Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов бугун Озарбайжоннинг Габала шаҳрида бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташқи ишлар вазирлари кенгаши йиғилишида иштирок этди.
"Туркий давлатлар ташкилоти саммити арафасида Озарбайжоннинг Габала шаҳрида бўлиб ўтаётган Туркий давлатлар ташқи ишлар вазирлари кенгаши йиғилишида иштирок этишдан мамнунмиз, – деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram-каналида. – Йиғилиш давомида бўлажак саммитга тайёргарлик жараёнлари, шунингдек, туркий давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. Муҳим йўналишлар қаторида иқтисодий ҳамкорлик, транспорт ва логистика, миграция жараёнлари, рақамли трансформация ҳамда маданий алоқаларни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Кучайиб бораётган глобал чақириқлар шароитида туркий давлатлар бирдамлиги барқарорликнинг муҳим таянчларидан бири бўлиб қолмоқда. Биз тинчлик, хавфсизлик ва барқарор ривожланишни мустаҳкамлаш йўлида бирлашган ҳолда, туркий дунёнинг тараққиёти ва фаровонлиги сари дадил қадам ташламоқдамиз".

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов сегодня принял участие во встрече Совета министров иностранных дел Организации тюркских государств, проходящей сегодня в азербайджанском городе Габале.
«Накануне саммита Организации тюркских государств рады принять участие во встрече Совета министров иностранных дел ОТГ, проходящей сегодня в Габале, Азербайджан, – написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – В ходе заседания были обсуждены вопросы подготовки к предстоящему саммиту, а также дальнейшего углубления взаимодействия между тюркскими государствами в таких ключевых направлениях, как экономическое сотрудничество, транспорт и логистика, миграционные процессы, цифровая трансформация и развитие культурных связей.
В условиях нарастающих глобальных вызовов солидарность тюркских государств остаётся важнейшим фактором стабильности. Мы едины в стремлении укреплять мир, безопасность и устойчивое развитие, совместно продвигая путь прогресса и процветания тюркского мира».