Пекин шаҳрига расмий ташриф доирасида 2 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ХХР Давлат кенгаши Бош вазири Ли Цян билан учрашуви бўлиб ўтди.
Кўп қиррали амалий ҳамкорликни, энг аввало, савдо-иқтисодий, молиявий-инвестициявий ва гуманитар соҳаларда янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари ХХР Давлат кенгаши Бош вазири ва бутун Хитой халқини буюк Ғалабанинг 80 йиллиги ҳамда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Тяньцзинь саммити муваффақиятли ўтказилгани билан самимий табриклади.
Икки мамлакат етакчиларининг сиёсий иродаси ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли Ўзбекистон – Хитой муносабатлари янги даврда барча шароитларда стратегик шериклик ва кўп қиррали “етук” ҳамкорлик даражасига кўтарилгани таъкидланди.
Ўтган йили товар айирбошлаш 14 миллиард долларга етди ва барқарор ўсишда давом этмоқда. Бу кўрсаткични маҳсулот етказиб беришни кўпайтириш, экспорт ва импорт мутаносиблигини таъминлаш орқали 20 миллиард долларга етказиш имконияти борлиги қайд этилди.
Шу мақсадда Ўзбекистонда стандартларни уйғунлаштириш ва маҳсулотларни Хитой талаблари асосида сертификациялаш учун қўшма Квант метрология маркази ва Минтақавий саноат стандартлаштириш марказини очиш таклиф қилинди.
Қўшма лойиҳалар портфели 60 миллиард доллардан зиёдни ташкил этмоқда.
Бу галги ташрифга тайёргарлик доирасида “яшил” энергетика, геология, кимё, ноёб металларни чуқур қайта ишлаш, кўмир кимёси, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш ва рақамлаштириш, қишлоқ ва сув хўжалиги, уруғчилик, агровольтаика соҳаларида янги лойиҳа таклифлари шакллантирилди.
Илмий тадқиқотлар ва истиқболли стартапларни илгари суриш мақсадида Ўзбекистон – Хитой сунъий интеллектни ривожлантириш марказини ташкил этиш таклиф қилинди.
Хитойнинг етакчи банк-молия институтлари билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Камбағалликка қарши курашиш бўйича махсус қуйи қўмита йиғилиши ва жорий йилда Ўзбекистонда ўтказилаётган иккинчи Ҳудудлар форуми якунларига юқори баҳо берилди.
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” стратегик темир йўлини қуриш лойиҳаси бўйича Ўзбекистон пудрат ташкилотларини жалб этган ҳолда амалий ишлар олиб борилмоқда.
Бу галги ташриф доирасида Маданият марказларини ўзаро очиш тўғрисида битим имзолангани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йил Ўзбекистонда иккинчи Таълим форуми бўлиб ўтади. Чунцин шаҳрида илк бор Касб-ҳунар таълими форуми ўтказилди, ушбу йўналишда “Ўзбекистон – Хитой альянси” тузилди. Ўзбекистон ҳудудларида “Лу Бань устахоналари” очилади.
Тошкент ва Самарқанддаги Конфуций институтлари самарали фаолият юритаётгани таъкидланди.
Томонлар авиақатновлар сонини янада кўпайтириш ва сайёҳлар алмашинувини фаоллаштириш муҳимлигини қайд этдилар.
Якунда Президентимиз ХХР Давлат кенгаши Бош вазирини расмий ташриф билан Ўзбекистонга келишга таклиф этди.

In the framework of the official visit to Beijing, on September 2 a meeting was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Premier of the State Council of the People's Republic of China Li Qiang.
Matters of further expanding multifaceted practical cooperation, primarily, in trade and economic, financial and investment, humanitarian spheres, were reviewed.
In the beginning of the meeting the Head of our state sincerely congratulated the Premier of the State Council of the People's Republic of China and the Chinese people with the 80th anniversary of the Great Victory, as well as successful organization of the SCO summit in Tianjin.
It was emphasized that thanks to the political will and joint efforts of the leaders of the two countries, Uzbek-Chinese relations have reached the level of an all-weather comprehensive strategic partnership in a new era and a “mature” multifaceted cooperation.
Last year, trade turnover reached $14 billion and continues to grow steadily. The potential for increasing this figure to $20 billion was noted, including through expanding supplies and ensuring a balance between exports and imports.
For these purposes, it was also proposed to establish in Uzbekistan a joint Center for quantum metrology and a Regional center for industrial standardization to harmonize regulations and certify products based on Chinese requirements.
The portfolio of joint projects exceeds $60 billion.
In preparation for the current visit, a package of new project proposals was formed in the field of “green” energy, geology, chemistry, deep processing of rare earth metals, coal chemistry, modernization and digitalization of transport infrastructure, agriculture and water management, seed production and agrivoltaics.
It was proposed to create an Uzbek-Chinese center for the development of artificial intelligence to promote scientific research and promising startups.
Issues of deepening practical cooperation with leading banking and financial institutions of China were also considered.
High praise was given to the outcomes of the meeting of the special Subcommittee on poverty reduction and the second Regional forum held this year in Uzbekistan.
Practical work is underway on the project for the construction of the strategic Uzbekistan–Kyrgyzstan–China railway, including with the involvement of Uzbek contracting organizations. The signing during this visit of the Agreement on the mutual opening of cultural centers was noted with satisfaction.
This year, the second Educational forum will be held in Uzbekistan. For the first time, a Vocational education forum was held in Chongqing, the “Uzbekistan–China Alliance” in this field was established. “Lu Ban Workshops” will be opened in the regions of Uzbekistan.
The fruitful activities of Confucius institutes in Tashkent and Samarkand were noted.
The sides also called for a further increase in the number of flights and the intensification of tourist exchanges.
In conclusion, the President of our country invited the Premier of the State Council of China to pay an official visit to Uzbekistan.