O'zbekistonning O'mondagi Elchihonasi tashabbusi hamda O‘mon Sultonligining taklifiga binoan joriy yil 25–28 fevral kunlari Masqat shahrida bo‘lib o‘tgan O‘mon–O‘zbekiston ishbilarmon ayollari biznes-forumi ikki mamlakat tadbirkor ayollari uchun o‘zaro savdo-iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda muhim qadam bo‘ldi. Forum yakunlariga ko‘ra, tadbirkor ayollar o‘rtasida 9 ta hamkorlik kelishuvi imzolangan.
Ushbu samarali hamkorlikning mantiqiy davomi sifatida joriy yilning 20 oktyabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston–O‘mon tadbirkor ayollar biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Forumda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Shaxlo Ibragimova, O‘mon delegatsiyasi rahbari Funun Hospitality and Project Management LLC kompaniyasi boshqaruv kengashi raisi Siham bint Ahmad al-Harsiya, O‘mon Sultonligining O‘zbekistondagi elchisi Vafo Jabr Nosir al-Busaidiy, shuningdek ikki mamlakatning 100 dan ortiq faol tadbirkor ayollari ishtirok etdilar.
Tadbirda O‘zbekiston va O‘monning investitsiyaviy va eksport salohiyati, ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar hamda yangi hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Shuningdek, forum davomida B2B va G2B formatlarida uchrashuvlar tashkil etildi, unda ishtirokchilar qo‘shma korxonalar tashkil etish va o‘zaro manfaatli savdo shartnomalarini tuzishning amaliy jihatlarini batafsil muhokama qilishga muvaffaq bo‘ldi.
Tashrif doirasida iqtisodiy aloqalarining mustahkamlanishida faol ishtirok etgan “Miss Lighting” MCHJ korxonasi hamda “Nova School” xususiy maktabi faoliyati bilan yaqindan tanishtirish hamda o‘rnatilgan kelishuvlarni yana-da mustahkamlash maqsadida Biznes sayohat tashkil etiladi.

"По инициативе Посольства Узбекистана в Омане и по приглашению Султаната Оман с 25 по 28 февраля 2025 года в Маскате был проведён бизнес-форум женщин-предпринимателей из Узбекистана и Омана."
Мероприятие стало важным шагом в укреплении торгово-экономического сотрудничества между предпринимательницами двух стран, обмене опытом и реализации совместных проектов. По итогам форума были подписаны 9 соглашений о сотрудничестве между участницами.
В продолжение успешного взаимодействия 20 октября в Ташкенте состоялся Форум деловых женщин Узбекистана и Омана.
В мероприятии приняли участие заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Шахло Ибрагимова, руководитель омандской делегации, председатель Совета директоров компании Funun Hospitality and Project Management LLC Сиҳам бинт Ахмад аль-Харсия, а также посол Султаната Омана в Узбекистане Вафо Джабр Носир аль-Бусаиди и более 100 активных предпринимательниц из обеих стран.
Во время форума обсуждались инвестиционный и экспортный потенциал Узбекистана и Омана, проводимые реформы по поддержке женского предпринимательства, а также новые направления сотрудничества.
Кроме того, в рамках мероприятия были организованы встречи формата B2B и G2B, где участницы подробно обсудили практические аспекты создания совместных предприятий и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
В ходе форума также была проведена ознакомительная бизнес-экскурсия по деятельности компании “Miss Lighting” и частной школы “Nova School” с целью укрепления установленных соглашений и дальнейшего активного участия в развитии экономических связей.