Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайн 25 август куни давлат ташрифи билан мамлакатимизга келди.
Самарқанд шаҳри аэропортида Иордания Подшоҳини Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев кутиб олди.
Олий мартабали меҳмон шарафига икки мамлакат давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Миллий куй-қўшиқ ва рақслардан иборат тантанали маросим бўлиб ўтди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари эртага режалаштирилган. Бугун давлат раҳбарлари биргаликда қадимий Самарқанднинг тарихий обидаларини зиёрат қиладилар.

The King of Jordan arrived in the city of Samarkand
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, King Abdullah II ibn Al Hussein of the Hashemite Kingdom of Jordan arrived in our country on August 25 with a state visit.
At the airport of the city of Samarkand, the King of Jordan was met by President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
In honor of the distinguished guest, the national flags of both countries were raised and a guard of honor was formed.
A solemn ceremony was held with performances of national songs and dances.
The main events of the visit are scheduled for tomorrow. Today, the heads of state will visit the sights of ancient Samarkand together.