Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Саудия Арабистонининг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда Подшоҳликнинг инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳ, “ACWA Power”, “Al Muhaidib Group”, “Vision Invest”, “Data Volt”, “Riyadh Cables”, “AlMajdiah”, “InterHealth”, “Saudi Tabreed”, “AlBawani Holding”, “Miahona”, “Pemco” ва бошқа етакчи компания ва корпорациялари иштирок этди.
Учрашув аввалида Президентимиз икки давлат раҳбарларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли кейинги йилларда Ўзбекистон-Саудия кўп қиррали шериклик муносабатлари юксак даражага кўтарилганини алоҳида таъкидлади.
Қўшма лойиҳаларнинг умумий портфели 27 миллиард доллардан ошди. Шу билан бирга, жорий йил бошидан буён юртимизда Саудиянинг 2 миллиард долларлик инвестициялари ўзлаштирилди. Ўзаро савдо ҳажми барқарор ошиб бормоқда. Авиақатновлар сони ҳафтасига 60 мартадан ортди.
Бугун икки мамлакат ўртасидаги самарали ва узоқ муддатли шерикликнинг яна бир ёрқин далили бўлган тарихий лойиҳа – янги Тошкент халқаро аэропортининг қурилишига тамал тоши қўйилиши алоҳида таъкидланди.
- Ўзбекистоннинг иқтисодий трансформациясига, унинг ривожланишига катта ҳисса қўшаётган саудиялик ҳамкорларимизни биз доим юксак қадрлаймиз, - деди Президент.
Сўнг Ўзбекистон етакчиси ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишларини кўрсатиб, энергетика соҳасидаги лойиҳалар алоҳида аҳамиятга эга эканини қайд этди.
Бугунги кунда "ACWA Power" компанияси томонидан мамлакатимизда 15 миллиард долларлик лойиҳалар, жумладан, ҳудудларда шамол ва қуёш электр станцияларини қуриш, "яшил" водородни ривожлантириш лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Бундай лойиҳаларда ўзимизнинг ишлаб чиқарувчиларнинг маҳсулотларидан кенг фойдаланиш саноатимиз салоҳияти ривожланишига хизмат қилади.
Ахборот технологиялари ва сунъий интеллект соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди. "Data Volt" компанияси Тошкент шаҳрида замонавий маълумотлар марказини ташкил этиш лойиҳасини муваффақиятли амалга оширмоқда. Янги Тошкент ва Бухорода шундай марказлар қурилишини, шунингдек, Саудия Арабистони компанияларининг рақамли ташаббуслардаги иштирокини қўллаб-қувватлашга тайёрлик билдирилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон вольфрам, молибден, магний, литий, графит, титан ва бошқа стратегик муҳим фойдали қазилмаларнинг катта захираларига эга.
Тошкент ва Самарқанд вилоятларида "Келажак металлари технопарки" ташкил этилиб, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Шу муносабат билан мамлакатимиз етакчиси саудиялик инвесторларни геология-қидирув ишларини олиб бориш ва хомашёни қазиб олишдан тортиб, уни қайта ишлаш ва тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришгача бўлган барча жараёнлардаги лойиҳаларда фаол иштирок этишга таклиф этди.
Инфратузилма соҳасида "Miahona" компанияси билан Фарғона ва Жиззах шаҳарларида оқова сувларни тозалаш, Қорақалпоғистонда сув таъминоти тизимларини ривожлантириш ва насос станцияларини модернизация қилиш лойиҳалари бўйича муваффақиятли ҳамкорлик қилинаётгани қайд этилди.
Шунингдек, "Saudi Tabreed" компанияси билан коммунал соҳани ривожлантириш бўйича келишувларга эришилди.
Президентимиз Подшоҳлик компанияларини инфратузилмани модернизация қилиш ва аҳоли турмуш сифатини оширишга қаратилган янги ўзаро манфаатли лойиҳаларда фаол иштирок этишга чақирди.
Ўз навбатида, Саудия Арабистони етакчи ишбилармон доиралари вакиллари Янги Ўзбекистоннинг иқтисодий сиёсати, барқарор ўсиши ва қулай инвестициявий муҳитини юқори баҳолаб, мамлакатимизда ўзаро манфаатли шерикликни янада чуқурлаштириш, аниқ лойиҳа ва дастурларни илгари суриш режаларини баён қилдилар.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее наращивание узбекско-саудовского делового партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 октября провёл встречу с руководителями ведущих компаний Саудовской Аравии.
В мероприятии приняли участие министр инвестиций Королевства Халид аль-Фалих, главы ведущих компаний
и корпораций, в том числе Acwa Power, Al Muhaidib Group, Vision Invest, Data Volt, Riyadh Cables, AlMajdiah, InterHealth, Saudi Tabreed, AlBawani Holding, Miahona, Pemco и многих других.
В начале встречи глава нашего государства особо подчеркнул, что благодаря совместным усилиям руководителей двух государств за последние годы узбекско-саудовские отношения многопланового партнерства достигли высочайшего уровня.
Совокупный портфель совместных проектов превысил 27 миллиардов долларов. При этом только с начала этого года в нашей стране освоено 2 миллиарда долларов саудовских инвестиций. Уверенно растут объемы взаимной торговли. Частота авиарейсов превысила 60 раз в неделю.
Особо отмечено, что сегодня будет заложен камень в основание исторического проекта – строительства нового международного аэропорта Ташкента, который станет еще одним ярким свидетельством плодотворного и долгосрочного партнерства между двумя странами.
– Мы высоко ценим значимый вклад наших саудовских партнёров в экономическую трансформацию и развитие Узбекистана, – подчеркнул Президент.
Затем лидер Узбекистана обозначил приоритетные направления дальнейшей кооперации, отметив особое значение проектов в сфере энергетики.
Сегодня компания «ACWA Power» осуществляет в нашей стране проекты на 15 миллиардов долларов, включая строительство ветровых и солнечных электростанций в регионах, развитие «зеленого» водорода.
Широкое использование продукции национальных производителей при реализации таких проектов придаст дополнительный импульс развитию промышленного потенциала страны.
Отдельное внимание уделено укреплению взаимодействия в сфере информационных технологий и искусственного интеллекта. Компания «Data Volt» успешно реализует проект по созданию современного дата-центра в Ташкенте. Выражена готовность к поддержке аналогичных центров в Новом Ташкенте и Бухаре, а также участию других саудовских компаний в цифровых инициативах.
Отмечено, что Узбекистан обладает значительными запасами вольфрама, молибдена, магния, лития, графита, титана и других стратегически важных полезных ископаемых. В Ташкентской и Самаркандской областях планируется создание «Технопарка металлов будущего», где будет налажен выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью.
В этой связи лидер нашей страны предложил саудовским инвесторам активно участвовать в проектах полного производственного цикла – от геологоразведки и добычи сырья до переработки и выпуска готовой продукции.
В области инфраструктуры отмечено успешное сотрудничество с компанией «Miahona» по проектам очистки сточных вод в Фергане и Джизаке, развитию систем водоснабжения и модернизации насосных станций
в Каракалпакстане.
Также достигнуты договоренности с компанией «Saudi Tabreed» по развитию коммунальной сферы.
Президент пригласил компании Королевства к активному участию в новых взаимовыгодных проектах, направленных на модернизацию инфраструктуры и повышение качества жизни населения.
В свою очередь, представители ведущих деловых кругов Саудовской Аравии, высоко оценив экономическую политику, устойчивый рост и благоприятный инвестиционный климат Нового Узбекистана, озвучили планы по дальнейшему углублению взаимовыгодного партнерства и продвижению конкретных проектов и программ в нашей стране.