O‘zbekiston Prezidenti Turkiy davlatlar tashkiloti Oqsoqollar kengashi raisini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-noyabr kuni multimodal tashuvlar bo‘yicha xalqaro forumda ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Turkiy davlatlar tashkiloti Oqsoqollar kengashi raisi Binali Yildirimni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Kengashning ko‘p tomonlama tashabbuslarni muvofiqlashtirish va ilgari surishdagi o‘rni hamda faol ishtiroki ortib borayotganini hisobga olib, tashkilot doirasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yilda Budapesht va Gabala shaharlarida o‘tgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitlarida O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan strategik takliflarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Prezidentimiz Oqsoqollar kengashining institutsional salohiyatini mustahkamlash, shuningdek, turkiy xalqlarning milliy an’analari, ma’naviy merosi va madaniy birligini saqlashga qaratilgan qo‘shma loyihalarni ilgari surish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishni taklif etdi.

Президент Узбекистана принял председателя Совета старейшин Организации тюркских государств
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 ноября принял председателя Совета старейшин Организации тюркских государств Бинали Йылдырыма, прибывшего в нашу страну для участия в Международном форуме по мультимодальным перевозкам.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества в рамках Организации с учетом возрастающей роли и активного участия Совета в координации и продвижении многосторонних инициатив.
Отдельное внимание уделено практической реализации стратегических предложений, выдвинутых Узбекистаном на состоявшихся в этом году саммитах Организации тюркских государств в Будапеште и Габале.
Президент нашей страны предложил разработать «дорожную карту» по укреплению институционального потенциала Совета старейшин, а также продвижению совместных проектов, направленных на сохранение национальных традиций, духовного наследия и культурного единства тюркских народов.