Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Саудия Арабистонининг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда Подшоҳликнинг инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳ, “ACWA Power”, “Al Muhaidib Group”, “Vision Invest”, “Data Volt”, “Riyadh Cables”, “AlMajdiah”, “InterHealth”, “Saudi Tabreed”, “AlBawani Holding”, “Miahona”, “Pemco” ва бошқа етакчи компания ва корпорациялари иштирок этди.
Учрашув аввалида Президентимиз икки давлат раҳбарларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли кейинги йилларда Ўзбекистон-Саудия кўп қиррали шериклик муносабатлари юксак даражага кўтарилганини алоҳида таъкидлади.
Қўшма лойиҳаларнинг умумий портфели 27 миллиард доллардан ошди. Шу билан бирга, жорий йил бошидан буён юртимизда Саудиянинг 2 миллиард долларлик инвестициялари ўзлаштирилди. Ўзаро савдо ҳажми барқарор ошиб бормоқда. Авиақатновлар сони ҳафтасига 60 мартадан ортди.
Бугун икки мамлакат ўртасидаги самарали ва узоқ муддатли шерикликнинг яна бир ёрқин далили бўлган тарихий лойиҳа – янги Тошкент халқаро аэропортининг қурилишига тамал тоши қўйилиши алоҳида таъкидланди.
- Ўзбекистоннинг иқтисодий трансформациясига, унинг ривожланишига катта ҳисса қўшаётган саудиялик ҳамкорларимизни биз доим юксак қадрлаймиз, - деди Президент.
Сўнг Ўзбекистон етакчиси ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишларини кўрсатиб, энергетика соҳасидаги лойиҳалар алоҳида аҳамиятга эга эканини қайд этди.
Бугунги кунда "ACWA Power" компанияси томонидан мамлакатимизда 15 миллиард долларлик лойиҳалар, жумладан, ҳудудларда шамол ва қуёш электр станцияларини қуриш, "яшил" водородни ривожлантириш лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Бундай лойиҳаларда ўзимизнинг ишлаб чиқарувчиларнинг маҳсулотларидан кенг фойдаланиш саноатимиз салоҳияти ривожланишига хизмат қилади.
Ахборот технологиялари ва сунъий интеллект соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди. "Data Volt" компанияси Тошкент шаҳрида замонавий маълумотлар марказини ташкил этиш лойиҳасини муваффақиятли амалга оширмоқда. Янги Тошкент ва Бухорода шундай марказлар қурилишини, шунингдек, Саудия Арабистони компанияларининг рақамли ташаббуслардаги иштирокини қўллаб-қувватлашга тайёрлик билдирилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон вольфрам, молибден, магний, литий, графит, титан ва бошқа стратегик муҳим фойдали қазилмаларнинг катта захираларига эга.
Тошкент ва Самарқанд вилоятларида "Келажак металлари технопарки" ташкил этилиб, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Шу муносабат билан мамлакатимиз етакчиси саудиялик инвесторларни геология-қидирув ишларини олиб бориш ва хомашёни қазиб олишдан тортиб, уни қайта ишлаш ва тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришгача бўлган барча жараёнлардаги лойиҳаларда фаол иштирок этишга таклиф этди.
Инфратузилма соҳасида "Miahona" компанияси билан Фарғона ва Жиззах шаҳарларида оқова сувларни тозалаш, Қорақалпоғистонда сув таъминоти тизимларини ривожлантириш ва насос станцияларини модернизация қилиш лойиҳалари бўйича муваффақиятли ҳамкорлик қилинаётгани қайд этилди.
Шунингдек, "Saudi Tabreed" компанияси билан коммунал соҳани ривожлантириш бўйича келишувларга эришилди.
Президентимиз Подшоҳлик компанияларини инфратузилмани модернизация қилиш ва аҳоли турмуш сифатини оширишга қаратилган янги ўзаро манфаатли лойиҳаларда фаол иштирок этишга чақирди.
Ўз навбатида, Саудия Арабистони етакчи ишбилармон доиралари вакиллари Янги Ўзбекистоннинг иқтисодий сиёсати, барқарор ўсиши ва қулай инвестициявий муҳитини юқори баҳолаб, мамлакатимизда ўзаро манфаатли шерикликни янада чуқурлаштириш, аниқ лойиҳа ва дастурларни илгари суриш режаларини баён қилдилар.

On October 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the heads of leading Saudi Arabian companies.
The event was attended by the Kingdom's Minister of Investment Khalid Al-Falih, heads of prominent companies and corporations, including Acwa Power, Al Muhaidib Group, Vision Invest, Data Volt, Riyadh Cables, AlMajdiah, InterHealth, Saudi Tabreed, AlBawani Holding, Miahona, Pemco, and many others.
At the beginning of the meeting, the Head of our state emphasized that thanks to the joint efforts of the leaders of the two countries in recent years, Uzbek-Saudi relations of multifaceted partnership have reached the highest level.
The total portfolio of joint projects has exceeded $27 billion. Since the beginning of this year alone, $2 billion in Saudi investments have been developed in our country. The volume of mutual trade is growing steadily. The frequency of flights has exceeded 60 times a week.
It was noted that today the foundation stone will be laid for a historic project – the construction of a new international airport in Tashkent, which will be another vivid testimony to the fruitful and long-term partnership between the two countries.
- We highly appreciate the significant contribution of our Saudi partners to the economic transformation and development of Uzbekistan, - emphasized the President.
The Uzbek leader then outlined priority areas for further cooperation, noting the particular importance of projects in the energy sector.
Today, ACWA Power is implementing projects worth $15 billion in our country, including the construction of wind and solar power plants in the regions and the development of green hydrogen.
The widespread use of products from national manufacturers in the implementation of such projects will give an additional impetus to the development of the country's industrial potential.
Particular attention was paid to strengthening cooperation in the field of information technology and artificial intelligence. Data Volt company is successfully implementing a project to create a modern data center in Tashkent. Readiness has been expressed to support similar centers in New Tashkent and Bukhara, as well as the participation of other Saudi companies in digital initiatives.
It was noted that Uzbekistan has significant reserves of tungsten, molybdenum, magnesium, lithium, graphite, titanium, and other strategically important minerals. It is planned to create a “Technopark of Metals of the Future” in Tashkent and Samarkand regions, where the production of high value-added products will be established.
In this regard, our country's leader invited Saudi investors to actively participate in full production cycle projects – from geological exploration and raw material extraction to processing and finished product manufacturing.
In the field of infrastructure, successful cooperation has been noted with Miahona on wastewater treatment projects in Fergana and Jizzakh, development of water supply systems, and modernization of pumping stations in Karakalpakstan.
Agreements have also been reached with Saudi Tabreed company on the development of the utilities sector.
The President invited companies from the Kingdom to actively participate in new mutually beneficial projects aimed at modernizing infrastructure and improving the quality of life of the population.
In turn, representatives of Saudi Arabia's leading business circles, highly appreciating the economic policy, sustainable growth, and favorable investment climate of New Uzbekistan, announced plans to further deepen mutually beneficial partnership and promote specific projects and programs in our country.