Нью-Йорк шаҳрига амалий ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Жаҳон банки гуруҳи президенти Ажай Банга билан учрашуви бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Ажай Бангани банк фаолиятидаги ривожланаётган мамлакатларнинг иқтисодий ўсишини қўллаб-қувватлашга қаратилган муваффақиятли ислоҳотлар билан табриклади.
Ўз навбатида, Жаҳон банки раҳбари мамлакатимизда Янги Ўзбекистонни барпо этиш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришлар натижаларини юқори баҳолади.
Жаҳон банки гуруҳи билан стратегик шерикликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда ушбу глобал молиявий институт билан, энг аввало, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар доирасидаги устувор дастур ва лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва илгари суришда ҳамкорликда юксак даражага эришилгани мамнуният билан қайд этилди.
Мамлакатимиз банкнинг Европа ва Марказий Осиёдаги энг йирик ҳамкорларидан биридир. Қўшма лойиҳалар портфели 14 миллиард доллардан ошди. Тошкентда Жаҳон банкининг минтақавий офиси очилди. Яқинда Наманган шаҳрида ўтган "Камбағалликдан фаровонлик сари" III халқаро форуми якунлари юксак баҳоланди.
Давлатимиз раҳбари амалдаги Шериклик дастурида асосий эътиборни барқарор ўсишни таъминлашга, лойиҳаларни жадал, сифатли ва самарали амалга оширишга қаратиш муҳим эканини таъкидлади.
Камбағалликка қарши курашиш, хотин-қизлар ва ёшлар учун иш ўринлари яратиш, янги "Намунали маҳалла" модели асосида ҳудудларни комплекс ривожлантириш, қишлоқ инфратузилмаси, хусусий сектор лойиҳаларини қўллаб-қувватлашни кенгайтириш, давлат активларини хусусийлаштириш масалаларида экспертлик кўмаги, иқтисодиётни карбонсизлаштириш ва молия соҳасини трансформация қилиш стратегиясини амалга ошириш каби йўналишлар устувор этиб белгиланди.
Банк Марказий Осиё минтақасидаги стратегик инфратузилмавий лойиҳаларни илгари суришда иштирок этиши муҳимлиги қайд этилди.

President of Uzbekistan advocates for expanding strategic cooperation program with the World Bank
In the framework of the working visit to New York City a meeting was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and World Bank Group president Ajay Banga.
In the beginning of the meeting the leader of our country congratulated Ajay Banga with the successful reforms on transforming Bank’s activities aimed at supporting economic growth of developing countries.
In turn, the head of the World Bank gave a high assessment to the results of the ongoing major transformations in our country on the creation of New Uzbekistan.
Topical issues of further expanding strategic partnership with the World Bank Group have been reviewed.
The high level of interaction with this global financial institute achieved in the past years, primarily in supporting and promoting priority programs and projects in the framework of socio-economic reforms, has been noted with satisfaction.
Our country is one of the Bank's largest partners in Europe and Central Asia. The portfolio of joint projects has exceeded $14 billion. A regional office of the World Bank has been opened in Tashkent. The results of the recent III International Forum “From Poverty to Prosperity” in Namangan have been highly appreciated.
The Head of our state noted the importance of focusing the current Partnership program on ensuring sustainable growth and the accelerated, high-quality and effective implementation of projects.
Such areas were identified as priorities, including poverty reduction, job creation for women and youth, comprehensive regional development based on the new “Model Mahalla” model, rural infrastructure development, expansion of support for private sector projects, expert assistance in the privatization of state assets, implementation of the strategy for decarbonization of the economy and transforming the financial sector.
The importance of the Bank's participation in promoting strategic infrastructure projects in the Central Asian region was emphasized.