O‘zbekiston Prezidenti AQSH savdo vazirini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vashington shahrida Amerika Qo‘shma Shtatlari savdo vaziri Xovard Latnik bilan muzokara o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, savdo va investitsiyaviy hamkorlikni faollashtirish, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston – AQSH munosabatlari izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Keyingi yillarda tovar ayirboshlash hajmi 4 barobar ko‘payib, qariyb 1 milliard dollarga yetdi. O‘zbekistonda AQSHning 300 dan ortiq kompaniyasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, sanoat, qishloq xo‘jaligi, energetika va innovatsiya sohalarida qator yirik kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Savdo aloqalarini mustahkamlash, hududlararo hamkorlikning samarali mexanizmlarini yaratish, shuningdek, Muvofiqlashtiruvchi kengash ta’sis etishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. AQSHdan soya va paxta yetkazib berish, shuningdek, Amerikaning ilg‘or tomchilatib sug‘orish texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha dastlabki shartnomalar tuzilgan.
Muzokaralar yakunida qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun investitsiya platformasini yaratish orqali amaliy hamkorlikni faollashtirishga kelishib olindi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл в городе Вашингтоне переговоры с министром торговли Соединенных Штатов Америки Говардом Латником.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления стратегического партнерства между Узбекистаном и США, активизации торгово-инвестиционного взаимодействия, реализации совместных проектов в различных отраслях экономики.
С удовлетворением отмечено поступательное развитие узбекско-американских многоплановых отношений. За последние годы объем товарооборота вырос в 4 раза и достиг почти 1 миллиарда долларов. В Узбекистане успешно работают более 300 американских компаний, реализуется ряд крупных проектов кооперации в сферах промышленности, сельского хозяйства, энергетики и инноваций.
Подчеркнута взаимная заинтересованность в укреплении торговых связей, создании эффективных механизмов межрегионального сотрудничества, а также учреждения Координационного совета.
Особое внимание уделено вопросам взаимодействия в аграрном секторе. Уже заключены первые контракты по поставкам из США соевых бобов и хлопка, а также внедрению передовых американских технологий капельного орошения.
По итогам переговоров достигнута договоренность об активизации практического взаимодействия путем создания инвестиционной платформы для поддержки совместных проектов.