Президент Шавкат Мирзиёевнинг фармонларига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг ўттиз тўрт йиллиги муносабати билан турли соҳалар вакиллари фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан мукофотланган эди.
Тошкент шаҳрида 27 август куни ушбу мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Давлатимиз раҳбари барчани, аввало, Мустақиллик байрами билан табриклади. Мамлакатимизда эришилаётган натижаларнинг асоси, саъй-ҳаракатларнинг моҳияти ҳақида алоҳида тўхталди.
– Янги Ўзбекистонда ортга қайтмас тус олган ислоҳотларимиз қандай улкан натижалар бераётганини барчамиз кўриб турибмиз. Ўтган саккиз йилда ялпи ички маҳсулотимиз шиддат билан ўсиб, 115 миллиард долларга етди. Бугун битта рақамни биринчи марта айтмоқчиман: Халқаро валюта жамғармаси прогнозига кўра, бу йил иқтисодиётимиз ҳажми 130 миллиард доллардан ошиши кутилмоқда. Яъни, илгари бундай ўсиш, бундай юксак эътироф ҳеч қачон бўлмаган, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бундай натижаларга тадбиркорлик кенг қўллаб-қувватланаётгани, замонавий саноат мажмуалари барпо этилаётгани, “яшил” ва инновацион иқтисодиётга ўтилиб, муқобил энергия манбалари яратилаётгани, ахборот технологиялари, туризм ва молиявий технологиялар каби хизмат кўрсатиш тармоқлари ривожлантирилаётгани замин бўлмоқда.
Юртимизда замонавий шаҳарлар қад кўтармоқда, қишлоқ ва маҳаллалар обод бўлмоқда. Ўтган саккиз йилда аҳоли учун 500 мингга яқин квартирали кўп қаватли уй-жойлар барпо этилди. Бу мустақилликнинг дастлабки 25 йилига нисбатан тўрт карра кўп. Маҳалла инфратузилмасини яхшилаш, қишлоқларни, йўлларни обод қилиш учун 60 триллион сўм маблағ сарфланди. Ёки, 130 миллиард доллар хорижий сармоя кириб келди, 100 мингдан ортиқ инвестиция лойиҳалари ишга туширилди, 7 миллиондан зиёд аҳоли даромадли бўлди.
– Бундай улкан тарихий ютуқларимиз – ўз вақтида чуқур ўйлаб олиб борган кенг кўламли ислоҳотларимиз, энг муҳими, одамларимизнинг тафаккури, дунёқараши ўзгаргани самараси, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз. Қураётган биноларимиз, замонавий мажмуалар, қулай уй-жойлар, мактаб ва боғчалар, тиббиёт, маданият ва спорт масканлари мисолида Янги Ўзбекистоннинг иқтисодий қудрати ва улкан бунёдкорлик салоҳияти яққол намоён бўлмоқда. Асосийси, қайси соҳада бўлмасин, ҳар бир ютуқ ва натижа, аввало, инсон қадрини улуғлаш, унинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга хизмат қилмоқда, – деди давлатимиз раҳбари.
Сўнгги саккиз йилда ижтимоий инфратузилмага олдинги йилларга нисбатан олти карра кўп маблағ йўналтирилди. Натижада боғча ўринлари 720 мингдан 2,5 миллионга етказилди. 466 та янги мактаб қурилиб, 1 миллион ўқувчи ўрни яратилди. Талабалар сони 279 мингдан 1,5 миллион нафарга оширилиб, олий таълимда қамров 42 фоизга олиб чиқилди.
Ўтган ҳафтада Тадбиркорлар куни муносабати билан 168 нафар энг илғор бизнес вакиллари, миришкор деҳқон ва фермерлар давлатимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирлангани қайд этилди.
– Бундай фидойи юртдошларимиз, уларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришдан чарчамайман. Албатта, бу бежиз эмас. Яхши биласиз, олдинлари асосан хомашё экспорт қилар эдик. Барча тармоқларни трансформация қилганимиз ҳисобига, саноат ҳажмини 2017 йилги 29 миллиарддан 70 миллиард долларга етказдик. Агар вақтида тадбиркорлик учун қулай шароитлар яратиб бермасак, бундай ютуқларга эриша олармидик? Йўқ, албатта, – деди давлатимиз раҳбари.
Таъкидланганидек, бугун бизнес вакиллари иқтисодиётимизнинг чинакам таянчига айланди. Биргина қурилиш соҳасини оладиган бўлсак, бу йўналиш олдин ҳеч қачон ҳозиргидек жадал ривожланмаган. Илгари қурилишлар фақат давлат буюртмаси асосида бўлар эди. Бугун хусусий қурилиш компаниялари сони 30 мингдан ошди, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳажми 6 миллиард долларга яқинлашди. Ҳозирги кунда Ўзбекистон том маънода улкан қурилишлар майдонига айланди.
Биргина ўтган йилнинг ўзида 21 миллиард долларлик қурилиш ишлари амалга оширилди. Бу 2017 йилга нисбатан 3 карра кўп.
Бундай улкан ўзгаришларни қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, электротехника, машинасозлик, фармацевтика каби йўналишларда ҳам кўриш мумкин.
Мамлакатимизда фақат саноат билан чекланиб қолмасдан, хизмат кўрсатиш соҳаларини ривожлантиришга ҳам алоҳида аҳамият берилаётгани таъкидланди.
– Авваллари 500 миллион долларга етмаган туризм экспорти ҳозир 3 миллиард долларлик маррадан ошди. Етти-саккиз йил олдин IT экспорти 1 миллиард долларга етади, деса, бунга ким ишонарди? Энг муҳими, барча тармоқларга янги илм, замонавий технологиялар кириб келди. Уларда юз минглаб иш ўринлари ва юқори малакали кадрлар армияси пайдо бўлди. Ҳар бир соҳада Янги Ўзбекистоннинг ўз стратегияси, тажриба мактаби шаклланди.
Мамлакатимизнинг ана шундай янги тарихи, янги қиёфасини яратишда бутун халқимиз қатори сиз, азизларнинг ҳам муносиб ҳиссангиз бор ва бунинг учун барчангизга чуқур миннатдорлик билдираман, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент жойларда давлат мукофотларини қабул қилиб олаётган ватандошларимизни ҳам табриклади.
Шундан сўнг, мукофотланганларга фахрий унвон, орден ва медаллар тантанали равишда топширилди.
– Миллий истиқлолимизнинг энг буюк мақсади инсонга эътибор, унинг қадрини, меҳнатини улуғлаш, олижаноб халқимизнинг иззат-ҳурматини жойига қўйишдан иборат. Буни ушбу дақиқаларда барчамиз янада чуқур ҳис этмоқдамиз. Ўз меҳнати билан мана шундай қадр топиш, эл-юрт назарида бўлишдек буюк бахт сизларни ҳеч қачон тарк этмасин, – деди Президент.

The President: each achievement and result, primarily, serves to elevate human dignity, ensure its rights and interests
In accordance with the decrees of President Shavkat Mirziyoyev, representatives of various spheres were awarded with titles, orders and medals on the occasion of the 34th anniversary of Uzbekistan’s independence.
On August 27, a ceremony of awarding these orders took place in Tashkent.
The Head of state congratulated everyone on Independence Day, discussed in detail the meaning of the current transformations and achieved results.
Today we all see the major results generated by reforms, which possess an irreversible nature in New Uzbekistan. Over the past eight years our gross domestic product is steadily increasing and today achieved 115 billion dollars. For the first time I would also like to announce another indicator: according to International Monetary Fund estimates, the volume of the economy will exceed 130 billion dollars this year. We have never had such growth rates and high international assessments before, – mentioned Shavkat Mirziyoyev.
These results were made possible by active support for entrepreneurship, the construction of modern industrial complexes, the transition to a green and innovative economy, and the development of renewable energy sources, information technology, tourism, and financial services.
Modern cities are being built in the country, and villages and mahallas are being improved. Over the past eight years, apartment buildings with more than 500 thousand apartments have been built – four times more than in the first 25 years of independence. Sixty trillion soums have been allocated to improve the infrastructure of mahallas, villages, and roads. Thanks to investments of $155 billion, over 100 thousand projects have been implemented, and more than 7 million citizens have gained a source of income.
- These tremendous historical achievements are the result of large-scale and well-thought-out reforms and, most importantly, changes in the thinking and worldview of our people. The buildings under construction, modern complexes, comfortable homes, schools, kindergartens, medical, cultural, and sports facilities clearly demonstrate the economic power and creative potential of New Uzbekistan. Most importantly, regardless of the area in which success has been achieved, each result serves, first and foremost, to enhance human dignity and ensure its rights and interests, - emphasized the Head of state.
Over the past eight years, six times more funds have been allocated to social infrastructure than before. As a result, the number of places in kindergartens has increased from 720 thousand to 2.5 million. 466 new schools were built, creating nearly one million student places. The number of students grew from 279 thousand to 1.5 million, with higher education coverage reaching 42 percent.
Last week, in honor of Entrepreneurs' Day, 168 of the most advanced representatives of business, agricultural workers, and farmers were awarded high state honors.
- I will always support and encourage such dedicated compatriots and their initiatives. This is no coincidence. You all know very well that ten years ago, we mainly exported raw materials. Today, industrial exports have grown from $28 billion in 2016 to $62 billion. Would we have achieved such results without creating conditions for entrepreneurs? Of course not, - said the President.
It was noted that today, business representatives have become a true pillar of the economy. It is enough to look at the construction sector: it did not develop at such a pace before. Whereas construction used to be carried out only on state orders, today the number of private construction companies has exceeded 30,000, and the volume of construction materials production has approached $6 billion. Uzbekistan has turned into a huge construction site. Last year alone, construction work worth $23 billion was completed, four times more than in 2016.
Similar colossal changes are taking place in agriculture, textiles, electrical engineering, mechanical engineering and pharmaceuticals.
Particular attention is being paid to the development of the service sector.
Whereas tourism exports previously amounted to less than $500 million, today this figure exceeds $3 billion. Seven or eight years ago, few believed in the possibility of exporting IT products worth a billion dollars. Most importantly the new knowledge and modern technologies have come to all industries. This has led to the creation of hundreds of thousands of jobs and the training of an army of highly qualified specialists. Each sector has developed its own strategy and school of experience for New Uzbekistan.
You, dear compatriots, have made a worthy contribution to the creation of this new history and the new image of our country. For this, I express my deep gratitude to you, - added the Head of State.
The President also congratulated the citizens who received awards in the regions.
The awardees were then solemnly presented with honorary titles, orders and medals.
- The highest goal of our independence is to pay attention to people, elevate their dignity and labor, and improve the lives of our noble people. We all feel this particularly deeply at this moment. May the great happiness of seeing your work duly appreciated and enjoying the respect of society never leave you, - said the President.
The awardees expressed their gratitude for the high attention and conveyed their best wishes to the people of Uzbekistan.