Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ва Ўмон ташқи ишлар вазирликлари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раунди ўтказилди.
ТИВ маълумотига кўра, делегацияларга Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Бахромжон Аълоев ҳамда Ўмон ташқи ишлар вазирининг сиёсий масалалар бўйича ўринбосари Шайх Халифа бин Али ал-Харисий раҳбарлик қилди.
Музокараларда Ўзбекистон–Ўмон муносабатларининг жорий ҳолати ва ривожланиш истиқболлари атрофлича муҳокама қилинди. Томонлар сиёсий мулоқотни чуқурлаштириш, парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлаш, ҳамкорликнинг шартнома-ҳуқуқий базасини кенгайтириш ва халқаро ташкилотлар доирасида ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканликларини тасдиқладилар.
Асосий эътибор иқтисодий дипломатияни фаоллаштириш масалаларига қаратилди. Икки томон ташқи савдо ҳажмини ошириш ва уни диверсификация қилиш, шунингдек, қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан чоралар ишлаб чиқишга келишиб олдилар.
Шунингдек, маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтириш, таълим, илмий-тадқиқот ва туризм соҳаларида шерикликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Томонлар халқаро ва минтақавий кун тартибининг айрим масалалари юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Маслаҳатлашувлар якунида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ва Ўмон Султонлиги Ташқи ишлар вазирлиги ўртасида икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган Қўшма ҳаракатлар режаси имзоланди.

Вчера в городе Ташкенте состоялся очередной раунд политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Узбекистаном и Оманом
По информации МИД, делегации сторон возглавляли первый заместитель министра иностранных дел Узбекистана Бахромжон Аълоев и заместитель министра иностранных дел по политическим вопросам Омана Шейх Халифа бин Али аль-Харисий.
В ходе переговоров подробно обсуждены состояние и перспективы развития узбекско-оманских отношений.
Стороны подтвердили готовность к дальнейшему укреплению политического диалога и межпарламентских связей, расширению договорно-правовой базы сотрудничества, а также углублению взаимодействия в рамках международных организаций.
Основное внимание уделено активизации экономической дипломатии. Была достигнута договоренность о разработке совместных мер по увеличению показателей внешней торговли и ее диверсификации, а также о реализации совместных инвестиционных проектов.
Состоялся обмен мнениями по наращиванию культурно-гуманитарных связей, развитию партнерства в сферах образования, научных исследований и туризма.
Также рассмотрены отдельные аспекты международной и региональной повестки.
По итогам мероприятия подписан Совместный план действий по укреплению двустороннего сотрудничества между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Министерством иностранных дел Султаната Оман.