Ўзбекистон ва Словакия Президентлари стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилдилар
30 октябрь куни Самарқанд шаҳрида ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Словакия Республикаси Президенти Петер Пеллегрини музокара ўтказдилар.
Ўзбекистон билан Словакия ўртасидаги стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб жиҳатлари кўриб чиқилди.
Барча даражаларда икки томонлама алмашинувлар ижобий суръат билан давом этаётгани, шунингдек, устувор йўналишларда ҳамкорлик мустаҳкамланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йилда сиёсий маслаҳатлашувлар ва Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши муваффақиятли ўтказилди. Ишбилармонлик алоқалари фаоллашди. Қўшма корхоналар сони уч баробар кўпайди.
Товар айирбошлаш ва инвестицияларнинг ҳажмини ошириш, шунингдек, муҳим тармоқларда саноат кооперацияси лойиҳаларини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистондан тўқимачилик, чарм, мева-сабзавот ва бошқа харидоргир маҳсулотлар, Словакиядан каучук, автомобиллар учун бутловчи қисмлар, фармацевтика ва бошқа саноат товарлари етказиб беришни кўпайтиришга келишиб олинди. Шу мақсадда миллий маҳсулотлар кўргазмаларини ўтказиш, савдо уйларини очиш режалаштирилган.
Рақамлаштиришни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Банкларнинг киберхавфсизлик мониторингини юритиш ва юк ташишларни кузатишнинг илғор тизимларини жорий этиш бўйича қўшма марказ ташкил қилиш масаласини ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
Словакия бизнеси билан автомобиль бутловчи қисмлар, тайёр сут маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва бошқа йўналишларда ҳамкорликни янада кенгайтиришга тайёрлик билдирилди.
Гуманитар ва таълим алмашинувларини фаоллаштириш истиқболлари кўриб чиқилди. 2026 йилда Братислава шаҳрида икки мамлакат ректорларининг биринчи форумини ўтказиш, туризм кўргазмалари ва ўзаро Туризм кунларини ташкил этиш таклиф қилинди. Тартибли меҳнат миграциясини йўлга қўйиш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Кўп томонлама майдонларда ўзаро қўллаб-қувватлаш, шунингдек, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.

Presidents of Uzbekistan and Slovakia discuss prospects of further strengthening relations of strategic partnership
On October 30, on the sidelines of the 43rd session of the UNESCO General Conference in Samarkand, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with President of the Slovak Republic Peter Pellegrini.
Current issues of further expanding the strategic partnership and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Slovakia were discussed.
The positive dynamics of bilateral exchanges at all levels and the strengthening of interaction in priority areas, was noted with satisfaction.
This year political consultations and the first meeting of the Intergovernmental Commission were successfully held. Business contacts have intensified and the number of joint ventures has tripled.
The discussions also focused on increasing trade and investment volumes and expanding industrial cooperation projects in key sectors.
An agreement was reached to increase exports from Uzbekistan of textile, leather, fruit and vegetable, and other high-demand products, and from Slovakia – rubber, auto components, pharmaceutical products, and other industrial goods. To this end, it’s planned to hold national product exhibitions and open trade houses.
Special attention was given to the development of digitalization. It was proposed to consider the establishment of a joint center for monitoring cybersecurity in banking and implement advanced cargo tracking systems.
The readiness was reaffirmed to further expand cooperation with Slovak businesses in the production of automotive components, dairy products and other areas.
Prospects for enhancing humanitarian and educational exchanges were reviewed. It was proposed to hold the first Forum of University Rectors of the two countries in Bratislava in 2026, organize tourism exhibitions, and host reciprocal tourism days. The issue of establishing organized labor migration was also raised.
There was also an exchange of views on mutual support at multilateral platforms, as well as on current regional and international issues.