6-noyabr kuni Vashington shahrida Markaziy Osiyo mamlakatlari tashqi ishlar vazirlari, AQSh Davlat kotibi Marko Rubio hamda bir qator rasmiylar “Markaziy Osiyo + AQSh” (C5+1) muloqot platformasining tashkil etilganiga 10 yil to‘lishini nishonladilar. Mazkur tadbirda O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov ishtirok etdi.
Tadbir davomida tomonlar Markaziy Osiyo va AQSh o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish, savdo va investitsiya aloqalarini kengaytirish, shuningdek, mintaqaviy barqarorlik va doimiy taraqqiyotni ta’minlash yo‘lida yaqin hamkorlikni davom ettirish masalalarini muhokama qildi.
O‘zbekiston mintaqada tinchlik, farovonlik va barqaror rivojlanishni ta’minlashga qaratilgan konstruktiv muloqot va amaliy hamkorlikni mustahkamlashga sodiqligini tasdiqladi.

On November 6, Central Asian Foreign Ministers, U.S. Secretary of State Marco Rubio, and a number of officials celebrated the tenth anniversary of the “Central Asia + U.S.” (C5+1) platform. The event was attended by Uzbekistan’s Minister of Foreign Affairs Bakhtiyor Saidov.
During the event, the parties discussed advancing the mutually beneficial partnership between Central Asia and the United States, expanding trade and investment ties, and promoting regional stability and sustainable development through close cooperation.
Uzbekistan reaffirmed its commitment to continued constructive dialogue and practical cooperation in support of peace, prosperity, and shared progress across the region.