Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Нью-Йорк шаҳрига ташрифининг ишбилармонлик дастури доирасида АҚШнинг етакчи компаниялари, инвестиция жамғармалари ва молиявий институтлари раҳбарлари билан давра суҳбати ўтказди.
Тадбирда АҚШ Президентининг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича махсус вакили Сержио Гор, глобал шерикликлар бўйича махсус вакили Паоло Замполли, савдо вазири ўринбосари Уильям Киммитт, Америка - Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм, “Franklin Templeton”, “Citigroup”, “BNY Mellon”, “NASDAQ”, “Boeing”, “Mastercard”, “Visa”, “General Motors”, “Nvidia”, “Oppenheimer”, “Jefferies”, “Air Products”, “Traxys”, “FLSmidth”, “GoGreen Partners”, “Cleveland Clinic”, “Cargill” каби компанияларнинг топ-менежерлари ҳамда Ўзбекистоннинг йирик компаниялари раҳбарлари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида АҚШ Президенти Дональд Трамп билан яқинда бўлиб ўтган мулоқотда иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш ва узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган салмоқли лойиҳалар портфелини шакллантиришга келишиб олинганини алоҳида таъкидлади. Шу муносабат билан мазкур учрашув ушбу вазифаларни илгари суришда алоҳида аҳамиятга эга экани қайд этилди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ва АҚШнинг кўп қиррали ҳамкорлиги юксак даражага кўтарилди. Товар айирбошлаш ҳажми 8 йилда 4 баробар ошди. АҚШнинг 300 дан ортиқ компанияси Ўзбекистонга сармоя киритди.
“Franklin Templeton” билан биргаликда Миллий инвестиция жамғармаси ташкил этилди.
Муҳим минералларни қайта ишлаш ва барқарор етказиб бериш занжирларини шакллантириш, АТ, сунъий интеллект, рақамлаштириш, транспорт, энергетика ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш, "ақлли" қишлоқ хўжалиги, илғор технологияларни жорий қилиш ва кўплаб бошқа соҳаларда аниқ лойиҳаларни илгари суриш иқтисодий ва инновацион шерикликнинг устувор йўналишлари сифатида қайд этилди.
Ўз навбатида, АҚШнинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари Ўзбекистон Президентига уларнинг самарали фаолияти учун яратилган қулай шароитлар учун миннатдорлик билдириб, ушбу тармоқларда муҳим лойиҳа ва дастурларни амалга оширишда иштирок этиш режаларини баён қилдилар.

In the framework of the business program of the visit to New York City, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a “roundtable” with the leaders of prominent American companies, investment funds and financial institutions.
The event was attended by the Special Envoy of the U.S. President for South and Central Asian affairs Sergio Gor, Special Envoy of the U.S. President for Global Partnerships Paolo Zampolli, under secretary of commerce William Kimmitt, chairman of the American-Uzbekistan Chamber of Commerce Carolyn Lamm, representatives of the U.S. business elite, including top managers of Franklin Templeton, Citigroup, BNY Mellon, NASDAQ, Boeing, Mastercard, Visa, General Motors, Nvidia, Oppenheimer, Jefferies, Air Products, Traxys, FLSmidth, GoGreen Partners, Cleveland Clinic, Cargill as well as heads of major Uzbek companies.
At the beginning of his speech, the Head of our state especially emphasized that during the recent conversation with the President of the USA Donald Trump, an agreement was reached to expand economic cooperation and form a solid long-term project portfolio. In this regard, the special importance of the present meeting in the context of advancing these tasks was noted.
In the recent years, multifaceted cooperation between Uzbekistan and the United States has reached a high level. Trade turnover has quadrupled over the past 8 years. More than 300 American companies have invested capital in Uzbekistan.
Together with Franklin Templeton, a National Investment Fund has been established.
As priorities of economic and innovation partnership, the promotion of specific projects has been identified in the processing of critical minerals and the formation of sustainable supply chains, in the fields of IT, artificial intelligence, digitalization, development of transport, energy and social infrastructure, smart agriculture, introduction of advanced technologies, and many others.
In turn, the heads of leading American companies and banks, thanking the President of Uzbekistan for creating favorable conditions for their fruitful activities, announced their plans to participate in the implementation of important projects and programs in the mentioned sectors.
As a result of the event, a ceremony on exchanging trade, economic and investment agreements was held.