Tashrif doirasida delegatsiya aʼzolari O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Shaxlo Ibragimova va rais maslahatchisi Alisher Shayxov bilan uchrashdilar.
Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy va savdo hamkorligini yana-da kengaytirish, yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish hamda ayollar tadbirkorligini rivojlantirish masalalari muhokama etildi.
Xususan, mamlakatimizda Islom moliyasi tizimini rivojlantirish, shu jumladan kraudfanding (crowdfunding) mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlariga alohida eʼtibor qaratildi.
Kraudfanding — bu ommaviy investitsiya tizimi bo‘lib, unda ko‘plab ishtirokchilar (asosan internet orqali) kichik mablag‘lar to‘plab, muayyan biznes yoki ijtimoiy loyihani moliyalashtirishda ishtirok etadilar.
O‘mon tomoni mazkur yo‘nalishdagi o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashish, shuningdek, O‘zbekistonda kraudfanding madaniyatini shakllantirish va amaliyotga joriy etish bo‘yicha tashabbusni ilgari surdi.
Shuningdek, uchrashuvda qurilish, tibbiyot va turizm sohalarida tajriba almashish, qo‘shma tashabbuslarni rivojlantirish va ikki mamlakat ayol tadbirkorlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

Оман и Узбекистан обсудили новые направления сотрудничества
В Узбекистане находится делегация деловых женщин из Султаната Оман во главе с Сихам бинт Ахмад аль-Харсия, председателем правления компании Funun Hospitality and Project Management LLC.
В рамках визита представители делегации встретились с заместителем председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Шахло Ибрагимовой и советником председателя Алишером Шайховым.
В ходе встречи стороны обсудили расширение экономического и торгового сотрудничества, реализацию новых совместных проектов и развитие женского предпринимательства.
Особое внимание было уделено возможностям сотрудничества в области исламского финансирования, включая внедрение механизмов краудфандинга — системы коллективного инвестирования, при которой множество участников через интернет вносят небольшие суммы для поддержки бизнес- или социальных инициатив.
Оманская сторона поделилась опытом в этой сфере и выразила готовность содействовать формированию и внедрению культуры краудфандинга в Узбекистане.
Кроме того, по итогам переговоров достигнуты соглашения о сотрудничестве в строительной, медицинской и туристической сферах, а также о расширении взаимодействия между женщинами-предпринимателями обеих стран.