Фарғона шаҳрида Фарғона тинчлик форумининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади
Жорий йилнинг 15-16 октябр кунлари “Фарғона водийси: тинчлик ва тараққиёт йўлида бирдамлик” мавзусида Фарғона тинчлик форумининг биринчи йиғилиши ўтказилади.
Келаси ҳафта Фарғона бир неча кун мобайнида халқаро мулоқот ва ҳамкорлик марказига айланади.
Форум Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) томонидан Прогрессив ислоҳотлар маркази, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ), Сув ресурсларини бошқариш халқаро институти ҳамда тинчлик ва ижтимоий ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш масалаларига ихтисослашган нуфузли халқаро тузилмаларни бирлаштирувчи платформа - Тинчликни барпо этиш хаби билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.
Тадбир, шунингдек, Қирғизистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ташаббуслар миллий институти, Тожикистон Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар маркази, Тожикистон Миллий фанлар академиясининг Осиё ва Европа мамлакатлари муаммоларини ўрганиш институти билан ҳамкорликда БМТ ва Европа Иттифоқи кўмагида ўтказилмоқда.
Икки кун давом этадиган анжуманда Марказий Осиё, МДҲ, Осиё, Европа ва Америка мамлакатларидан 300 дан ортиқ иштирокчи қатнашади.
Фахрий меҳмонлар қаторида БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Каха Имнадзе, Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Эдуардс Стипрайс, ЕХҲТ Низоларнинг олдини олиш маркази директори Кейт Фирон, ОҲИЧК бош котиби Қайрат Сарибай, ШҲТ бош котиби ўринбосари Хан Сохайл, БМТнинг Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистондаги доимий координаторлари бор.
Бўлажак йиғилишнинг асосий ўзига хос жиҳати унинг инклюзив характерида намоён бўлади. Унда фуқаролик жамияти институтлари, ёшлар ва аёллар ташкилотлари, шунингдек эксперт ҳамда академик доиралар вакиллари фаол иштирок этадилар.
Шунингдек, тинчлик ўрнатиш соҳасидаги етакчи халқаро ташкилотлар, жумладан, Германиянинг Бергхоф жамғармаси, Мартти Ахтисаари номидаги Финляндия тинчлик жамғармаси, Швейцариянинг PeaceNexus жамғармаси, Стокгольм тинчлик муаммоларини ўрганиш халқаро институти (Швеция) иштирок этиши кўзда тутилган.
Форумнинг асосий мақсади мулоқот, ўзаро ишонч, яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш ва Фарғона водийсини ривожлантиришнинг умумий стратегиясини ишлаб чиқиш учун доимий фаолият юритувчи платформани яратишдан иборат.
Тадбир кун тартибидан Фарғона водийсининг барқарорлиги ва изчил ривожланишини таъминлаш, унинг иқтисодий салоҳиятини рўёбга чиқариш, маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш, хусусий сектор, ёшлар ва фуқаролик жамиятининг ролини кенгайтириш масалалари ўрин олган.
Фарғона тинчлик форуми шафелигида қирғизистонлик ҳамкорлар ва Тинчликни барпо этиш хаби кўмагида илк бор “Интимак куни” (Бирдамлик куни) ташкил этилади.
Форумдан кутилаётган натижалар қаторида Фарғона водийсини дўстлик, яхши қўшничилик ва барқарор ривожланишнинг ягона макони сифатида шакллантиришга даъват этувчи Коммюнике қабул қилиниши ҳам назарда тутилган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессиясида сўзлаган нутқида “Марказий Осиёда ёпиқ чегаралар, ҳал этилмаган низолар, можаролар даври ўтмишда қолди. Кейинги йилларда минтақамизда ўзаро товар айирбошлаш, сармоя ва транспорт ҳажми 5 баробар ошди. Мамлакатимизда қўшма инвестиция фондлари, чегара савдоси ва саноат кооперацияси, йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда”, дея таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари қайд этганидек, “бугунги кунда Янги Марказий Осиёни шакллантириш жараёни бошланди. Ўзининг жипслиги, барқарорлиги ва ўсиб бораётган минтақавий ўзига хослиги билан халқаро муносабатлар тизимида мустақил субект сифатида тобора мустаҳкам ўрин эгалламоқда”.
“Фарғона водийсида тинчлик Ўзбекистон, Қирғизистон ҳамда Тожикистон етакчиларининг қатъий сиёсий иродаси, шунингдек, мавжуд тафовутларни ўзаро ҳамкорлик ва куч манбаига айлантира олган маҳаллий ҳамжамиятларнинг фидокорона саъй-ҳаракатлари натижасида таъминланди,” – дея таъкидлади СМТИ директори Элдор Арипов бўлажак тадбирга изоҳ берар экан.
Унинг сўзларига кўра, “Фарғона форуми Фарғона водийсини тинчлик, тотувлик ва кенг имкониятлар макони сифатида янги қиёфада намоён этишга қаратилган бўлиб, давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси ҳамда халқлар ўртасидаги бирдамлик минтақанинг барқарорлиги ва фаровонлигини таъминлашга қодир эканини кўрсатади”.

Fergana to host the First Fergana Peace Forum
The first session of the Fergana Peace Forum, titled “Fergana Valley: Uniting Efforts for Peace and Progress” is scheduled for October 15–16, 2025, in the city of Fergana.
Next week, the city of Fergana will transform into a focal point for international dialogue and cooperation, hosting key stakeholders from across the region and beyond. This gathering underscores the city’s growing importance as a center for promoting peace, mutual understanding, and collaborative development in Central Asia.
The Forum will be organized by the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan (ISRI), jointly with the Center for Progressive Reforms, the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), the International Water Management Institute (IWMI), and the Peacebuilding Hub — a platform that brings together reputable international organizations specializing in peacebuilding and social cohesion.
Entitled “Fergana Valley: Uniting Efforts for Peace and Progress” the Forum is organized in partnership with the National Institute for Strategic Initiatives under the President of the Kyrgyz Republic, the Center for Strategic Studies under the President of the Republic of Tajikistan, and Institute of studying of the problems of Asian and European countries of the National Academy of Sciences of Tajikistan.
The two-day forum will bring together over 300 participants from Central Asian countries, the Commonwealth of Independent States (CIS), as well as from Asia, Europe, and the Americas.
Among the high-level guests are Head of the UNRCCA Kaha Imnadze, European Union Special Representative for Central Asia Eduards Stiprais, Director of the OSCE Conflict Prevention Centre Kate Fearon, Secretary-General of CICA Kairat Sarybay and Deputy Secretary-General of the SCO Sohail Khan.
A key feature of the upcoming session will be its inclusive nature, with participation from representatives of civil society, youth organizations, women’s associations, as well as expert and academic communities.
Leading international peacebuilding institutions such as Berghof Foundation (Germany), the Martti Ahtisaari Peace Foundation (Finland), the PeaceNexus Foundation (Switzerland), and the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) will also be at the Forum. Reflecting a commitment to be inclusive, the Forum will also draw participation from youth, women groups and the academia circle.
The Forum aims to create a standing platform for promoting dialogue, mutual trust, good-neighborly relations, and for developing a shared strategy for the development of the Fergana Valley.
The forum’s agenda includes discussions on ensuring stability and sustainable development in the Fergana Valley, unlocking its economic potential, strengthening cultural and humanitarian ties, and expanding the roles of the private sector, youth, and civil society.
The Forum will see the first observation of the “Yntymak Day” (“Day of Unity”) which celebrates the unity in diversity spirit of communities in Fergana Valley.
Among the anticipated outcomes of the forum is the adoption of a Communiqué calling for the establishment of a unified space of friendship, good-neighborliness, and sustainable development in the Fergana Valley.
At the 80th session of the United Nations General Assembly, the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, underlined that “the era of closed borders, unresolved disputes and conflicts in Central Asia has receded into the past. In recent years, the volume of mutual trade, investment and transport flows in our region has increased fivefold. Joint investment funds, cross-border trade and industrial cooperation zones are being established, while major infrastructure projects are under implementation”.
The President of Uzbekistan emphasized that “today marks the beginning of the formation of a New Central Asia. Thanks to its unity, stability, and growing regional identity, it is securing an increasingly strong position as an independent actor in the system of international relations”.
“Peace in Fergana Valley has been made possible by strong commitments in Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan and by the diverse communities who have transformed differences into strength. The First Peace Forum on Fergana Valley will showcase how this political resolve and communities’ bond could usher peace,” said Eldor Aripov, Director of ISRS.
According to him, “The Ferghana Forum is intended to create a new image of the Ferghana Valley as a space of peace, harmony, and opportunity,” demonstrating that the political will of the countries’ leaders and the unity of their peoples can ensure stability and prosperity in the region”.