Фарғона шаҳрида Фарғона тинчлик форумининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади
Жорий йилнинг 15-16 октябр кунлари “Фарғона водийси: тинчлик ва тараққиёт йўлида бирдамлик” мавзусида Фарғона тинчлик форумининг биринчи йиғилиши ўтказилади.
Келаси ҳафта Фарғона бир неча кун мобайнида халқаро мулоқот ва ҳамкорлик марказига айланади.
Форум Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) томонидан Прогрессив ислоҳотлар маркази, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ), Сув ресурсларини бошқариш халқаро институти ҳамда тинчлик ва ижтимоий ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш масалаларига ихтисослашган нуфузли халқаро тузилмаларни бирлаштирувчи платформа - Тинчликни барпо этиш хаби билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.
Тадбир, шунингдек, Қирғизистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ташаббуслар миллий институти, Тожикистон Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар маркази, Тожикистон Миллий фанлар академиясининг Осиё ва Европа мамлакатлари муаммоларини ўрганиш институти билан ҳамкорликда БМТ ва Европа Иттифоқи кўмагида ўтказилмоқда.
Икки кун давом этадиган анжуманда Марказий Осиё, МДҲ, Осиё, Европа ва Америка мамлакатларидан 300 дан ортиқ иштирокчи қатнашади.
Фахрий меҳмонлар қаторида БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Каха Имнадзе, Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Эдуардс Стипрайс, ЕХҲТ Низоларнинг олдини олиш маркази директори Кейт Фирон, ОҲИЧК бош котиби Қайрат Сарибай, ШҲТ бош котиби ўринбосари Хан Сохайл, БМТнинг Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистондаги доимий координаторлари бор.
Бўлажак йиғилишнинг асосий ўзига хос жиҳати унинг инклюзив характерида намоён бўлади. Унда фуқаролик жамияти институтлари, ёшлар ва аёллар ташкилотлари, шунингдек эксперт ҳамда академик доиралар вакиллари фаол иштирок этадилар.
Шунингдек, тинчлик ўрнатиш соҳасидаги етакчи халқаро ташкилотлар, жумладан, Германиянинг Бергхоф жамғармаси, Мартти Ахтисаари номидаги Финляндия тинчлик жамғармаси, Швейцариянинг PeaceNexus жамғармаси, Стокгольм тинчлик муаммоларини ўрганиш халқаро институти (Швеция) иштирок этиши кўзда тутилган.
Форумнинг асосий мақсади мулоқот, ўзаро ишонч, яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш ва Фарғона водийсини ривожлантиришнинг умумий стратегиясини ишлаб чиқиш учун доимий фаолият юритувчи платформани яратишдан иборат.
Тадбир кун тартибидан Фарғона водийсининг барқарорлиги ва изчил ривожланишини таъминлаш, унинг иқтисодий салоҳиятини рўёбга чиқариш, маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш, хусусий сектор, ёшлар ва фуқаролик жамиятининг ролини кенгайтириш масалалари ўрин олган.
Фарғона тинчлик форуми шафелигида қирғизистонлик ҳамкорлар ва Тинчликни барпо этиш хаби кўмагида илк бор “Интимак куни” (Бирдамлик куни) ташкил этилади.
Форумдан кутилаётган натижалар қаторида Фарғона водийсини дўстлик, яхши қўшничилик ва барқарор ривожланишнинг ягона макони сифатида шакллантиришга даъват этувчи Коммюнике қабул қилиниши ҳам назарда тутилган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессиясида сўзлаган нутқида “Марказий Осиёда ёпиқ чегаралар, ҳал этилмаган низолар, можаролар даври ўтмишда қолди. Кейинги йилларда минтақамизда ўзаро товар айирбошлаш, сармоя ва транспорт ҳажми 5 баробар ошди. Мамлакатимизда қўшма инвестиция фондлари, чегара савдоси ва саноат кооперацияси, йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда”, дея таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари қайд этганидек, “бугунги кунда Янги Марказий Осиёни шакллантириш жараёни бошланди. Ўзининг жипслиги, барқарорлиги ва ўсиб бораётган минтақавий ўзига хослиги билан халқаро муносабатлар тизимида мустақил субект сифатида тобора мустаҳкам ўрин эгалламоқда”.
“Фарғона водийсида тинчлик Ўзбекистон, Қирғизистон ҳамда Тожикистон етакчиларининг қатъий сиёсий иродаси, шунингдек, мавжуд тафовутларни ўзаро ҳамкорлик ва куч манбаига айлантира олган маҳаллий ҳамжамиятларнинг фидокорона саъй-ҳаракатлари натижасида таъминланди,” – дея таъкидлади СМТИ директори Элдор Арипов бўлажак тадбирга изоҳ берар экан.
Унинг сўзларига кўра, “Фарғона форуми Фарғона водийсини тинчлик, тотувлик ва кенг имкониятлар макони сифатида янги қиёфада намоён этишга қаратилган бўлиб, давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси ҳамда халқлар ўртасидаги бирдамлик минтақанинг барқарорлиги ва фаровонлигини таъминлашга қодир эканини кўрсатади”.

Фергана примет первое заседание Ферганского форума мира
15-16 октября, состоится первое заседание Ферганского форума мира под названием «Ферганская долина: объединяя усилия ради мира и прогресса».
На следующей неделе Фергана на несколько дней станет центром международного диалога и сотрудничества.
Форум будет организован Институтом стратегических
и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана (ИСМИ) совместно с Центром прогрессивных реформ, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Международным институтом управления водными ресурсами
и Хабом по миростроительству, платформой, объединяющей авторитетные международные структуры, специализирующиеся
на вопросах укрепления мира и социальной сплочённости.
Мероприятие проводится в партнерстве с Национальным институтом стратегических инициатив при Президенте Кыргызстана, Центром стратегических исследований при Президенте Таджикистана, Институтом изучения проблем стран Азии и Европы Национальной академии наук Таджикистана при поддержке ООН и Европейского Союза.
В двухдневном форуме примут участие свыше 300 человек
из стран Центральной Азии, СНГ, Азии, Европы и Америки.
В числе почетных гостей – глава РЦПДЦА Каха Имнадзе, спецпредставитель ЕС по Центральной Азии Эдуардс Стипрайс, директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Кейт Фирон, генеральный секретарь СВМДА Кайрат Сарыбай, заместитель генсека ШОС Хан Сохайл, постоянные координаторы ООН в Кыргызстане, Таджикистане и Узбекистане.
Важной особенностью предстоящего заседания станет его инклюзивный характер – участие примут представители гражданского общества, молодёжи, женских объединений и экспертно-академических кругов.
Также предусмотрено участие ведущих международных организаций в сфере миростроительства, включая немецкий Фонд Бергхоф, финский Фонд мира имени М.Ахтисаари, швейцарский Фонд ПисНексус, Стокгольмский международный институт исследований проблем мира (Швеция).
Главная цель форума – создание постоянно действующей платформы для укрепления диалога, взаимного доверия, добрососедства и выработки общей стратегии развития Ферганской долины.
В повестке мероприятия – обсуждение вопросов обеспечения стабильности и устойчивого развития Ферганской долины, раскрытия ее экономического потенциала, наращивания культурно-гуманитарных связей, расширения роли частного сектора, молодежи и гражданского общества.
Под эгидой Ферганского форума мира при поддержке кыргызских партнеров и Хаба по миростроительству впервые
будет организован «День Ынтымак» (День единства).
В числе ожидаемых результатов форума – принятие Коммюнике с призывом к формированию единого пространства дружбы, добрососедства и устойчивого развития Ферганской долины.
Выступая на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев заявил, что «эпоха закрытых границ, нерешенных споров и конфликтов в Центральной Азии ушла в прошлое. За последние годы объемы взаимной торговли, инвестиций и транспортных перевозок в нашем регионе увеличились в пять раз. Создаются совместные инвестиционные фонды, зоны приграничной торговли и промышленной кооперации, реализуются крупные инфраструктурные проекты».
Глава Узбекистана подчеркнул, что «сегодня начался процесс формирования Новой Центральной Азии. Благодаря своей сплоченности, стабильности и растущей региональной идентичности она занимает всё более прочное место в системе международных отношений как самостоятельный субъект».
«Мир в Ферганской долине стал возможен благодаря решимости глав Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана,
а также усилиям местных сообществ, сумевших превратить различия в источник силы», - отметил директор ИСМИ Элдор Арипов, комментируя предстоящее мероприятие.
По его словам, «Ферганский форум призван создать новый образ Ферганской долины как пространства мира, согласия и возможностей», демонстрируя, что политическая воля лидеров стран и единство народов способны обеспечить стабильность и процветание региона».