Марказий Осиё минтақавий транспорт имкониятларини кенгайтириш – мамлакатларнинг жаҳон иқтисодиётига интеграциялашувининг энг муҳим омили
Замонавий Ўзбекистон ташқи сиёсатида жаҳоннинг барча давлатлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқаларини, узоқ муддатли ва кўп қиррали шерикликни янада кучайтириш бўйича аниқ чора-тадбирлар кўрилмоқда.
Хусусан, давлатимиз томонидан азалий ва ягона тарихий илдизларга эга бўлган Марказий Осиё мамлакатлари билан бўлган муносабатлар янги босқичга кўтарилди.
Бу борада Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари ҳамкорликни чуқурлаштириш, конструктив ва ўзаро манфаатли муносабатларни мустаҳкамлашга устувор аҳамият бериб, минтақада транспорт салоҳиятини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқдалар.
Айниқса, минтақада яхши қўшничилик ва ишонч муҳитининг мустаҳкамланиши, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқлик ва интеграциянинг чуқурлашиб бораётгани транспорт соҳасидаги стратегик инфратузилмавий лойиҳаларни ҳамкорликда амалга ошириш имконини яратмоқда.
Мамлакатимиз раҳбари ташаббуси билан минтақавий ҳамкорликнинг янги механизмлари ташкил этилди. Бунга мисол қилиб, Марказий Осиё давлат раҳбарларининг Маслаҳатлашув учрашувларини келтириш мумкин.
Ушбу институт минтақавий муаммоларни биргаликда муҳокама қилишнинг муҳим механизмига айланди, деб айтиш мумкин. Ушбу муҳим платформа транспорт ва логистика соҳасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришнинг таъсирчан механизми сифатида ўзининг долзарблигини яққол кўрсатди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон қўшни давлатлар билан транспорт соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш ва янги босқичга кўтариш бўйича қатор чора-тадбирларни амалга ошириб келмоқда. 2016 йилдан бошлаб Тошкент қўшни республикалар билан транспорт-коммуникация алоқаларини тиклади ва ривожлантирди.
2016 – 2024 йилларда Ўзбекистон ва Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги авиақатновлар сони деярли 2 баробарга, йўловчилар сони эса 2,1 баробарга ошди. Бундан ташқари, мамлакатларимиз ўртасида янги йўловчи автобус йўналишлари очилди ва эски йўналишлар қайта тикланди. Бу эса сўнгги 8 йил ичида Ўзбекистон ва қўшни давлатлар ўртасидаги бундай рейслар сонининг бир неча бор кўпайишига олиб келди.
2017 йилда Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида Амударё устидан ўтган Туркманобод – Фораб темир йўл ва автомобиль кўприкларининг очилиши муҳим воқеалардан бири бўлди. 2018 йилда Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасида Сурхондарё ва Хатлон вилоятларини боғловчи “Ғалаба – Амузанг” темир йўл линиясининг очилиши эса тарихий воқеа сифатида қайд этилди.
Республиканинг экспорт ва импорт юк ташувларининг 42,5 фоизи
(9,3 млн тонна) чегарадош мамлакатлар (Қозоғистон 6,8 млн тонна, Қирғизистон 1,5 млн тонна, Тожикистон 0,6 млн тонна, Афғонистон –  1,3 млн тонна, Туркманистон 0,4 млн тонна), қолган 57,5 фоизи (12,6 млн тонна) бошқа давлатлар билан халқаро транспорт коридорлари орқали ташилмоқда.
Ўзбекистон Президенти томонидан тасдиқланган "Ўзбекистон–2030" стратегиясида айниқса, транспорт-коммуникация соҳасида яқин минтақавий ҳамкорликни кучайтириш орқали Марказий Осиёдаги амалий ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш бўйича аниқ вазифалар белгиланган.
Бугунги кунда қўшни мамлакатлар Ўзбекистоннинг транспорт-транзит лойиҳаларини фаол қўллаб-қувватламоқда. Бу лойиҳаларнинг амалга оширилиши Марказий Осиёнинг Шарқ – Ғарб ва Шимол – Жануб халқаро йўлаклари транзит маркази сифатидаги жозибадорлигини оширишга хизмат қилади.
Масалан, "Хитой – Марказий Осиё – Кавказ – Европа", "Беларусь – Россия – Қозоғистон – Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон", "Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Туркия" мультимодал транспорт йўлакларини ривожлантириш, "Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон", "Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон" темир йўл линияларини қуриш шулар жумласидандир.
Ушбу лойиҳалар Марказий Осиё мамлакатларига Ҳинд океани портларига энг қисқа чиқиш йўлларини таъминлаб, Жанубий Осиёни Марказий Осиё, Россия, Хитой ҳамда Европа бозорлари билан боғлайди. Уларнинг амалга оширилиши Марказий Осиё мамлакатларининг транзит салоҳиятини сезиларли даражада ошириш имконини беради.
Шуни таъкидлаш жоизки, айнан транспорт соҳасидаги ҳамкорлик Марказий Осиёнинг барча давлатлари учун стратегик аҳамият касб этмоқда. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Марказий Осиё мамлакатлари ва яқин ҳамкорлари кўмагида фаол транспорт дипломатиясини давом эттирмоқда.
Бу эса минтақа давлатларининг миллий лойиҳаларини Шимол – Жануб ва Ғарб – Шарқ халқаро транспорт йўлаклари билан уйғунлаштириш ҳамда Марказий Осиёни минтақалараро ўзаро боғлиқликнинг муҳим бўғинига айлантириш имконини беради.
Инфратузилмани яратиш билан бир қаторда, товарларнинг божхона расмийлаштируви ва чегараларни кесиб ўтиш тартиб-қоидаларини уйғунлаштириш ва рақамлаштириш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳимдир. Бу, шубҳасиз, транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқликни янада чуқурлаштириш учун ижобий таъсир кўрсатади.
Ушбу йўналишда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида E-PERMIT рақамли платформаси асосида рухсатнома бланкаларини электрон алмашишга тўлиқ ўтилганини алоҳида таъкидлаб ўтиш лозим.
Бундан ташқари, Ўзбекистон бевосита Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон билан юк автотранспорт воситаларига чегараларни тўсиқсиз кесиб ўтиш имконини берувчи "рақамли-ТИР" тизимини муваффақиятли синовдан ўтказди ва яқин келажакда бу тизимни Туркманистон билан ҳам жорий этишни режалаштирмоқда.
Марказий Осиё минтақаси азалдан Европа, Яқин Шарқ, Жанубий ва Шарқий Осиёни боғловчи ноёб кўприк вазифасини ўтаб келган. Бугун мамлакатларимиз ва Марказий Осиё давлатларининг бошқа минтақалар билан транспорт алоқаларини янада ривожлантириш учун катта имкониятлар ва фойдаланилмаган захиралар мавжудлигини кўриб турибмиз.
Кенг тармоқли транспорт-коммуникация тизимини шакллантириш бўйича ҳамкорлик қуйидаги сабабларга кўра Марказий Осиёнинг транспорт-транзит салоҳиятини тўлиқ рўёбга чиқариш имконини беради.
Биринчидан, БМТ ҳисоб-китобларига кўра, 2050 йилга бориб дунёда юк ташишга бўлган талаб 3 баробар ошади. Бундай тенденция денгизга чиқиш имкониятига эга бўлмаган Марказий Осиё мамлакатлари учун жиддий муаммо ҳисобланади.
Иккинчидан, БМТнинг Савдо ва тараққиёт бўйича конференцияси (YUNKTAD) маълумотларига кўра, денгиздан узоқда жойлашган мамлакатларнинг маҳсулотлари халқаро савдо бозорларида деярли учрамайди ва бу давлатлар улушига жаҳон экспортининг 1 фоиздан камроғи тўғри келади.
Марказий Осиё давлатларида юкларни ташиш харажатларининг улуши товарларнинг якуний қийматининг 50 фоизигача етади, бу деярли дунёдаги ўртача кўрсаткичдан 5 баробар юқоридир.
Шуни инобатга олиб, Ўзбекистон Марказий Осиё мамлакатларининг транспорт салоҳиятини янада ошириш мақсадида қуйидаги таклифларни илгари сурмоқда:
- Хитой, Жанубий Осиё ва Яқин Шарқ мамлакатлари, Европа Иттифоқи бозорларига чиқишда бизнес учун қулай бўлган ягона тарифларни қўллаган ҳолда самарали транспорт йўлакларини илгари суришнинг аниқ механизмларини ишлаб чиқиш;
- Минтақамиз мамлакатлари учун ягона транспорт стратегиясини тайёрлаш;
- Халқаро ташишларнинг интеграциялашган рақамли платформасини яратиш.
Шубҳасиз, ушбу ташаббусларнинг амалга оширилиши Марказий Осиёдаги ҳар бир давлат олдида турган долзарб вазифаларни ҳал этишда муҳим ёрдам бўлади. Мамлакатларимиз ҳудудидан ўтадиган халқаро транспорт йўналишлари бўйлаб божхона ва бошқа тартиб-таомиллар такомиллаштирилади ва уйғунлаштирилади. Энг муҳим халқаро бозорлар ва денгиз портларига чиқишни таъминлайдиган ишончли транспорт-коммуникация тизимини яратиш бўйича умумий ёндашувлар келишиб олинади.
БМТ экспертларининг ҳисоб-китобларига кўра, товарларнинг жаҳон денгиз портларига чиқишини таъминлаш бўйича барча вазифаларни ҳал этиш 10 йил ичида Марказий Осиё мамлакатлари ялпи ички маҳсулотини камида 2 баробар ошириши мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясидаги нутқида бугунги кунда Марказий Осиё давлатлари олдида минтақавий бозорнинг жаҳон иқтисодий, транспорт ва транзит йўлакларига чуқур интеграциялашувини таъминлаш бўйича муҳим стратегик вазифа турганини таъкидлади. Шу муносабат билан БМТ ҳомийлигида Транспорт ва коммуникацияларни ривожлантириш минтақавий марказини ташкил этиш таклиф этилди.
Ушбу Минтақавий марказ фаолияти доирасида мавжуд транспорт йўлакларини фаоллаштириш ва янгиларини шакллантириш, минтақанинг халқаро транспорт тизимига чуқур интеграциялашувини таъминлаш бўйича кўзланган натижаларга тўлиқ эришиш мумкин.
Минтақавий марказ транспорт соҳасидаги ўзаро манфаатли ва самарали ҳамкорликни кенгайтириш имконини беради, бу эса ўз навбатида товар айирбошлаш ҳажмининг ўсишини таъминлайди ва шубҳасиз, Марказий Осиё мамлакатларининг манфаатларига хизмат қилади.
Ўзбекистон ва Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги транспорт-логистика ҳамкорлиги бугунги кунда минтақанинг барқарор иқтисодий ўсиши, савдо ҳажмининг кенгайиши ва геоиқтисодий интеграцияси учун муҳим омилга айланган.
Минтақада йўл, темирйўл, ҳаво ва мультимодал транспорт тармоқларини модернизация қилиш, “Транс-Каспий”, “Транс-Афғон”, “Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон”, “Шимол–Жануб” каби коридорлар орқали халқаро транзит оқимини диверсификация қилиш йўналишида кенг кўламли лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Бу жараёнларда Ўзбекистон марказий геостратегик ҳудуд сифатида асосий боғловчи ҳалқа бўлиб, қўшни Қозоғистон, Туркманистон, Тожикистон ва Қирғизистон билан транспорт инфратузилмасини уйғунлаштириш, божхона ва чегаравий жараёнларни рақамлаштириш ҳамда юк ташиш харажатларини камайтириш йўналишида муҳим ташаббуслар илгари сурмоқда.
Шу орқали минтақада ягона логистика маконини шакллантириш, экспорт-импорт салоҳиятини ошириш ва халқаро савдо занжирларида рақобатбардошликни мустаҳкамлаш истиқболлари очилмоқда.

Расширение региональных транспортных возможностей Центральной Азии - важнейший фактор интеграции стран в мировую экономику
Во внешней политике современного Узбекистана принимаются конкретные меры по дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества, долгосрочного и многостороннего партнерства со всеми странами мира.
В частности, отношения нашего государства со странами Центральной Азии, имеющими древние и единые исторические корни, вышли на новый уровень.
В этой связи главы государств Центральной Азии, уделяя приоритетное внимание углублению сотрудничества, укреплению конструктивных и взаимовыгодных отношений, особо фокусируются на развитии транспортного потенциала региона.
В особенности, укрепление атмосферы добрососедства и доверия в регионе, углубление транспортной взаимосвязанности и интеграции создает возможность для совместной реализации стратегических инфраструктурных проектов в транспортной сфере.
По инициативе главы нашего государства созданы новые механизмы регионального сотрудничества. В качестве примера можно привести Консультативные встречи глав государств Центральной Азии.
Можно сказать, что этот институт стал важным механизмом совместного обсуждения региональных проблем. Эта важная платформа наглядно продемонстрировала свою актуальность как эффективный механизм расширения практического сотрудничества в области транспорта и логистики.
В последние годы Узбекистан реализует ряд мер по развитию и выведению на новый уровень сотрудничества в транспортной сфере с соседними странами. С 2016 года Ташкент восстановил и развил транспортно-коммуникационные связи с соседними республиками.
В 2016 – 2024 годах количество авиарейсов между Узбекистаном и странами Центральной Азии увеличилось почти в 2 раза, а количество пассажиров - в 2,1 раза. Кроме того, были открыты новые пассажирские автобусные маршруты между нашими странами, а старые маршруты были восстановлены. Это привело к многократному увеличению количества таких рейсов между Узбекистаном и соседними государствами за последние 8 лет.
Одним из важных событий стало открытие в 2017 году железнодорожного и автомобильного мостов Туркменабад-Фараб через Амударью между Узбекистаном и Туркменистаном. Открытие в 2018 году железнодорожной линии "Галаба – Амузанг," соединяющей Сурхандарьинскую и Хатлонскую области Узбекистана и Таджикистана, было отмечено как историческое событие.
42,5 процента экспортных и импортных грузоперевозок республики (9,3 млн тонн) приходится на соседние страны (Казахстан - 6,8 млн тонн, Кыргызстан - 1,5 млн тонн, Таджикистан - 0,6 млн тонн, Афганистан - 1,3 млн тонн, Туркменистан - 0,4 млн тонн), остальные 57,5% (12,6 млн тонн) осуществляются по международным транспортным коридорам с другими странами.
В утвержденной Президентом Узбекистана стратегии "Узбекистан–2030" определены конкретные задачи по поднятию практического сотрудничества в Центральной Азии на качественно новый уровень, особенно путем укрепления тесного регионального взаимодействия в транспортно-коммуникационной сфере.
Сегодня соседние страны активно поддерживают транспортно-транзитные проекты Узбекистана. Реализация этих проектов будет способствовать повышению привлекательности Центральной Азии как транзитного центра международных коридоров Восток - Запад и Север - Юг.
К ним относятся развитие мультимодальных транспортных коридоров "Китай – Центральная Азия – Кавказ – Европа," "Беларусь – Россия – Казахстан – Узбекистан – Афганистан – Пакистан", "Узбекистан – Туркменистан – Иран – Турция", а также строительство железнодорожных линий "Китай – Кыргызстан – Узбекистан" и "Узбекистан – Афганистан – Пакистан".
Эти проекты обеспечат странам Центральной Азии кратчайший выход к портам Индийского океана и соединят Южную Азию с рынками Центральной Азии, России, Китая и Европы. Их реализация позволит значительно увеличить транзитный потенциал стран Центральной Азии.
Следует отметить, что именно сотрудничество в транспортной сфере приобретает стратегическое значение для всех государств Центральной Азии. С этой точки зрения Узбекистан при поддержке стран Центральной Азии и ближайших партнеров продолжает активную транспортную дипломатию.
Это позволит гармонизировать национальные проекты стран региона с международными транспортными коридорами Север - Юг и Запад - Восток и превратить Центральную Азию в важное звено межрегиональной взаимосвязанности.
Наряду с созданием инфраструктуры важно объединить усилия по гармонизации и цифровизации процедур таможенного оформления товаров и пересечения границ. Это, несомненно, окажет положительное влияние на дальнейшее углубление транспортной взаимосвязанности.
В этом направлении особо следует отметить, что Узбекистан и Казахстан полностью перешли на электронный обмен бланками разрешений на основе цифровой платформы E-PERMIT.
Кроме того, Узбекистан успешно протестировал систему "цифровой ТИР", позволяющую грузовым автотранспортным средствам беспрепятственно пересекать границы непосредственно с Казахстаном, Кыргызстаном и Таджикистаном, и в ближайшем будущем планирует внедрить эту систему и с Туркменистаном.
Центральноазиатский регион издавна служил уникальным мостом, соединяющим Европу, Ближний Восток, Южную и Восточную Азию. Сегодня мы видим большие возможности и неиспользованные резервы для дальнейшего развития транспортных связей наших стран и государств Центральной Азии с другими регионами.
Сотрудничество по формированию разветвленной транспортно-коммуникационной системы позволит в полной мере реализовать транспортно-транзитный потенциал Центральной Азии по следующим причинам.
Во-первых, по оценкам ООН, к 2050 году мировой спрос на грузоперевозки увеличится в 3 раза. Такая тенденция представляет серьезную проблему для стран Центральной Азии, не имеющих выхода к морю.
Во-вторых, согласно данным Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД), продукция стран, не имеющих выхода к морю, практически отсутствует на международных торговых рынках, и на долю этих государств приходится менее 1% мирового экспорта.
В странах Центральной Азии доля затрат на транспортировку грузов достигает 50% от конечной стоимости товаров, что почти в 5 раз превышает среднемировой показатель.
Учитывая это, Узбекистан с целью дальнейшего повышения транспортного потенциала стран Центральной Азии выдвигает следующие предложения:
- Разработать конкретные механизмы продвижения эффективных транспортных коридоров с применением единых тарифов, удобных для бизнеса при выходе на рынки Китая, стран Южной Азии и Ближнего Востока, Европейского Союза;
- Подготовить единую транспортную стратегию для стран нашего региона;
- Создать интегрированную цифровую платформу международных перевозок.
Несомненно, реализация этих инициатив станет важным подспорьем в решении актуальных задач, стоящих перед каждым государством в Центральной Азии. Будут усовершенствованы и гармонизированы таможенные и другие процедуры вдоль международных транспортных маршрутов, проходящих по территории наших стран. Будут согласованы общие подходы к созданию надежной транспортно-коммуникационной системы, обеспечивающей выход на важнейшие международные рынки и морские порты.
По расчетам экспертов ООН, решение всех задач по обеспечению выхода товаров к мировым морским портам может увеличить ВВП стран Центральной Азии как минимум в 2 раза в течение 10 лет.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН подчеркнул, что сегодня перед государствами Центральной Азии стоит важная стратегическая задача по обеспечению глубокой интеграции регионального рынка в мировые экономические, транспортные и транзитные коридоры. В связи с этим было предложено создать под эгидой ООН Региональный центр развития транспорта и коммуникаций.
В рамках деятельности Регионального центра можно в полной мере достичь намеченных результатов по активизации существующих и формированию новых транспортных коридоров, обеспечению глубокой интеграции региона в международную транспортную систему.
Региональный центр позволит расширить взаимовыгодное и эффективное сотрудничество в транспортной сфере, что, в свою очередь, обеспечит рост товарооборота и, несомненно, будет служить интересам стран Центральной Азии.
Транспортно-логистическое сотрудничество между Узбекистаном и странами Центральной Азии сегодня стало важным фактором устойчивого экономического роста, расширения объемов торговли и геоэкономической интеграции региона.
В регионе реализуются масштабные проекты по модернизации автомобильных, железнодорожных, воздушных и мультимодальных транспортных сетей, диверсификации международных транзитных потоков по таким коридорам, как "Транс – Каспийский", "Транс – Афганский", "Китай – Кыргызстан – Узбекистан," "Север – Юг".
В этих процессах Узбекистан, как центральная геостратегическая территория, является основным связующим звеном и выдвигает важные инициативы по гармонизации транспортной инфраструктуры с соседними Казахстаном, Туркменистаном, Таджикистаном и Кыргызстаном, цифровизации таможенных и пограничных процессов, а также снижению расходов на грузоперевозки.
Это открывает перспективы для формирования единого логистического пространства в регионе, повышения экспортно-импортного потенциала и укрепления конкурентоспособности в международных торговых цепочках.