Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Пекин шаҳрига расмий ташриф доирасида 3 сентябрь куни Тяньаньмэнь майдонида Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 80 йиллигига бағишланган тантанали ҳарбий парадда иштирок этди.
Тадбирда йигирмадан ортиқ давлат раҳбарлари ва вакиллари, жумладан, Россия, Беларусь, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Мўғулистон, Тожикистон, Туркманистон, Эрон, Вьетнам, Миср ва бошқа давлатлар етакчилари иштирок этди.
ХХР Раиси Си Цзиньпин ўз нутқида бугунги шароитда тарихий хотирани асраб-авайлаш, тинчликни сақлаш ва адолатни таъминлаш муҳимлигини таъкидлади.
Парадда Хитой халқ озодлик армиясининг 45 та бўлинмаси иштирок этди. Хитой мудофаа саноати томонидан ишлаб чиқарилган ракета тизимлари, танклар, авиация техникаси ва учувчисиз учиш аппаратларининг энг сўнгги намуналари намойиш этилди.
Бундай парадлар 1949 йилдан буён Пекинда ўтказиб келинади, қуролли кучларнинг сўнгги катта кўриги эса 2019 йил 1 октябрда бўлиб ўтган ва унда 15 мингга яқин иштирокчи қатнашган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Пекин шаҳридаги тантанали тадбирларда иштироки мамлакатимизнинг халқлар ўртасидаги дўстлик ва ўзаро англашувни мустаҳкамлаш, тинчлик, барқарор тараққиёт ва фаровонлик йўлида минтақавий ва глобал даражада конструктив мулоқотни ривожлантиришга қаратилган изчил ташқи сиёсатининг навбатдаги тасдиғи бўлди.

On September 3, as part of the official visit program in Beijing, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in a solemn military parade dedicated to the 80th anniversary of Victory in World War II, held at Tiananmen Square.
The event was attended by leaders and representatives of more than twenty countries, including the leaders of Russia, Belarus, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Tajikistan, Turkmenistan, Iran, Vietnam, Egypt and other countries.
In his address, President of China Xi Jinping emphasized the importance of preserving historical memory, maintaining peace and ensuring justice under current global conditions.
The parade featured 45 formations of the People’s Liberation Army of China. The latest models of missile systems, tanks, aircraft and unmanned aerial vehicles produced by Chinese defense industry were showcased.
Such parades have been held in Beijing since 1949, while the most recent grand military review taking place on October 1, 2019 involved around 15 thousand participants.
The participation of the President of the Republic of Uzbekistan in the ceremonial events in Beijing became yet another confirmation of the consistent foreign policy course of our country, aimed at strengthening friendship and mutual understanding between nations, as well as developing constructive dialogue at regional and global levels in the name of peace, sustainable development and prosperity.