O‘zbekiston va Qatar yetakchilari strategik sheriklikni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qildilar
Doha shahriga amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qatar Davlati Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston – Qatar strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash va ko‘p qirrali amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Qatar Amirini Ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha ikkinchi Jahon sammiti tadbirlarining muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy tabrikladi.
Turli darajalarda samarali muloqot va almashinuvlar olib borilayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan buyon 45 foizga oshdi. Qatarning yetakchi kompaniyalari ishtirokida yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Parlamentlararo va madaniy-gumanitar aloqalar rivojlanmoqda.
“Yashil” energetika, transport, geologiya, to‘qimachilik, turizm, infratuzilmani rivojlantirish va boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

Лидеры Узбекистана и Катара обсудили вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства
В рамках программы рабочего визита в город Доху состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Эмиром Государства Катар Шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
Были рассмотрены вопросы углубления узбекско-катарских отношений стратегического партнерства и наращивания многопланового практического взаимодействия.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Эмира Катара c успешным проведением мероприятий второго Всемирного саммита по социальному развитию.
С глубоким удовлетворением отмечены продуктивные контакты и обмены на разных уровнях. Товарооборот с начала года вырос на 45 процентов. С участием ведущих катарских компаний реализуются крупные инвестиционные проекты. Развиваются межпарламентские и культурно-гуманитарные связи.
Особое внимание уделено продвижению проектов кооперации в области «зеленой» энергетики, транспорта, геологии, текстиля, туризма, развития инфраструктуры и других направлениях.