Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 сентябрь куни Наманган шаҳрида Жаҳон банкининг глобал директори Луис Фелипе Лопес-Кальвани қабул қилди.
Музокаралар аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Жаҳон банки гуруҳи президенти Ажай Банганинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди ҳамда "Камбағалликдан фаровонлик сари" халқаро форуми муваффақиятли ташкил этилгани билан табриклади.
Жаҳон банки билан стратегик шерикликни, энг аввало, Барқарор ривожланишнинг биринчи мақсади бўлмиш камбағалликка қарши курашиш соҳасида янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ушбу глобал молиявий институт билан амалий ҳамкорликда юксак даражага эришилгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Мамлакат дастури муваффақиятли амалга оширилмоқда. Ўзбекистон банкнинг макроминтақадаги етакчи ҳамкорларидан биридир. Лойиҳалар портфели 14 миллиард доллардан ошди.
Жаҳон банкининг фаол кўмагида камбағаллик даражасини аниқлаш методологияси ишлаб чиқилди. Айни пайтда Ўзбекистонда камбағаллик ва тенглик кўрсаткичлари биргаликда диагностика қилинмоқда.
"Камбағалликдан фаровонлик сари" дастурини амалга ошириш доирасида хотин-қизлар ва ёшлар учун иш ўринлари яратиш, шаҳар ва қишлоқларнинг ижтимоий инфратузилмасини модернизация қилиш, туризмни ривожлантириш бўйича амалий чора-тадбирларни ўз ичига олган қўшма лойиҳа тайёрлаш таклиф қилинди.
Хусусий сектор лойиҳаларини илгари суриш, ўрта муддатли ривожланиш дастурларини ишлаб чиқиш, аҳолини рўйхатга олиш ва бошқа устувор йўналишларга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 сентября в городе Намангане принял глобального директора Всемирного банка Луиса Фелипе Лопес-Кальву.
В начале переговоров высокий гость передал главе нашего государства приветствия и наилучшие пожелания президента Группы Всемирного банка Аджая Банги, а также поздравил с успешной организацией международного форума «От бедности к процветанию».
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства со Всемирным банком, прежде всего в вопросах борьбы с бедностью - первой Целью устойчивого развития.
С глубоким удовлетворением был отмечен достигнутый высочайший уровень практического взаимодействия с данным глобальным финансовым институтом.
Успешно реализуется Страновая программа. Узбекистан является одним из ведущих партнеров банка в макрорегионе. Портфель проектов превысил 14 миллиардов долларов.
При активной поддержке Всемирного банка выработана методология определения уровня бедности. В настоящее время совместно проводится диагностика показателей бедности и равенства в Узбекистане.
Предложено подготовить совместный проект в рамках реализации программы «От бедности к благополучию», включающий практические мероприятия по созданию рабочих мест для женщин и молодежи, модернизации социальной инфраструктуры городов и сел, развитию туризма.
Особое внимание уделено продвижению проектов частного сектора, разработке среднесрочных программ развития, проведению переписи населения и другим приоритетным направлениям.