O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari keng ko‘lamli hamkorlikni yanada rivojlantirishga intilish qat’iy ekanini tasdiqladilar
15-noyabr kuni Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev o‘rtasida tor doiradagi muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Ushbu davlat tashrifi O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari tarixida yangi bosqichni boshlab berishi ta’kidlandi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida Toshkentda Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes forumi, Qozog‘iston tibbiyoti kunlari, qozoq filmlari namoyishi, Ostona kunlari va bir qator madaniy tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yilning o‘tgan davri mobaynida tovar ayirboshlash 4 milliard dollarga yetdi. O‘zaro savdo hajmini oshirish va import o‘rnini bosish orqali bu ko‘rsatkichni 10 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan. Yuk tashish hajmi o‘sib bormoqda, shaharlar o‘rtasida haftasiga 40 dan ortiq aviaqatnovlar amalga oshirilmoqda.
So‘nggi yillarda 6,5 mingta qo‘shma korxona tashkil etildi va ustuvor tarmoqlarda yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish uchun 8 milliard dollardan ortiq qiymatdagi loyihalar portfeli tayyorlandi. Ushbu loyihalarni amalga oshirish uchun qo‘shma investitsiya platformasini ishga tushirish taklif qilindi.
Muzokaralar davomida energetika, transport, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi va suv xo‘jaligi, atrof-muhitni muhofaza qilish, axborot texnologiyalari va boshqa muhim sohalarda o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Hududlararo aloqalarni yanada kengaytirish muhimligi ta’kidlandi. Ikki mamlakat hududlari rahbarlarining birinchi Kengashini 2026-yilda Qozog‘istonda o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

On 15 November, at the Kuksaroy Residence, negotiations were held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev in a tete-a-tete format.
It was emphasized that the current state visit will open a new milestone in the history of the Uzbek-Kazakh strategic partnership and alliance.
It was noted with satisfaction that in preparation for the visit, a meeting of the Intergovernmental Commission, a business forum, Kazakhstan Healthcare Days, Kazakh film screenings, the Days of Astana, and a number of cultural events were successfully held in Tashkent.
Trade turnover since the beginning of the year has reached 4 billion dollars. The objective is to increase this figure to 10 billion by boosting mutual supplies and import substitution. Cargo transportation volumes are growing, and there are more than 40 flights per week between the cities.
6,500 joint ventures have been established, and major projects are being implemented in priority sectors. In order to develop industrial cooperation, a portfolio of projects worth over 8 billion dollars has been prepared and to promote such projects, the launch of a joint Investment Platform was proposed.
During the talks, particular attention was paid to expanding mutually beneficial partnership in such key areas as energy, transport, the chemical industry, agriculture and water management, environmental protection, IT, and other fields.
The importance of deepening interregional cooperation was highlighted, and an agreement was reached to hold the first Council of Heads of Regions in Kazakhstan in 2026.