Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркий давлатлар ташкилоти саммитидаги нутқи
Қадимдан Буюк ипак йўлининг муҳим савдо ва маданият марказларидан бири бўлган бетакрор Габала шаҳрида сиз, азиз қардошларим билан дийдор кўришиб турганимдан беҳад мамнунман.
Авваламбор, саммитни юқори савияда ташкил этганлари, анъанавий ва самимий меҳмондўстлик учун Озарбайжон Республикаси Президенти, ҳурматли Илҳом Ҳайдарович Алиев Жаноби Олийларига миннатдорлик изҳор этаман.
Сизнинг бевосита ташаббусингиз билан биз охирги йилларда замонавий Озарбайжоннинг кўплаб ҳудудларига ташриф буюрдик. Гўзал Қорабоғ кун сайин обод бўлаётганига, Шуша, Хонкенди, Ағдам шаҳарларидаги улкан бунёдкорлик ишларига гувоҳ бўлдик. Албатта, яқин дўстларингиз сифатида бу ижобий жараёнлар бизларни жуда қувонтиради.
Сизнинг қатъий сиёсий иродангиз туфайли Арманистон билан имзоланган Тинчлик декларацияси эса Туркий давлатларнинг ҳам умумий ғалабасидир, десак, муболаға бўлмайди. Бу тарихий келишув мамлакатларимиз учун савдо, иқтисодиёт, транспорт ва гуманитар соҳаларда яқин ҳамкорлик борасида кенг имкониятлар эшигини очиб бермоқда.
Йил давомида Ташкилотимиз фаолиятида самарали раислик қилгани, ҳамкорлигимизни янги босқичга кўтаришга муносиб ҳисса қўшгани учун Қирғиз Республикаси Президенти ҳурматли Садир Нурғожоевич Жапаров Жаноби Олийларига ташаккур билдираман.
“Минтақавий тинчлик ва хавфсизлик” мавзусидаги бугунги учрашувимиз дунёда мураккаб геосиёсий ўзгаришлар юз бераётган ва хавфсизликка таҳдидлар тобора ортиб бораётган бир шароитда ўтмоқда. Ҳозир сўзга чиққан ҳамкасбларим бу муаммолар бўйича ўз фикр ва таклифларини билдириб ўтдилар.
Яқинда Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг юбилей сессиясидаги жаҳон етакчиларининг чиқиш ва ёндашувлари ҳам замонавий дунёнинг сиёсий ва хавфсизлик архитектураси бўйича якдил позиция йўқлигини яна бир бор намоён этди.
Даврнинг ўзи биздан глобал бошқарув тизимини чуқур ислоҳ қилиш ва такомиллаштириш, БМТ ва унинг Хавфсизлик Кенгаши ролини оширишни тақозо қилмоқда. Жумладан, ривожланаётган давлатларнинг ўрни ва овозини мустаҳкамлашда яқин ҳамкорликни кучайтириш муҳим вазифадир.
Дунёдаги энг оғриқли муаммолар, Евроосиё минтақасида авж олаётган ва охири кўринмаётган низо ва урушлар, албатта, бизнинг давлатларимизга ҳам ўз салбий таъсирини кўрсатмоқда.
Ғазо секторидаги фожиа, Украина атрофидаги вазият, Эроннинг ядро дастури муаммоси, Афғонистоннинг барқарорлиги масалалари барчамизни жиддий ташвишга солади.
Жаҳоннинг қудратли давлатлари томонидан адолатли дунё тартиботини шакллантириш, ўзаро ишонч ва хавфсизликни таъминлашга хизмат қиладиган интилиш ва янги режаларни олқишлаймиз.
Ўйлайманки, глобал вазиятни чуқур таҳлил этиш ва керакли қарорлар қабул қилиш мақсадида Туркий давлатлар ташкилоти ташқи ишлар вазирлари ва махсус хизматлар раҳбарларининг биргаликдаги учрашувларини мунтазам ўтказиб боришни ҳам замоннинг ўзи тақозо қилмоқда. Биз биринчи қўшма учрашувни келгуси йили Самарқанд шаҳрида ўтказиш ташаббуси билан чиқамиз.
Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, Туркий давлатлар ташкилоти қисқа вақт ичида жадал ривожланиб бораётган нуфузли халқаро тузилмалар қаторига кирди. Авваламбор, мамлакатларимиз ўртасида юксак даражадаги сиёсий мулоқотлар фаоллашгани, ўзаро ишонч мустаҳкамланаётгани, амалий шериклик лойиҳалари ва гуманитар дастурлар ҳаётга фаол татбиқ этилаётгани буни яққол тасдиқлайди.
Биргина мисол келтирмоқчиман. Бугунги кунда Ташкилотимиз доирасида ўттиз бешдан зиёд йўналишларда амалий ҳамкорлик олиб борилмоқда. Мамлакатларимиз ўртасида ўзаро савдо ҳажми барқарор ўсиб бормоқда ва бу кўрсаткич 2030 йилга қадар икки баробар ошиши кутилмоқда.
Кун тартибидан келиб чиқиб, бир қатор масалаларга алоҳида тўхталиб ўтмоқчиман.
Тузилмамизнинг мавқеи ва салоҳиятини янада ошириш, яқин келажакда унинг самарали ҳамкорлик майдони сифатидаги ўрнини мустаҳкамлаш олдимизда турган устувор вазифадир.
Бу борада Туркий давлатлар ўртасида стратегик шериклик, абадий дўстлик ва қардошлик тўғрисидаги шартномани тезроқ келишиб, қабул қилиш тарафдоримиз. Албатта, бу муҳим битим ҳамкорлигимизни ривожлантириш йўлида асосий сиёсий ҳужжат сифатида қардош халқларимизни янада яқинлаштириш, амалий алоқаларни янги босқичга олиб чиқишда мустаҳкам замин бўлиб хизмат қилади.
Кўп қиррали шериклигимизни янада кенгайтириш ва жадаллаштириш мақсадида Ташкилотнинг 2030 йилга қадар бўлган ривожланиш стратегияси ва алоҳида “йўл харитаси”ни ишлаб чиқишни таклиф этамиз. Бунда қуйидаги аниқ йўналишлар ва чора-тадбирларни кўзда тутишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз.
Биринчидан, мамлакатларимиз ўртасида савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш ва саноат кооперациясини чуқурлаштиришни асосий йўналиш сифатида кўрамиз.
Яқин келажакда Ташкилотимиз доирасида Янги иқтисодий имкониятлар маконини шакллантириш тарафдоримиз. Сўз, биринчи навбатда, савдо, бизнес ва ўзаро инвестициялар учун энг қулай шароитларни, ҳуқуқий база ва инфратузилмани яратиш ҳақида кетмоқда.
Амалий ҳамкорликни изчил ривожлантириш ва аниқ лойиҳаларни ишлаб чиқиш, жумладан, Туркий инвестиция жамғармаси доирасидаги режаларни келишиш мақсадида Туркий давлатларнинг иқтисодий шериклик бўйича доимий кенгашини ташкил этиш вақти келди. Бу тузилма мамлакатларимиз Бош вазирлари ўринбосарлари томонидан бошқарилиб, доимий фаолият олиб бориши муҳим. Кенгашнинг Лойиҳа офисини эса Тошкентда жойлаштиришга тайёрмиз.
Кенгаш доирасида бир қатор янги ташаббусларни амалга оширишимиз мумкин. Жумладан, Туркий давлатларнинг Саноат альянсини тузиш ва бу орқали машинасозлик, кон саноати, электротехника, нефть-кимё, фармацевтика, енгил саноат, озиқ-овқат, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш соҳаларида етакчи компанияларимизнинг кооперация лойиҳаларини илгари суриш; ўзаро савдо ҳажмларини кескин ошириш ва техник регламентларни яқинлаштириш мақсадида “Туркий яшил йўлаклар” электрон тизимини жорий этиш зарур; “яшил энергетика”, “яшил водород ва аммиак” лойиҳаларини биргаликда амалга ошириш, илғор технологиялар, стандартлар ва компетенцияларни жалб қилиш, давлат ва хусусий шериклик механизмларини кенг татбиқ этиш учун “Яшил трансформация” консорциумини ташкил этиш; стратегик минераллар базасини ўзлаштириш ва қўшилган қийматли маҳсулотларни ишлаб чиқариш каби масалалар Кенгашнинг доимий эътиборида туриши даркор.
Бунда “хомашё – қайта ишлаш – илм ва технологиялар – тайёр маҳсулот” тамойили асосида амалий Ҳамкорлик дастурини қабул қилиш муҳим аҳамиятга эга.
Иккинчидан, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда органик қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва етказиб беришда мамлакатларимиз дунё етакчиларидан бўлишлари мумкин.
ФАОнинг таҳлилларига кўра, бугунги кунда органик маҳсулотларнинг жаҳон бозоридаги ҳажми 225 миллиард доллардан кўпроқни ташкил этади ва бу рақамлар истиқболда ҳар йили 10 фоизга ўсиши кутилмоқда.
Давлатларимизнинг бу борадаги салоҳиятидан келиб чиқиб, сифатли ва талаб юқори бўлган органик маҳсулотларни ишлаб чиқаришда илмий изланишлар ва селекция, саноат кооперацияси ва логистика алоқаларини кучайтиришимиз лозим.
Келажакда органик маҳсулотларимиз жаҳон бозорига ягона бренд билан чиқиши мумкин. Бу борада қишлоқ хўжалиги вазирларимиз назоратида Эксперт ишчи гуруҳини ташкил этиб, дастлабки “пилот” лойиҳаларни саралаш ва мамлакатларимизда амалга оширишни таклиф этамиз.
Учинчидан, туркий давлатларнинг транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқлигини кучайтириш ва халқаро транзит йўлакларини ривожлантиришда мувофиқлаштирилган сиёсат олиб бориш зарурлигини ҳаммамиз чуқур англаб турибмиз.
Ўрта коридорни изчил ривожлантириш борасидаги айтиб ўтилган барча режаларни тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз. Энг асосийси, бу йўлак рақобатбардошлиги билан ажралиб туриши лозим. У бизнес ҳамжамияти учун энг қулай шарт-шароитларни таъминлаб бериши керак.
Бу борада мақбул транзит тарифларини қўллаш, замонавий транспорт инфратузилмасини ривожлантириш ва рақамлаштирилган божхона тартиботини жорий қилиш бўйича лойиҳаларга катта аҳамият берамиз.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, Ўрта коридор ҳозирда қурилаётган Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўли ва истиқболли Трансафғон йўлаги билан боғланса, кенг минтақамизда кўп тармоқли, стратегик магистраллар тизимини яратишга эришамиз.
Аминманки, транспорт соҳаси билан боғлиқ барча ташаббусларимиз 12 ноябрь куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Мультимодал ташувлар бўйича халқаро форум доирасида батафсил муҳокама қилинади. Бу тадбирда транспорт вазирлари, йирик логистика компания ва уюшмалари раҳбарлари, олим ва экспертлардан иборат миллий делегацияларнинг фаол иштирок этишларига ишонамиз.
Тўртинчидан, йирик саноат ва инфратузилма лойиҳалари тўғрисида гапирганимизда, самарали молиявий инструментларни жорий этиш алоҳида аҳамият касб этади.
Бу борада биз албатта Туркий инвестиция жамғармасининг фаолиятини кенгайтириш тарафдоримиз. Шу билан бирга, устувор лойиҳаларга қўшимча маблағлар жалб этиш мақсадида Ислом тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, бошқа халқаро молия ва миллий ривожланиш институтлари билан Стратегик ҳамкорлик дастурини қабул қилишни таклиф этамиз.
Бешинчидан, сунъий интеллект, рақамлаштириш ва креатив иқтисодиёт соҳалари мамлакатларимизнинг барқарор ривожланишида муҳим драйверларга айланмоқда.
Бу соҳалардаги саъй-ҳаракатларимизни бирлаштириш учун “Сунъий интеллект ва креатив иқтисодиёт лойиҳаларини амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”ни қабул қилишни таклиф этамиз.
Шу билан бирга, Туркий дунё халқаро кўргазмасини мамлакатимизда ўтказиш ташаббусини билдирамиз.
Олтинчидан, “Жаҳолатга қарши – маърифат” тамойили асосида илм-фан ва таълим соҳаларида ҳамкорлигимизни янги босқичга кўтариш муҳим.
Ўзбекистон 2025-2026 йилларда 100 дан зиёд университетларни ўз ичига олган Туркий университетлар иттифоқига раислик қилади. Келгуси ҳафта Иттифоқ Бош Ассамблеяси Тошкент шаҳрида бўлиб ўтади.
Раислигимиз даврида “Туркий илм-фан ва инновациялар кунлари”ни ўтказиш ташаббуси билан чиқамиз.
Соҳадаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, иқтидорли олимларнинг изланишларини рағбатлантириш мақсадида Ўзбекистонда Туркий давлатлар халқаро университети ўз фаолиятини бошламоқда. Ушбу олийгоҳ негизида Қўшма тадқиқотларни қўллаб-қувватлаш дастурини ишлаб чиқсак, айни муддао бўлар эди.
Еттинчидан, ёшларимиз орасида ёт ва бузғунчи ғоялар тарқалишининг олдини олиш мақсадида туркий давлатлар маконида экстремистик ва радикал мафкурага қарши курашишга қаратилган Ҳаракатлар режасини қабул қилишни таклиф этаман.
Айни вақтда биз исломофобиянинг ҳар қандай кўринишларига қарши курашиш борасида ҳам яқин мулоқотларни давом эттирамиз.
Бундан ташқари, Ташкилотимиз доирасида Ёшлар ўртасида экологик билимлар бўйича қўшма чора-тадбирларни ишлаб чиқиш бу йўлда муҳим қадам бўлиши шубҳасиз.
Яна бир масалага алоҳида тўхталмоқчиман. Биз келгуси йилда буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоийнинг 585 йиллиги ҳамда улуғ озарбайжон шоири Низомий Ганжавий таваллудининг 885 йиллигини кенг нишонлаймиз.
Ана шу мумтоз сиймоларнинг инсонпарварлик, ўзаро дўстлик ва бирдамлик ҳақидаги ғоялари, бебаҳо адабий меросини кенг тарғиб этиш мақсадида “Низомий Ганжавий ва Алишер Навоий ижоди – Туркий дунё маънавий ҳаётида” мавзусида халқаро илмий конференция ўтказишни таклиф этамиз.
Сўзимнинг якунида Ташкилотимизда раисликни қабул қилиб олаётган Озарбайжон Республикаси Президенти, ҳурматли Илҳом Ҳайдарович Алиевга улкан омадлар тилайман.
Бугун қабул қилинадиган Габала декларацияси биргаликда илгари сураётган эзгу ташаббус ва режаларимизни янада мустаҳкамлаб, давлатларимизнинг умумий тараққиётига, қардош халқларимиз фаровонлигига муносиб ҳисса қўшади, деб ишонаман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на саммите Организации тюркских государств
Искренне рад встрече с вами, дорогие друзья, в неповторимом городе Габале, издревле являющемся одним из важных торговых и культурных центров на Великом шелковом пути.
Прежде всего хочу выразить признательность Его Превосходительству Президенту Азербайджанской Республики уважаемому Ильхаму Гейдаровичу Алиеву за организацию саммита на высоком уровне и традиционное гостеприимство.
В последние годы непосредственно по Вашей инициативе мы побывали во многих регионах современного Азербайджана. Стали свидетелями того, как с каждым днем все больше благоустраивается прекрасный Карабах, видим огромную созидательную работу в городах Шуше, Ханкенди, Агдаме. Как ваши близкие друзья мы, конечно, очень рады этим позитивным процессам.
Не будет преувеличением сказать, что подписанная благодаря Вашей твердой политической воле Декларация о мире с Арменией является общей победой для тюркских государств. Это историческое соглашение открывает перед нашими странами широкие возможности сотрудничества в торговле, экономике, сфере транспорта и гуманитарном направлении.
Выражаю признательность Его Превосходительству Президенту Кыргызской Республики уважаемому Садыру Нургожоевичу Жапарову за эффективное председательство в Организации в течение года и достойный вклад в то, что наше сотрудничество вышло на новый уровень.
Наша нынешняя встреча на тему «Региональный мир и безопасность» проходит в условиях сложных геополитических изменений и растущих угроз безопасности в мире. Выступившие до меня коллеги высказали свои мнения и предложения по этим вопросам.
На недавней юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке выступления и подходы мировых лидеров в очередной раз продемонстрировали отсутствие единой позиции относительно архитектуры политики и безопасности современного мира.
Само время требует от нас глубокого реформирования и совершенствования системы глобального управления, повышения роли ООН и ее Совета Безопасности. В частности, важной задачей является усиление тесного сотрудничества в целях укрепления места и голоса развивающихся государств.
Самые болезненные проблемы мира, обостряющиеся на евразийском континенте конфликты и войны, которым не видно конца, безусловно, негативно сказываются и на наших государствах.
У всех нас серьезную обеспокоенность вызывают трагедия в секторе Газа, ситуация вокруг Украины, проблемы иранской ядерной программы и вопросы стабильности в Афганистане.
Мы приветствуем стремления и новые планы ведущих мировых держав по формированию справедливого миропорядка, обеспечению взаимного доверия и безопасности.
Считаю, что в целях глубокого анализа глобальной ситуации и принятия необходимых решений время требует проведения совместных встреч министров иностранных дел и руководителей спецслужб Организации тюркских государств. Мы выступаем с инициативой о проведении первой совместной встречи в следующем году в Самарканде.
Как показывает анализ, за короткое время Организация тюркских государств вошла в число быстро развивающихся авторитетных международных структур. Об этом ярко свидетельствуют прежде всего расширение политического диалога на высоком уровне между нашими странами, укрепление взаимного доверия, активная реализация практических партнерских проектов и гуманитарных программ.
Приведу только один пример. Сегодня в рамках нашей Организации практическое сотрудничество осуществляется по более чем тридцати пяти направлениям. Объем взаимной торговли между нашими странами стабильно растет, и как ожидается, удвоится до 2030 года.
Хочу отдельно остановиться на ряде вопросов согласно повестке дня.
Нашей приоритетной задачей является дальнейшее повышение авторитета и потенциала Организации, укрепление в ближайшей перспективе ее роли как площадки для эффективного сотрудничества.
В этой связи мы поддерживаем скорейшее согласование и принятие Договора о стратегическом партнерстве, вечной дружбе и братстве между тюркскими государствами. Безусловно, как главный политический документ развития нашего сотрудничества этот важный договор послужит прочной основой для дальнейшего сближения наших братских народов и выведения практических связей на новый уровень.
В целях дальнейшего расширения и ускорения динамики нашего многопланового партнерства предлагаем разработать Стратегию развития Организации до 2030 года и отдельную «дорожную карту». Считаем целесообразным предусмотреть в них следующие конкретные направления и меры.
Во-первых, в качестве основного направления мы рассматриваем развитие торгово-экономических отношений и углубление промышленной кооперации между нашими странами.
Выступаем за формирование в ближайшей перспективе в рамках нашей Организации Пространства новых экономических возможностей. Прежде всего речь идет о создании максимально благоприятных условий, правовой базы и инфраструктуры для торговли, бизнеса и взаимных инвестиций.
В целях последовательного развития практического сотрудничества и разработки конкретных проектов, в частности, согласования планов в рамках Тюркского инвестиционного фонда, настало время создать Постоянный совет тюркских государств по экономическому партнерству. Важно, чтобы этой структурой управляли заместители премьер-министров наших стран, она должна действовать на постоянной основе. Мы готовы разместить в Ташкенте Проектный офис Совета.
В рамках Совета мы можем реализовать ряд новых инициатив. В частности, в сфере постоянного внимания Совета должны находиться вопросы: создания Промышленного альянса тюркских государств и содействия тем самым продвижению кооперационных проектов наших ведущих компаний в области машиностроения, горнодобывающей промышленности, электротехники, нефтехимии, фармацевтики, легкой, пищевой промышленности, производства строительных материалов; внедрения электронной системы «Тюркские зеленые коридоры» в целях дальнейшего увеличения объемов взаимной торговли и сближения технических регламентов; создания консорциума «Зеленая трансформация» для совместной реализации проектов по «зеленой» энергетике, «зеленому» водороду и аммиаку, привлечения передовых технологий, стандартов и компетенций, широкого внедрения механизмов государственно-частного партнерства; развития стратегической минерально-сырьевой базы и производства продукции с добавленной стоимостью.
При этом важно принять практическую Программу сотрудничества, основанного на принципе «сырье – переработка – наука и технологии – готовый продукт».
Во-вторых, в обеспечении продовольственной безопасности наши страны могут стать мировыми лидерами по производству и поставкам органической сельскохозяйственной продукции.
Согласно анализу ФАО, сегодня объем мирового рынка органической продукции превышает 225 миллиардов долларов, и ожидается, что в будущем этот показатель будет ежегодно расти на 10 процентов.
Исходя из потенциала наших стран в данной сфере, при производстве качественной и востребованной органической продукции нам необходимо усилить научные исследования и селекцию, промышленную кооперацию и логистические связи.
В будущем наши органические продукты могли бы выйти на мировой рынок под единым брендом. В этой связи предлагаем создать Экспертную рабочую группу под контролем министров сельского хозяйства наших стран, отобрать первые «пилотные» проекты и реализовать их.
В-третьих, мы все глубоко осознаем необходимость укрепления транспортной взаимосвязанности тюркских государств и проведения скоординированной политики в области развития международных транзитных коридоров.
Полностью поддерживаем все вышеперечисленные планы по последовательному развитию Срединного коридора. Главное, чтобы этот коридор отличался конкурентоспособностью. Он должен обеспечивать самые благоприятные условия для бизнес-сообщества.
В этой связи придаем большое значение применению оптимальных транзитных тарифов, проектам по развитию современной транспортной инфраструктуры и внедрению цифровых таможенных процедур.
Следует подчеркнуть, что в случае соединения Срединного коридора со строящейся железной дорогой Китай – Кыргызстан – Узбекистан и перспективным Трансафганским коридором мы добьемся создания многоотраслевой стратегической системы магистралей в нашем обширном регионе.
Уверен, что все наши инициативы, связанные с транспортной сферой, будут всесторонне обсуждены в рамках Международного форума по мультимодальным перевозкам, который состоится в Ташкенте 12 ноября. Рассчитываем на активное участие в нем национальных делегаций в составе министров транспорта, руководителей крупных логистических компаний и ассоциаций, ученых и экспертов.
В-четвертых, когда речь идет о масштабных промышленных и инфраструктурных проектах, особое значение имеет внедрение эффективных финансовых инструментов.
В этой связи мы, безусловно, выступаем за расширение деятельности Тюркского инвестиционного фонда. Наряду с этим в целях привлечения дополнительных средств в приоритетные проекты предлагаем принять Программу стратегического сотрудничества с Исламским банком развития, Европейским банком реконструкции и развития и другими международными и национальными финансовыми институтами развития.
В-пятых, важными драйверами устойчивого развития наших стран становятся сферы искусственного интеллекта, цифровизации и креативной экономики.
Для объединения наших усилий в этих направлениях предлагаем принять «Дорожную карту по реализации проектов в области искусственного интеллекта и креативной экономики».
Также выступаем с инициативой о проведении в нашей стране Международной выставки Тюркского мира.
В-шестых, важно вывести наше сотрудничество в области науки и образования на новый уровень на основе принципа «Просвещение против невежества».
В 2025–2026 годах Узбекистан будет председательствовать в Союзе тюркских университетов, объединяющем более 100 университетов. На следующей неделе в Ташкенте состоится Генеральная ассамблея Союза.
В период нашего председательства мы внесём предложение о проведении Дней тюркской науки и инноваций.
В целях укрепления сотрудничества в этой области, стимулирования исследований талантливых ученых в Узбекистане начинает свою деятельность Международный университет тюркских государств. Представляется целесообразным на базе этого вуза разработать Программу поддержки совместных исследований.
В-седьмых, в целях предотвращения распространения среди нашей молодежи чуждых и деструктивных идей предлагаю принять План действий по борьбе с экстремистской и радикальной идеологией на пространстве тюркских государств.
Наряду с этим мы продолжим тесный диалог, направленный на борьбу со всеми проявлениями исламофобии.
Кроме того, важным шагом, несомненно, станет разработка в рамках нашей Организации совместных мер по экологическому просвещению молодежи.
Хочу обратить ваше внимание на еще один вопрос. В следующем году мы широко отметим 585-летие великого поэта и мыслителя Алишера Навои и 885-летие великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви.
В целях дальнейшей популяризации их идей гуманизма, дружбы и братства, бесценного литературного наследия предлагаем провести международную научную конференцию «Творчество Низами Гянджеви и Алишера Навои в духовной жизни Тюркского мира».
В заключение желаю больших успехов Президенту Азербайджанской Республики, уважаемому Ильхаму Гейдаровичу Алиеву, вступающему на пост председателя нашей Организации.
Убежден, что принимаемая сегодня Габалинская декларация послужит реализации совместно продвигаемых нами благородных инициатив и планов и внесет достойный вклад в общее развитие наших государств и процветание наших братских народов.