Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Нью-Йорк шаҳрига ташрифининг ишбилармонлик дастури доирасида АҚШнинг етакчи компаниялари, инвестиция жамғармалари ва молиявий институтлари раҳбарлари билан давра суҳбати ўтказди.
Тадбирда АҚШ Президентининг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича махсус вакили Сержио Гор, глобал шерикликлар бўйича махсус вакили Паоло Замполли, савдо вазири ўринбосари Уильям Киммитт, Америка - Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм, “Franklin Templeton”, “Citigroup”, “BNY Mellon”, “NASDAQ”, “Boeing”, “Mastercard”, “Visa”, “General Motors”, “Nvidia”, “Oppenheimer”, “Jefferies”, “Air Products”, “Traxys”, “FLSmidth”, “GoGreen Partners”, “Cleveland Clinic”, “Cargill” каби компанияларнинг топ-менежерлари ҳамда Ўзбекистоннинг йирик компаниялари раҳбарлари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида АҚШ Президенти Дональд Трамп билан яқинда бўлиб ўтган мулоқотда иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш ва узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган салмоқли лойиҳалар портфелини шакллантиришга келишиб олинганини алоҳида таъкидлади. Шу муносабат билан мазкур учрашув ушбу вазифаларни илгари суришда алоҳида аҳамиятга эга экани қайд этилди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ва АҚШнинг кўп қиррали ҳамкорлиги юксак даражага кўтарилди. Товар айирбошлаш ҳажми 8 йилда 4 баробар ошди. АҚШнинг 300 дан ортиқ компанияси Ўзбекистонга сармоя киритди.
“Franklin Templeton” билан биргаликда Миллий инвестиция жамғармаси ташкил этилди.
Муҳим минералларни қайта ишлаш ва барқарор етказиб бериш занжирларини шакллантириш, АТ, сунъий интеллект, рақамлаштириш, транспорт, энергетика ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш, "ақлли" қишлоқ хўжалиги, илғор технологияларни жорий қилиш ва кўплаб бошқа соҳаларда аниқ лойиҳаларни илгари суриш иқтисодий ва инновацион шерикликнинг устувор йўналишлари сифатида қайд этилди.
Ўз навбатида, АҚШнинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари Ўзбекистон Президентига уларнинг самарали фаолияти учун яратилган қулай шароитлар учун миннатдорлик билдириб, ушбу тармоқларда муҳим лойиҳа ва дастурларни амалга оширишда иштирок этиш режаларини баён қилдилар.

В рамках деловой программы визита в город Нью-Йорк Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел «круглый стол» с руководителями ведущих американских компаний, инвестиционных фондов и финансовых институтов.
В мероприятии приняли участие спецпосланник Президента США по Южной и Центральной Азии Серджио Гор, спецпосланник по глобальным партнерствам Паоло Замполли, заместитель министра торговли Уильям Киммитт, председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм, представители бизнес-элиты США, включая топ-менеджеров Franklin Templeton, Citigroup, BNY Mellon, NASDAQ, Boeing, Mastercard, Visa, General Motors, Nvidia, Oppenheimer, Jefferies, Air Products, Traxys, FLSmidth, GoGreen Partners, Cleveland Clinic, Cargill, а также руководители крупных узбекистанских компаний.
В начале своего выступления глава нашего государства особо подчеркнул, что в ходе недавнего разговора с Президентом США Дональдом Трампом достигнута договоренность о наращивании экономического сотрудничества и формировании солидного портфеля проектов на долгосрочную перспективу. В этой связи отмечена особая значимость нынешней встречи в контексте продвижения указанных задач.
В последние годы многоплановое сотрудничество Узбекистана и США достигло высокого уровня. Товарооборот за 8 лет вырос в 4 раза. Более 300 американских компаний инвестировали капитал в Узбекистан.
Совместно с Franklin Templeton создан Национальный инвестиционный фонд.
В качестве приоритетов экономического и инновационного партнёрства обозначено продвижение конкретных проектов по переработке критических минералов и формированию устойчивых цепочек поставок, в сферах IT, искусственного интеллекта, цифровизации, развития транспортной, энергетической и социальной инфраструктуры, «умного» сельского хозяйства, внедрения передовых технологий и многих других.
В свою очередь, руководители ведущих американских компаний и банков, поблагодарив Президента Узбекистана за создание благоприятных условий для их плодотворной деятельности, озвучили свои планы по участию в реализации важных проектов и программ в указанных отраслях.