизда севиб мутолаа қилинади.
Озарбайжон Ўзбекистоннинг яқин дўсти ва вақт синовидан ўтган ишончли стратегик ҳамкоридир. 2022 йилда Стратегик шерикликни чуқурлаштириш ва кенг қамровли ҳамкорликни ривожлантириш декларацияси ҳамда 2024 йилда Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартнома каби ҳужжатларнинг имзоланиши билан икки томонлама муносабатлар тарихида мутлақо янги саҳифа очилди.
Мунтазам ташрифлар ва олий даражадаги учрашувлар ҳамкорликнинг барча йўналишларида юқори суръатларни белгилаб, ўзаро алоқаларни ривожлантиришнинг ҳаракатлантирувчи кучи бўлиб хизмат қиляпти.
Савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларни кенгайтириш, жаҳон бозорида рақобатбардошликни ошириш, хорижий шериклар билан ишлаб чиқариш кооперациясини чуқурлаштириш, минтақада янги транспорт йўлакларини яратиш, ривожлантириш ва улардан самарали фойдаланиш халқаро ҳамкорликнинг энг муҳим йўналишларидандир.
Транспорт маъмуриятлари даражасида яқин мулоқотлар олиб борилмоқда, савдо-иқтисодий алоқалар, саноат кооперацияси мустаҳкамланмоқда.
Ўзбекистон ва Озарбайжон мос равишда Марказий Осиё ва Жанубий Кавказда йирик иқтисодий салоҳиятга эга давлатлар саналади. Бу уларни иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни чуқурлаштиришга интилаётган иқтисодий жиҳатдан истиқболли шерикларга айлантиради. Шунингдек, Озарбайжон капитали иштирокида савдо, машинасозлик ва металлга ишлов бериш, молия ва суғурта, кўчмас мулк олди-сотдиси, энергетика, хизмат кўрсатиш, заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш, озиқ-овқат саноати, енгил саноат ва бошқа йўналишларда фаолият юритаётган 250 дан ортиқ корхона Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришга муҳим ҳисса қўшмоқда.
Озарбайжонда “UzAuto” автомобиль йиғиш заводининг очилиши саноат кооперациясининг ёрқин мисолларидан бири бўлди. Мазкур лойиҳа Ўзбекистоннинг экспорт имкониятларини кенгайтирди ва Озарбайжонда янги иш ўринлари яратди. Шу билан бирга, агросаноат, тўқимачилик саноати, логистика соҳаларидаги кооперация ҳам муваффақиятли ривожланяпти. Ҳар икки давлат ҳам Транскаспий йўналиши лойиҳалари орқали транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш, шунингдек, транспорт стратегияларини интеграциялашувидан манфаатдор.
Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2024 йил якунига кўра, 250 миллион доллардан ошди. Шу билан бирга, томонлар келгуси йилларда уни бир неча баробар оширишга интилмоқда. Бунга мамлакатлар ўртасида ўрнатилган эркин савдо режими ва жорий йилнинг июнь ойида Бокуда сўнгги йиғилиши бўлиб ўтган ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро қўшма комиссия яқиндан кўмаклашмоқда.
Шунингдек, икки давлат ҳудудидаги энг истиқболли лойиҳаларни молиялаштириш мақсадида 2023 йилда устав капитали 500 миллион доллар бўлган Ўзбекистон-Озарбайжон қўшма инвестиция компанияси ташкил этилди.
Мазкур тузилмаларнинг ташкил этилиши расмий Тошкент ва Бокунинг иқтисодий интеграциялашуви ҳамда савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликнинг мавжуд салоҳиятини тўлиқ амалга оширишдан ўзаро манфаатдорлигидан далолат беради. Буни кўплаб тадбирлар – кўргазмалар, бизнес-форумлар, бизнес миссиялар ҳам тасдиқлайди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон 2030 йилдан бошлаб мамлакатда ишлаб чиқарилган ортиқча “яшил” электр энергиясини Озарбойжон орқали Европага экспорт қилишни режалаштиряпти. 2024 йил ноябрида Ўзбекистон, Қозоғистон ва Озарбойжон Президентлари “Марказий Осиё – Озарбойжон – Европа” яшил энергетика йўлагини яратиш лойиҳасига старт берди. Ўтган йили декабрь ойида уч мамлакат ўртасида лойиҳанинг таъсис шартномаси имзоланди. Лойиҳанинг экологик аҳамиятини алоҳида қайд этиш керак. Узатиладиган энергия – бу шамол ва қуёш энергияси бўлиб, қайта тикланадиган ва тоза манба ҳисобланади ҳамда иқлимга таъсирни юмшатиш имконини беради.
Шу орқали Ўзбекистон ва Озарбайжон Париж битими ва Барқарор ривожланиш мақсадлари доирасида иқлимни муҳофаза қилиш бўйича қўшма саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватламоқда.
Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги маданий-гуманитар, туризм алмашинувларни ривожлантиришда дин, тил, маданият ва анъаналарнинг тарихий муштараклиги муҳим ўрин тутади. Шунингдек, икки давлат ҳудудларида маданият ва адабиёт кунлари, кино ва ижодий ҳафталиклар, гастроль сафарлари, бадиий кўргазмалар мунтазам ўтказиб келинмоқда.
Озарбайжон билан дўстлик ришталарини мустаҳкамлашга бугун Ўзбекистонда истиқомат қилаётган озар миллати вакиллари ҳам ўз ҳиссасини қўшмоқда. Уларнинг маданияти ва анъаналарини асраб-авайлаш мақсадида мамлакатимизда Озарбайжон маданият марказлари уюшмаси ташкил этилган.
Мухтасар айтганда, Президент Шавкат Мирзиёевнинг “Ўзбекистон-Туркманистон-Озарбайжон” форматидаги уч томонлама саммитда иштирок этиши, аввало, Марказий Осиё ва Жанубий Кавказ минтақаларини янада бирлаштириш, уч мамлакат ўртасида кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда икки минтақа халқларининг фаровонлигини оширишга ва биргаликдаги янги ютуқларни қўлга киритишга хизмат қилади.

Саммит Узбекистан-Туркменистан-Азербайджан — еще один шаг к новым совместным возможностям
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 22 августа примет участие в первом трехстороннем саммите в формате «Узбекистан-Туркменистан-Азербайджан» в Ашхабаде.
Следует отметить, что двусторонние и многосторонние отношения Узбекистана с Туркменистаном и Азербайджаном достигли высокого уровня. Глобальные изменения, происходящие сегодня в мире, требуют вывести отношения между тремя странами на новый уровень по всем направлениям. В частности, имеется большой потенциал для активизации взаимного сотрудничества в сфере транспорта и коммуникаций, энергетики, морского сообщения и других областях.
Трёхсторонний саммит в Ашхабаде, как ожидается, создаст необходимые условия для продуктивного использования этого потенциала.
В рамках Третьей Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, которая проходила 5–8 августа текущего года в Национальной туристической зоне Туркменистана «Аваза», состоялась трёхсторонняя встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова и Премьер-министра Азербайджана Али Асадова. На ней были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного регионального сотрудничества и продвижения совместных проектов. В первую очередь было отмечено наличие возможностей для сотрудничества в сферах энергетики, транспорта и логистики, промышленности и сельского хозяйства. Тогда стороны договорились продолжить диалог в этом формате для проработки перспективных проектов практического взаимодействия.
Узбекско-туркменские отношения в последние годы вышли на качественно новый уровень благодаря политической воле лидеров двух государств. В частности, Договор о стратегическом партнерстве от 6 марта 2017 года и Декларация об углублении стратегического партнерства от 21 октября 2022 года служат прочной договорно-правовой базой двустороннего взаимодействия.
В ходе взаимных официальных визитов глав государств и встреч в многосторонних форматах особое внимание уделяется дальнейшему развитию отношений между двумя странами. Эти встречи, несомненно, сыграли важную роль в развитии и расширении долгосрочного стабильного партнерства, мира и добрососедства в Центральноазиатском регионе.
Туркменистан также является одним из важных торговых партнёров Узбекистана. По итогам первого полугодия 2025 года объём взаимной торговли между нашими странами составил 464 миллиона долларов США. В Узбекистане и Туркменистане эффективно функционируют 240 совместных предприятий.
Две страны также активно участвуют в реализации крупных энергетических проектов в регионе. Транспортная сфера также является приоритетным направлением отношений. Интегрированные автомобильные и железнодорожные сети наших стран служат транзитным маршрутом для третьих стран.
Следует отметить, что история, туризм, культура и традиции, связывающие узбекский и туркменский народы, стали их общим достоянием. Эта близость служит прочной основой для развития отношений в культурно-гуманитарной и туристической сферах.
Ещё одним важным аспектом является то, что в нашей стране созданы все условия для сохранения и развития туркменского языка, культуры и традиций. В Туркменистане высоко ценится наследие великого узбекского поэта и государственного деятеля Алишера Навои. Газели туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фраги с любовью и нежностью читаются в нашей стране.
Азербайджан – также близкий друг и надёжный стратегический партнёр Узбекистана, выдержавший испытание временем. Подписание таких документов, как Декларация об углублении стратегического партнёрства и развитии всестороннего сотрудничества в 2022 году и Договора о союзнических отношениях в 2024 году, открыло совершенно новую страницу в истории двусторонних отношений.
Регулярные визиты и встречи на высшем уровне задают высокий темп во всех областях сотрудничества и служат движущей силой развития двусторонних отношений.
Расширение торгово-экономических и инвестиционных связей, повышение конкурентоспособности на мировом рынке, углубление производственной кооперации с зарубежными партнерами, создание, развитие и эффективное использование новых транспортных коридоров в регионе являются одними из важнейших направлений двустороннего сотрудничества.
Ведется тесный диалог на уровне транспортных администраций, укрепляются торгово-экономические связи и промышленная кооперация.
Узбекистан и Азербайджан считаются странами с большим экономическим потенциалом в Центральной Азии и на Южном Кавказе, соответственно. Это делает их экономически перспективными партнерами, стремящимися к углублению экономического и инвестиционного сотрудничества. Более 250 предприятий, работающих с участием азербайджанского капитала в сферах торговли, машиностроения и металлообработки, финансов и страхования, недвижимости, энергетики, услуг, ювелирного производства, пищевой и легкой промышленности и других областях, вносят значительный вклад в развитие экономики Узбекистана.
Открытие в Азербайджане автосборочного завода “UzAuto” стало одним из ярких примеров промышленной кооперации. Этот проект расширил экспортные возможности Узбекистана и создал новые рабочие места в стране. Кроме того, успешно развивается сотрудничество в агропромышленном комплексе, текстильной промышленности и логистике. Обе страны заинтересованы в эффективном использовании транзитного потенциала проектов Транскаспийского маршрута, а также в интеграции транспортных стратегий.
Объем взаимной торговли между Узбекистаном и Азербайджаном по итогам 2024 года превысил 250 миллионов долларов. При этом стороны стремятся увеличить его в несколько раз в ближайшие годы. Этому способствуют установленный между странами режим свободной торговли и деятельность Совместной межправительственной комиссии по сотрудничеству, последнее заседание которой состоялось в Баку в июне этого года.
Также в целях финансирования наиболее перспективных проектов на территориях двух стран в 2023 году была создана узбекско-азербайджанская совместная инвестиционная компания с уставным капиталом в 500 миллионов долларов.
Создание этих структур свидетельствует о взаимной заинтересованности официальных Ташкента и Баку в экономической интеграции и полной реализации имеющегося потенциала торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Это подтверждают и многочисленные мероприятия – выставки, бизнес-форумы, бизнес-миссии. Кроме того, Узбекистан планирует с 2030 года экспортировать излишки производимой в стране «зелёной» электроэнергии в Европу через Азербайджан. В ноябре 2024 года президенты Узбекистана, Казахстана и Азербайджана дали старт проекту создания «зелёного» энергетического коридора «Центральная Азия – Азербайджан – Европа». В декабре прошлого года три страны подписали учредительное соглашение по проекту. Следует отметить и экологическую значимость проекта. В качестве транспортируемой энергии будет использоваться энергия ветра и солнца, которая являются возобновляемыми и экологически чистыми источниками и позволяют снизить воздействие на климат.
Историческая общность религии, языка, культуры и традиций играет важную роль в развитии культурных, гуманитарных и туристических обменов между Узбекистаном и Азербайджаном. Кроме того, на территориях двух государств регулярно проводятся дни культуры и литературы, недели кино и творчества, гастроли и художественные выставки.
Представители азербайджанского нации, проживающие сегодня в Узбекистане, также вносят свой вклад в укрепление уз дружбы с Азербайджаном. В целях сохранения их культуры и традиций в нашей стране создана Ассоциация азербайджанских культурных центров.
Одним словом, участие Президента Шавката Мирзиёева в трёхстороннем саммите в формате «Узбекистан–Туркменистан–Азербайджан» будет, прежде всего, служить дальнейшему объединению Центральноазиатского и Южно-Кавказского регионов, развитию многопланового и взаимовыгодного сотрудничества между тремя странами, повышению благосостояния народов двух регионов и достижению новых совместных успехов.