Ўзбекистон Президенти ЮНЕСКО Бош конференцияси навбатдаги сессиясининг очилиш маросимида иштирок этади.
Ўзбекистон Президенти ЮНЕСКО Бош конференцияси навбатдаги сессиясининг очилиш маросимида иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 октябрь куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (ЮНЕСКО) Бош конференцияси 43-сессиясининг очилиш маросимида иштирок этади.
Бош конференциянинг тарихий сессияси қирқ йил ичида биринчи марта ЮНЕСКОнинг Париждаги қароргоҳидан ташқарида ўтказилмоқда. Бундай кенг кўламли халқаро форумнинг Самарқандда ўтказилиши Ўзбекистоннинг ташкилот ғоялари ва қадриятларига содиқлиги, шунингдек, тинчлик, ўзаро англашув ва барқарор тараққиёт йўлидаги глобал мулоқотни ривожлантиришга фаол ҳисса қўшишга қатъий интилишининг ёрқин тасдиғи бўлади.
Ушбу муҳим сессия доирасида таълим, фан, маданият, экология, технология ва коммуникация соҳаларидаги асосий масалаларни муҳокама қилишга бағишланган 150 дан ортиқ турли шаклдаги тадбирлар ўтказилиши режалаштирилган.
Бундай нуфузли халқаро тадбир дунёнинг энг қадимий ва улуғвор шаҳарларидан бирида ташкил этилгани ўзига хос рамзий маънога эга. Бу жаҳон ҳамжамиятининг Ўзбекистонга бўлган юксак ишончи, унинг маданиятлараро мулоқот ғояларини илгари суриш, тарихий-маданий меросни асраб-авайлаш ва гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш борасидаги нуфузи ҳамда фаоллиги тобора ортиб бораётганидан далолат беради.
Тадбирда 200 дан зиёд давлат ва халқаро ташкилотлардан юқори даражадаги делегациялар, жумладан, Сербия Республикаси Президенти Александр Вучич, Словакия Республикаси Президенти Петер Пеллегрини, ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле ва бошқа фахрий меҳмонлар иштирок этади.
ЮНЕСКО Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг ихтисослаштирилган муассасаси бўлиб, 1945 йилда таълим, фан, маданият ва коммуникациялар соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантириш орқали тинчлик ҳамда хавфсизликни мустаҳкамлаш мақсадида ташкил этилган.
Ўзбекистон Республикаси 1993 йилда ЮНЕСКОнинг тўла ҳуқуқли аъзоси бўлди. 1996 йилда Тошкентда ташкилотнинг ваколатхонаси очилгани мамлакатимизнинг ушбу нуфузли халқаро тузилма билан ҳамкорлиги ва кўп қиррали шериклигини мустаҳкамлашда муҳим босқич бўлди.

On October 30, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, will take part in the opening ceremony of the 43rd session of the General Conference of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), which will be held in the city of Samarkand.
For the first time in forty years, the historic session of the General Conference is being held outside UNESCO’s headquarters in Paris. Holding such a large-scale international forum in Samarkand will serve as a vivid confirmation of Uzbekistan’s commitment to the ideals and values of the Organization, as well as its determination to actively contribute to the development of global dialogue in the name of peace, mutual understanding, and sustainable progress.
As part of this landmark session, more than 150 events of various formats are planned, dedicated to discussing key issues in the fields of education, science, culture, ecology, technology, and communications.
Hosting such a representative international event in one of the world’s most ancient and majestic cities carries special symbolic significance. It attests to the high level of trust the global community places in Uzbekistan, its growing authority, and its active role in promoting the ideas of intercultural dialogue, preserving historical and cultural heritage, and developing humanitarian cooperation.
The event will be attended by high-level delegations from more than 200 countries and international organizations, including President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić, President of the Slovak Republic Peter Pellegrini, UNESCO Director-General Audrey Azoulay and other distinguished guests.
UNESCO is a specialized organization of the United Nations established in 1945 with the goal of strengthening peace and security through the development of international cooperation in the fields of education, science, culture and communications.
The Republic of Uzbekistan became a full member of UNESCO in 1993. In 1996, the Organization’s representative office was opened in Tashkent, marking an important milestone in strengthening cooperation and multifaceted partnership between our country and this esteemed international institution.