Исломободда урду тилида чоп этилган “Ўзбекистон: Учинчи Ренессанс – келажак концепти” номли китобнинг тақдимоти бўлиб ўтди
Ўзбекистон элчихонаси ташаббуси билан Исломободдаги “Daily Ittehad” медиа уйи билан ҳамкорликда покистонлик таниқли журналист ва ёзувчи Муҳаммад Аббос Хон томонидан урду тилида ёзилган “Ўзбекистон: Учинчи Ренессанс – келажак концепти” номли бадиий-публицистик китобнинг тақдимоти ўтказилди.
Мазкур китобда Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида Ўзбекистонда янги Уйғониш даври, яъни Учинчи Ренессанс пойдеворини яратиш ғоясининг мазмун-моҳияти, унинг маънавий илдизлари ва глобал аҳамияти батафсил таҳлил қилинган. Ўзбекистон Президенти томонидан илгари сурилган Учинчи Ренессанс ғояси ва унинг тарихий асослари билан бир қаторда, келажак цивилизацияси учун аҳамияти таъкидланган. Муаллиф ушбу ғоя ўзбек халқининг буюк аждодлари меросидан илҳомланиб, замонавий тараққиёт, маърифат ва инсонпарварлик тамойилларини уйғунлаштиришга қаратилганини алоҳида урғулаган.
Асарда Ўзбекистон ва Покистон етакчиларининг Марказий ва Жанубий Осиёни ўзаро боғлайдиган транспорт-коммуникация лойиҳаларини амалга оширишга қаратилган ташаббуслари ва уйғун интилишларига эътибор қаратилган. Муаллиф таъкидига кўра, бу жараён том маънода қайта тикланаётган афсонавий Буюк ипак йўлидир. Китобда нафақат Ўзбекистондаги янгиланиш жараёнлари қаламга олинган, балки Янги Ўзбекистон тараққиёт йўли Покистон ва бутун Шарқ учун намуна бўлиши таъкидланган.
Тақдимот маросимида Покистон Ҳукумати ва парламенти аъзолари, Исломободда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус, етакчи эксперт-таҳлил, жамоатчилик ва ОАВ вакиллари иштирок этди. Покистон ахборот ва радиоэшиттиришлар вазири Атаулла Тарар асосий меҳмон сифатида қатнашди.
Тадбир аввалида икки давлат мадҳиялари янгради. Ўзбекистон Президентининг сўнгги тўққиз йиллик фаолиятига бағишланган видеоролик намойиш этилди.
Анжуманни Ўзбекистон элчиси Алишер Тўхтаев қутлов нутқи билан очиб берди. Дипломат Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида сўнгги йилларда амалга оширилаётган янгиланишлар самараси ўлароқ, очиқлик ва бунёдкорлик даврига қадам қўйганини билдирди.
"Сўнгги тўққиз йилда юртимизда ижтимоий-иқтисодий, сиёсий, таълим ва маданий-маърифий соҳаларда кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилди. Мамлакат ялпи ички маҳсулоти икки баробарга ўсиб, 115 миллиард АҚШ долларига етди. Экспорт ҳажми 26 миллиард долларга етди, хорижий инвестициялар ҳажми эса 130 миллиард доллардан ошди. Минглаб янги корхоналар ташкил этилди", – деди Ўзбекистон расмий вакили.
Шунингдек, Ўзбекистон элчиси мамлакат тараққиёти марказида инсон манфаатлари, билим, меҳнат ва маънавий юксалиш устувор аҳамият касб этишини, давлатимиз раҳбари илгари сурган Учинчи Ренессанс ғояси айнан шу тамойилларга асосланганини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон ва Покистон ўртасидаги муносабатлар стратегик шериклик даражасига кўтарилгани, юқори даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгаши иш бошлагани, Тошкент, Исломобод ва Лаҳор шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилгани, таълим ва маданият соҳасидаги ҳамкорлик жадал ривожланаётгани айтиб ўтилди. Трансафғон темир йўли лойиҳасига эътибор қаратилди. Лойиҳа минтақада тинчлик, ўзаро ишонч ва иқтисодий боғлиқликни мустаҳкамловчи, Марказий ва Жанубий Осиёни қайта боғлайдиган стратегик ташаббус сифатида эътироф этилди.
Ўзбекистон дипломатик миссияси раҳбари тақдимоти ўтказилаётган асар муаллифи Муҳаммад Аббос Хон ва "Daily Ittehad" медиа уйи раҳбариятига мазкур китобнинг ёзилиши ва чоп этилишида қўшган ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди. Таъкидланганидек, асар Ўзбекистон ва Покистон халқлари ўртасидаги дўстлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга муҳим ҳисса бўлиб қўшилади.
"Daily Ittehad" медиа уйи раҳбари Тоҳир Фаруқ ўз навбатида, "Ўзбекистон: Учинчи Ренессанс – келажак концепти" китобининг чоп этилишида иштирок этганидан хурсандлигини билдирди. "Ушбу китоб нафақат Ўзбекистон ҳақидаги маълумотлар тўплами, балки мамлакатда кечаётган ислоҳотлар ва янгиланиш жараёнларининг жонли аксини ўзида мужассам этган муҳим асар ҳамдир, – деди у. – Китоб нутқлар тўплами ёки бошқа муаллифнинг асари таржимаси эмас, балки Муҳаммад Аббос Хоннинг беш йиллик кузатувлари самарасидир. Муаллифнинг кузатувлари ва таҳлиллари Ўзбекистоннинг замонавий тараққиёт йўлини англашда муҳим аҳамият касб этади. Шунингдек, асар Янги Ўзбекистонда кечаётган тарихий даврнинг муҳим ҳужжати сифатида ҳам қадрли ҳисобланади".
Ахборот ва радиоэшиттиришлар вазири Атаулла Тарар ўз нутқида, Ўзбекистон ва Покистон халқларининг тарихий боғлиқлиги тўғрисида тўхталиб, ўзбек замини дунёга Темурийлар сулоласининг буюк вакилларини, жумладан, Заҳириддин Муҳаммад Бобур каби улуғ алломаларни етказиб берганини ёдга олди. Вазирнинг айтишича, Марказий ва Жанубий Осиёни боғлаб турувчи ҳудуд азалдан Буюк ипак йўлининг муҳим таркибий қисми бўлган, Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигидаги Ўзбекистоннинг замонавий сиёсати айнан шу тарихий ҳамкорлик майдонини қайта тиклашга қаратилган.
Нутқининг якунида вазир Атаулла Тарар Покистон Ахборот ва радиоэшиттириш вазирлиги мазкур китобни ва Ўзбекистон Президенти томонидан илгари сурилган Учинчи Ренессанс ғояларини Покистон жамоатчилиги ўртасида кенг тарғиб қилишда ҳар томонлама кўмак кўрсатишга тайёрлигини тасдиқлади.
Муаллиф Муҳаммад Аббос Хон чиқишида мазкур китобни ёзиш жараёни, унда акс этган ғоялар ва асарнинг асосий мақсади ҳақида тўхталди. Муаллифга кўра, ушбу китоб унинг изланишлари, кузатувлари ва шахсий таассуротларига асосланган бўлиб, Ўзбекистондаги янгиланиш жараёнлари холисона ёритилган.
"Ўзбекистондаги улкан ўзгаришларни, Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган ислоҳотларни ва жамиятдаги очиқлик, инсон қадрини юксалтириш, таълим ва маърифатни ривожлантиришга қаратилган сиёсатни ва унинг самарали натижаларини бевосита кузатиш имконига эга бўлдим. Бугун Ўзбекистон Янги уйғониш даврини бошдан кечирмоқда. Ўзбекистонда амалга оширилаётган Учинчи Ренессанс ғояси эса келажакка ишонч, илмий ва маънавий тикланиш, инсон имкониятларини ривожлантириш сиёсатига асосланган умуминсоний тажриба намунасидир" – деди Муҳаммад Хон.
Таъкидлаш жоизки, "Ўзбекистон: Учинчи Ренессанс – келажак концепти" китоби Покистон жамоатчилигини Ўзбекистоннинг янги тарихий тараққиёт йўли билан таништириш, икки халқ ўртасидаги маданий ва маънавий яқинликни янада мустаҳкамлашда ноёб манба бўлиб хизмат қилади.

В Пакистане прошла презентация книги «Узбекистан: Третий Ренессанс – концепция будущего», изданной на языке урду
В Исламабаде состоялась презентация литературно-публицистического сборника «Узбекистан: Третий Ренессанс – концепция будущего», написанного на языке урду известным пакистанским журналистом и писателем Мухаммадом Аббасом Ханом.
В сборнике подробно анализируются суть, духовные корни и глобальное значение идеи создания в Узбекистане нового Ренессанса, то есть фундамента Третьего Ренессанса под руководством Президента Шавката Мирзиёева. В книге раскрывается выдвинутая главой нашего государства идея, её исторические основы, а также значение для будущей цивилизации. Автор подчеркнул, что эта идея вдохновлена наследием великих предков узбекского народа и направлена на объединение принципов современного развития, просвещения и гуманизма.
В сборнике представлены инициативы и общие стремления лидеров Узбекистана и Пакистана по реализации транспортно-коммуникационных проектов, соединяющих Центральную и Южную Азию. По мнению автора, этот процесс –возрождение легендарного Великого шёлкового пути. В книге не только описываются процессы обновления в нашей стране, но и подчёркивается, что путь развития Нового Узбекистана станет примером для Пакистана и всего Востока.
В церемонии презентации приняли участие члены правительства и парламента Пакистана, аккредитованный в Исламабаде дипломатический корпус, ведущие эксперты, аналитики, общественные деятели и представители СМИ. В качестве почетного гостя присутствовал министр информации и телерадиовещания Пакистана Атаулла Тарар.
Презентация началась с исполнения государственных гимнов двух стран. Был показан видеоролик, посвященный девяти годам деятельности Шавката Мирзиёева в качестве Президента Узбекистана.
Мероприятие открыл приветственной речью посол Узбекистана Алишер Тухтаев. Дипломат отметил, что, благодаря реформам, проведенным в последние годы под руководством Президента Шавката Мирзиёева, Узбекистан вступил в эпоху открытости и созидания. «За последние девять лет в нашей стране осуществлены комплексные реформы в социально-экономической, политической, образовательной и культурно-просветительской сферах. Валовой внутренний продукт страны увеличился вдвое, достигнув 115 миллиардов долларов. Экспорт достиг 26 миллиардов долларов, а иностранные инвестиции превысили 130 миллиардов долларов. Созданы тысячи новых предприятий», — сообщил дипломат.
Было отмечено, что отношения между Узбекистаном и Пакистаном подняты на уровень стратегического партнерства, начал работу Совет стратегического сотрудничества высокого уровня, установлено прямое авиасообщение между Ташкентом, Исламабадом и Лахором, а сотрудничество в сфере образования и культуры стремительно развивается. Было уделено внимание проекту Трансафганской железной дороги, который признан стратегической инициативой, укрепляющей мир, взаимное доверие и экономические связи в регионе, воссоединяющей Центральную и Южную Азию.
Посол выразил благодарность автору представляемой работы Мухаммаду Аббасу Хану и руководству издательства «Daily Ittehad» за вклад в написание и издание данной книги. Он отметил, что работа внесет важный вклад в укрепление дружбы и солидарности между народами Узбекистана и Пакистана.
В свою очередь, руководитель издательства «Daily Ittehad» Тахир Фарук выразил удовлетворение участием в издании книги «Узбекистан: Третий Ренессанс – концепция будущего».
- Эта книга – не только сборник сведений об Узбекистане, но и важный труд, воплощающий в себе яркое отражение происходящих в стране процессов реформ и обновления, – сказал он. - Книга – не сборник речей или перевод чужого произведения, а плод пятилетних наблюдений Мухаммада Аббаса Хана. Наблюдения и анализ автора имеют большое значение для понимания современного пути развития Узбекистана. Труд также ценен как важный документ исторического периода, происходящего в новом Узбекистане.
В своем выступлении министр информации и телерадиовещания Пакистана Атаулла Тарар рассказал об исторических связях народов Узбекистана и Пакистана, напомнив, что узбекская земля подарила миру великих представителей династии Темуридов, в том числе таких выдающихся ученых, как Захириддин Мухаммад Бабур. По словам министра, регион, соединяющий Центральную и Южную Азию, всегда был важной частью Великого шелкового пути, и современная политика Узбекистана под руководством Президента Шавката Мирзиёева направлена на восстановление этого исторического направления сотрудничества.
В завершение своего выступления министр Атаулла Тарар подтвердил готовность Министерства информации и телерадиовещания Пакистана оказать всемерное содействие в широком продвижении данной книги и идей Третьего Возрождения, выдвинутых Президентом Узбекистана, среди пакистанской общественности.
В своем выступлении автор Мухаммад Аббас Хан рассказал о процессе написания данной книги, отраженных в ней идеях и основной цели работы. По словам автора, эта книга основана на его исследованиях, наблюдениях и личных впечатлениях и дает объективное освещение процессов обновления в Узбекистане.
- Мне довелось непосредственно наблюдать за великими переменами в Узбекистане, за реформами, реализуемыми под руководством Президента Шавката Мирзиёева, за политикой, направленной на открытость общества, повышение человеческого достоинства, развитие образования и просвещения, и её эффективными результатами. Сегодня Узбекистан переживает период пробуждения. Идея Третьего Ренессанса, реализуемая в Узбекистане, является примером общечеловеческого опыта, основанного на уверенности в будущем, научном и духовном возрождении, политике развития человеческого потенциала, — сказал Мухаммад Аббас Хан.
Ожидается, что книга «Узбекистан: Третий Ренессанс — концепция будущего» послужит уникальным источником для ознакомления пакистанской общественности с новым историческим путём развития Узбекистана и дальнейшего укрепления культурной и духовной близости между двумя народами.