23 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трампнинг музокаралари бўлиб ўтди. Учрашув БМТ бош қароргоҳида, ташкилот Бош Ассамблеясининг 80-юбилей сессияси доирасида бўлиб ўтди.
Етакчилар Ўзбекистон-АҚШ стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари ва устувор йўналишларини батафсил муҳокама қилдилар.
Минтақавий ва глобал аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди. Жорий йил 5 сентябрь куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқот якунида эришилган келишувларнинг амалга оширилиши кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Президент Дональд Трампни ички ва ташқи сиёсатни амалга оширишдаги юксак муваффақиятлари билан самимий табриклади. Унинг халқаро ва минтақавий миқёсдаги ўткир можароларни тинч йўл билан ҳал этиш борасидаги шахсий ҳиссаси ва саъй-ҳаракатлари алоҳида қайд этилди.
Ўз навбатида, АҚШ етакчиси Янги Ўзбекистонда иқтисодиётни модернизация қилиш, аҳоли фаровонлигини ошириш ва халқаро нуфузни юксалтиришга қаратилган ортга қайтмас ислоҳотларни яна бир бор қўллаб-қувватлади.
Турли даражалардаги сиёсий мулоқот ва алмашинувлар жадал ривожланиб бораётгани, ишбилармонлик алоқалари фаоллашгани катта мамнуният билан қайд этилди.
АҚШ Президенти куни кеча Ўзбекистон етакчисининг АҚШнинг 50 дан ортиқ йирик компания ва банклари раҳбарлари билан ўтказган учрашув ва музокараларининг самарали натижаларини юксак баҳолади.
Фуқаро авиацияси, тоғ-кон саноати, муҳим минераллар, молия, инновациялар, кимё, энергетика ва бошқа устувор йўналишларда шартномалар ва истиқболли лойиҳалар портфели шакллантирилди.
Ушбу лойиҳа ва келишувлар икки мамлакатда ўн минглаб янги иш ўринларини яратиши таъкидланди.
Музокаралар якунида давлатимиз раҳбари Президент Дональд Трампни ўзи учун қулай муддатда Ўзбекистонга расмий ташриф билан келишга таклиф этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва АҚШ Президенти Дональд Трампнинг учрашуви очиқ, конструктив ва дўстона руҳда ўтди.

On September 23, negotiations took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the United States of America Donald Trump. The meeting was held at the UN Headquarters on the sidelines of the events of the 80th anniversary session of the General Assembly.
The leaders of the two countries thoroughly discussed current issues and priorities for the further expansion of Uzbek-American strategic partnership relations.
An exchange of views was held on pressing issues of the regional and global agenda. The implementation of the agreements reached following the telephone conversation of September 5 this year was reviewed.
At the beginning of the conversation, the leader of Uzbekistan sincerely congratulated President Donald Trump on his great achievements in implementing domestic and foreign policy. His personal contribution and efforts toward the peaceful settlement of acute international and regional conflicts were especially noted.
In turn, the U.S. leader once again supported the irreversible reforms carried out in the New Uzbekistan, aimed at modernizing the economy, improving the well-being of the population and enhancing the country’s authority on the international stage.
Sides expressed deep satisfaction with the dynamic development of political dialogue and exchanges at various levels, as well as the intensification of business contacts.
President Donald Trump highly praised the successful outcomes of the meetings and negotiations of the leader of Uzbekistan with the heads of more than 50 major American companies and banks held the day before.
A portfolio of contracts and promising projects has been formed in the fields of civil aviation, mining, critical minerals, finance, innovation, chemicals, energy, and other priority areas.
It was emphasized that these projects and agreements will create tens of thousands of new jobs in both countries.
In conclusion of the talks, the leader of our country invited President Donald Trump to pay an official visit to Uzbekistan at a convenient time.
The meeting between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the United States Donald Trump took place in an open, constructive and friendly atmosphere.