Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 октябрь куни Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этди.
Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон раислигида ўтган саммит ишида Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Арманистон Бош вазири Никол Пашинян ҳамда МДҲ бош котиби Сергей Лебедев иштирок этди.
Кун тартибига мувофиқ, Ҳамдўстлик доирасидаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари нутқининг аввалида глобал сиёсат ва иқтисодиётдаги олдиндан башорат қилиб бўлмайдиган жараёнлар ҳамда халқаро институтларнинг роли заифлашиб бораётганига қарамасдан, МДҲ ўзининг барқарорлиги, самарадорлиги ва зарурлигини намойиш этишда давом этаётганини таъкидлади.
Ўн йиллар давомида йўлга қўйилган механизмлар ва алоқалар туфайли иқтисодий, ижтимоий ва гуманитар масалаларнинг барча йўналишларида яқиндан ҳамкорлик қилинмоқда.
- Биз МДҲ доирасида ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, шунингдек, табиий шерикларимиз бўлган мамлакатлар билан амалий ҳамкорликнинг самарадорлигини оширишдан манфаатдормиз, - деди Ўзбекистон Президенти.
Сўнг мамлакатимиз етакчиси Ҳамдўстлик доирасидаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича қатор таклиф ва ташаббусларни илгари сурди.
Жаҳон иқтисодиётидаги вазиятнинг кескинлашиши, протекционизмнинг кучайиши ва барқарор ривожланиш йўлида янги хавф-хатарлар юзага келаётганини ҳисобга олган ҳолда иқтисодий шерикликни кенгайтириш ташкилотнинг сўзсиз устувор йўналиши экани кўрсатиб ўтилди.
Ўзбекистоннинг МДҲдаги шериклари билан товар айирбошлаш ҳажми ўтган йили 11 фоизга ошгани ва бу кўрсаткич жорий йилда ҳам ўсишда давом этаётгани мамнуният билан қайд этилди. Бундай кўрсаткичлар тармоқлараро кооперация чуқурлашаётгани ва ўзаро инвестициялар оқими кўпайиб бораётгани туфайлидир.
Мавжуд имкониятларни янада тўлиқ ишга солиш, ҳамкорликнинг бугунги суръатини сақлаб қолиш мақсадида Ўзбекистон Президенти биргаликдаги саъй-ҳаракатларни қуйидаги устувор йўналишларга қаратишни таклиф этди.
Биринчидан, товар айирбошлашни кўпайтириш учун янада қулай шароитларни шакллантириш.
Алоҳида товарларни, биринчи навбатда, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етказиб бериш жараёнида тартиб-таомил ва талабларни соддалаштириш ва миллий бозорларга кириш, жумладан, давлат харидларида иштирок этиш зарурлиги таъкидланди.
Шунингдек МДҲ Иқтисодий кенгаши доирасида ташқи конъюнктура ўзгаришларига тезкор жавоб бериш ва савдо оқимлари йўналишини ўзгартириш бўйича механизмларни ишга тушириш, техник тўсиқлар ва мувофиқликни баҳолашга оид ҳужжатларни тан олиш тўғрисидаги битимлар лойиҳаларини келишиш борасидаги ишларни фаоллаштириш мақсадга мувофиқ эканига эътибор қаратилди.
Иккинчидан, транспорт соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш.
МДҲ маконидаги транспорт тармоғида мавжуд йўлаклар самарадорлигини пасайтираётган муаммоли ҳолатлар ҳамон сақланиб қолаётгани қайд этилди. Бу барча турдаги транспортлар билан интеграциялашган ахборот-логистика марказларини ташкил этишни тақозо этмоқда.
Юк ташиш инфратузилмасини модернизация қилиш учун хусусий инвестицияларни жалб қилиш муҳимлигини ҳисобга олиб, Ўзбекистонда транспорт соҳасида давлат-хусусий шерикликни кенгайтириш масалалари бўйича конференция ўтказиш ташаббуси илгари сурилди.
Учинчидан, ўзаро инвестициялар ўсишини рағбатлантириш ва кооперация лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш.
Бу борада махсус иқтисодий ва саноат зоналарини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш бўйича "йўл харитаси"ни тайёрлаш, кооперацияни чуқурлаштириш ва бизнесни жалб қилган ҳолда инновацион стартапларни илгари суриш учун МДҲнинг Венчур платформасини яратиш, келгуси йилда Тошкентдаги "ИННОПРОМ" кўргазмаси негизида Инновацион саноат форумини ўтказиш таклиф қилинди.
Тўртинчидан, энергетика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш.
Ўзбекистон раҳбари таъкидлаганидек, бугунги кунда МДҲдаги шериклар билан анъанавий ва муқобил энергия манбаларидан фойдаланиш, жумладан, атом электр станциялари қурилиши соҳасида қатор йирик стратегик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари МДҲ мамлакатларида энергетика секторини инновацион ривожлантириш бўйича узоқ муддатли дастур ишлаб чиқиш ва амалга оширишни таклиф этди.
Бешинчидан, рақамлаштириш соҳасидаги ҳамкорлик.
Давлатимиз раҳбари жорий йил август ойида Самарқандда ўтган "МДҲда сунъий интеллект технологияларини ривожлантириш" мавзусидаги халқаро форум бу соҳадаги кооперация борасида ўзаро қизиқиш ва имкониятлар ортиб бораётганини кўрсатганини таъкидлади. Шу муносабат билан ушбу соҳада Амалий ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича кўп томонлама ҳаракатлар режасини ишлаб чиқишни таклиф этди.
Давлатимиз раҳбари фан, таълим, маданият ва санъат соҳаларида қўшма лойиҳа ва дастурларни кенгайтириш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратди.
- Мамлакатларимизда таълим сектори ва меҳнат бозори жадал ривожланаётганини ҳисобга олиб, Дипломлар, малака ва академик дастурларни ўзаро тан олиш тўғрисида янги давлатлараро келишувни тайёрлаш, Профессионал стандартлар ва малака талабларини уйғунлаштириш механизмини жорий этиш лозим, деб ҳисоблаймиз, - деди Президент.
Келгуси йилда кун тартибига инновацион экотизимларни шакллантириш, ёш авлоднинг ижодий ва интеллектуал салоҳиятини қўллаб-қувватлаш учун Ёшлар лабораториясини яратиш масаласини киритган ҳолда, МДҲ Ёшлар форумини Хивада ўтказишга тайёрлик билдирилди.
Минтақавий хавфсизлик масалаларига тўхталар экан, Президентимиз ташқи сиёсий идоралар ва махсус хизматлар ўртасидаги тизимли ва яқин алоқаларни давом эттириш муҳимлигига эътибор қаратди. Афғонистондаги вазият алоҳида эътиборни талаб қилади.
- Ўзбекистон Афғонистонда узоқ муддатли тинчлик, осойишталик ва барқарор тараққиётни таъминлашнинг қатъий тарафдори эканини таъкидлайман. Шу муносабат билан ушбу мамлакатда йирик инвестиция ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда биргаликда иштирок этиш имкониятларини кўриб чиқишни таклиф этамиз, - деди мамлакатимиз етакчиси.
Сўзининг якунида Шавкат Мирзиёев Сергей Лебедевнинг МДҲ Бош котиби лавозимига қайта тайинланишини қўллаб-қувватлади ҳамда Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовга ташкилотга раисликни қабул қилиб олгани муносабати билан муваффақиятлар тилади.
Йиғилишда Ҳамдўстликка аъзо бошқа мамлакатлар делегациялари раҳбарлари ҳам сўзга чиқди.
Саммит якунида МДҲ доирасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича келишув ва қарорлар тўплами имзоланди.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее расширение практического сотрудничества в рамках СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 октября принял участие в очередном заседании Совета глав государств Содружества Независимых Государств, состоявшемся в городе Душанбе.
В работе саммита, прошедшего под председательством Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона, участвовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Премьер-министр Армении Никол Пашинян, а также генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
В соответствии с повесткой дня рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия в рамках Содружества.
В начале своего выступления глава нашего государства отметил, что несмотря на непредсказуемые процессы в глобальной политике и экономике и ослабление роли международных институтов, СНГ продолжает демонстрировать свою устойчивость, эффективность и востребованность.
Благодаря налаженным за десятилетия механизмам и контактам ведётся тесная совместная работа по всему спектру экономических, социальных и гуманитарных вопросов.
– Мы заинтересованы в дальнейшем укреплении сотрудничества в рамках СНГ, а также повышении результативности практического взаимодействия со странами, являющимися нашими естественными партнерами, – заявил Президент Узбекистана.
Далее лидер нашей страны выступил с рядом предложений и инициатив по дальнейшему расширению практического сотрудничества в рамках Содружества.
Безусловным приоритетом Организации обозначено наращивание экономического партнерства, с учетом ухудшающейся ситуации в мировой экономике, усиления протекционизма и появления новых вызовов устойчивому развитию.
С удовлетворением отмечено, что объем товарооборота Узбекистана с партнерами по СНГ в прошлом году увеличился на 11 процентов и этот показатель продолжает расти в текущем году. Такие показатели связаны с углублением межотраслевой кооперации и увеличением потоков взаимных инвестиций.
В целях более полного задействования имеющихся ресурсов и сохранения набранных темпов и динамики сотрудничества Президент Узбекистана предложил сосредоточить совместные усилия в следующих приоритетных направлениях.
Во-первых, дальнейшее формирование благоприятных условий для наращивания товарооборота.
Подчеркнута необходимость упрощения процедур и требований при поставках отдельных товаров, особенно сельхозпродукции и доступа на национальные рынки, включая государственные закупки.
Также обращено внимание на целесообразность запуска в рамках Экономического совета СНГ механизмов быстрого реагирования на изменения внешней конъюнктуры и переориентации торговых потоков, активизации работы по согласованию проектов соглашений о технических барьерах и признании документов оценки соответствия.
Во-вторых, углубление взаимодействия в области транспорта.
Отмечены все еще сохраняющиеся «узкие» места в транспортной сети на пространстве СНГ, снижающие эффективность действующих коридоров. В этой связи востребованным является создание информационно-логистических центров, интегрированных со всеми видами транспорта.
С учетом важности привлечения частных инвестиций для модернизации инфраструктуры грузоперевозок инициировано проведение в Узбекистане конференции по вопросам расширения государственно-частного партнерства в транспортной сфере.
В-третьих, стимулирование роста взаимных инвестиций и поддержка проектов кооперации.
В этом направлении предложено подготовить «дорожную карту» поддержки и развития особых экономических и индустриальных зон, создание Венчурной платформы СНГ для углубления кооперации и продвижения инновационных стартапов с вовлечением бизнеса, провести в следующем году на базе выставки «ИННОПРОМ» в Ташкенте Форум инновационной индустрии.
В-четвертых, развитие энергетического сотрудничества.
Как отметил глава Узбекистана, сегодня совместно с партнерами по СНГ реализуется целый ряд крупных стратегических проектов в сфере использования традиционных и альтернативных источников энергии, включая строительство атомной электростанции.
Президент выступил за разработку и реализацию долгосрочной Программы инновационного развития энергетического сектора в странах СНГ.
В-пятых, сотрудничество в области цифровизации.
Лидер нашей страны отметил, что состоявшийся в августе текущего года в Самарканде Международный форум «Развитие технологий искусственного интеллекта в СНГ» показал растущий взаимный интерес и возможности для кооперации. В этой связи он предложил разработать многосторонний План действий по углублению практического сотрудничества в этой сфере.
Глава государств также обратил особое внимание на важность расширения совместных проектов и программ в сфере науки, образования, культуры и искусства.
– С учетом динамичного развития образовательного сектора и рынка труда в наших странах выступаем за подготовку нового Межгосударственного соглашения о взаимном признании дипломов, квалификаций и академических программ, внедрение Механизма гармонизации профессиональных стандартов и квалификационных требований, – заявил Президент.
Выражена готовность принять в следующем году в Хиве молодежный Форум СНГ с включением в его повестку вопроса о создании Молодёжной лаборатории для формирования инновационной экосистемы, поддержки творческого
и интеллектуального потенциала молодого поколения.
Затрагивая вопросы региональной безопасности, Президент обратил внимание на важность продолжения системных, тесных контактов по линии внешнеполитических ведомств и специальных служб. Особого внимания требует ситуация в Афганистане.
– Узбекистан решительно привержен обеспечению долгосрочного мира, стабильности и устойчивого развития Афганистана. В этой связи предлагаем рассмотреть возможность совместного участия в реализации крупных инвестиционных и инфраструктурных проектов в этой стране, – отметил лидер нашей страны.
В завершение своего выступления Шавкат Мирзиёев поддержал переназначение Сергея Лебедева на должность Генерального секретаря СНГ, а также пожелал Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову успехов в связи с принятием председательства в Организации.
В ходе заседания также выступили главы делегаций других стран Содружества.
По итогам саммита подписан пакет соглашений и решений по приоритетным направлениям взаимодействия в рамках СНГ.