Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Саудия Арабистонининг етакчи компаниялари раҳбарларидан иборат нуфузли делегация бошчилигида мамлакатимизга ташриф буюрган Саудия Арабистони Подшоҳлиги инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳни қабул қилди.
Учрашув аввалида олий мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон бин Абдулазиз Ол Сауд ва Валиаҳд, Бош вазир Муҳаммад бин Салмон Ол Сауднинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Олий даражадаги келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон-Саудия кўп қиррали ҳамкорлиги ва кенг кўламли шериклигини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Самарали ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди. Барча даражадаги алоқалар фаоллашди. Ўзаро савдо ҳажми, тўғридан-тўғри инвестициялар ва қўшма корхоналар сони ортиб бормоқда. Икки давлат ўртасидаги авиақатновлар кўпайди.
Қўшма лойиҳалар портфели 27 миллиард долларга етди. "ACWA Power" компанияси билан энергетика соҳасида 15 миллиард долларлик қатор йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Куни кеча Тошкент шаҳрида ўтган Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишларининг самарали натижалари, улар доирасида янги битим ва шартномалар имзолангани юксак баҳоланди.
"Яшил" энергетика, қишлоқ хўжалиги, электротехника, кўчмас мулк, мамлакатимиз ҳудудларида инфратузилмани модернизация қилиш ва бошқа устувор йўналишлардаги лойиҳа ва ташаббусларни тез фурсатда амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.

On October 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Minister of Investment of the Kingdom of Saudi Arabia Khalid Al-Falih, who arrived in our country on a visit at the head of a representative delegation of leaders of prominent Saudi companies.
At the beginning of the meeting, the distinguished guest conveyed sincere greetings and best wishes from King of Saudi Arabia Salman bin Abdul-Aziz Al-Saud and Crown Prince and Prime Minister Mohammed bin Salman Al-Saud to the head of our state.
Topical issues of further expansion of Uzbek-Saudi multifaceted cooperation and full-scale partnership in the context of practical implementation of high-level agreements were discussed.
The dynamic development of fruitful interaction was noted with deep satisfaction. Contacts at all levels have intensified. The volume of mutual trade, direct investment, and the number of joint ventures are growing. The frequency of flights between the two countries has increased.
The portfolio of joint projects has reached $27 billion. A number of major energy projects worth $15 billion are being implemented with ACWA Power company.
The fruitful results of the regular meetings of the Intergovernmental Commission and the Business Council, which took place recently in Tashkent, were highly appreciated, within the framework of which new agreements and contracts were signed.
Special attention was paid to the soonest implementation of projects and initiatives in the sphere of green energy, agriculture, electronics, real estate, infrastructure modernization in the regions of the country and other priority areas.