Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 сентябрь куни Санкт-Петербург шаҳри губернатори Александр Беглов бошчилигидаги Россия делегациясини қабул қилди.
Ўзбекистон – Россия ўзаро манфаатли ҳамкорлигини янада кенгайтириш, энг аввало, Санкт-Петербург шаҳри билан иқтисодий кооперация лойиҳалари ва маданий-гуманитар алмашинув дастурларини амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзаро товар айирбошлаш кўрсаткичлари ўсаётгани мамнуният билан қайд этилди – ўтган йил якунларига кўра ҳудудлар даражасидаги экспорт-импорт ҳажми 20 фоизга ошди. Пойтахтимизда Ишбилармонлик маркази фаолиятини йўлга қўйиш, шунингдек, Янги Тошкент ҳудудида “Петербург мавзеси”ни барпо этиш лойиҳасини тайёрлаш ишлари олиб борилмоқда.
Россия делегациясининг бу галги ташрифи чоғида металлургия, ускунасозлик, йўл қурилиши, фармацевтика ва соғлиқни сақлаш, озиқ-овқат саноати, қишлоқ хўжалиги, логистика ҳамда бошқа соҳаларда 23 та кооперация лойиҳасини амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” қабул қилинди.
Хусусий тиббиёт, таълим, коммунал хўжалик, рақамли технологиялар, миграция ва туризм соҳаларида амалий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича аниқ таклифлар қўллаб-қувватланди.
Фаол гуманитар алоқаларни давом эттириш ва қўшма маданий тадбирларни мунтазам ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йил октябрь ойида икки мамлакат ҳудудлари кенгашининг иккинчи йиғилишини самарали ўтказишга қаратилган чора-тадбирларни кўришга келишиб олинди.

Президент Узбекистана отметил важность практической реализации «дорожной карты» сотрудничества с Санкт-Петербургом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 сентября принял российскую делегацию во главе с губернатором города Санкт-Петербурга Александром Бегловым.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного узбекско-российского сотрудничества, прежде всего реализации проектов экономической кооперации и программ культурно-гуманитарного обмена с городом Санкт-Петербургом.
С удовлетворением отмечен рост показателей взаимного товарооборота – по итогам прошлого года объемы экспортно-импортных операций на уровне регионов увеличились на 20 процентов. Ведется работа по запуску деятельности Делового центра в нашей столице, а также по подготовке проекта строительства «Петербургского квартала» на территории Нового Ташкента.
В ходе нынешнего визита российской делегации была принята «дорожная карта» по реализации 23 проектов кооперации в таких направлениях, как металлургия, приборостроение, дорожное строительство, фармацевтика и здравоохранение, пищевая отрасль, сельское хозяйство, логистика и другие сферы.
Поддержаны конкретные предложения по расширению практического сотрудничества в области развития частной медицины, образования, коммунального хозяйства, цифровых технологий, миграции и туризма.
Важное внимание уделено продолжению активных гуманитарных контактов и регулярной организации совместных культурных мероприятий.
Достигнута договоренность о принятии мер, направленных на обеспечение результативного проведения второго заседания Совета регионов двух стран в октябре текущего года.