Oʻzbekiston Prezidenti Qirgʻiziston bilan energetika sohasidagi loyihalarni ilgari surish muhimligini qayd etdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirgʻiz Respublikasi energetika vaziri Taalaybek Ibrayevni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida oliy martabali mehmon davlatimiz rahbariga Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovning samimiy salomini yetkazdi.
Oʻzbekiston bilan Qirgʻiziston oʻrtasidagi doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini, shu jumladan, energetika sohasida yanada mustahkamlash masalalari koʻrib chiqildi.
Ikki tomonlama munosabatlar yuqori surʼatda rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yil boshidan tovar ayirboshlash 17 foizga oshib, yuk tashish hajmi ortib bormoqda. Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Energetika sohasida oʻzaro manfaatli hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan. Elektr energiyasi barqaror yetkazib berilmoqda va tranzit qilinmoqda, “yashil” energetikada istiqbolli loyihalar ishlab chiqilmoqda.

Президент Узбекистана отметил важность продвижения проектов в сфере энергетики с Кыргызстаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра энергетики Кыргызской Республики Таалайбека Ибраева.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-кыргызских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, в том числе в энергетической сфере.
С удовлетворением отмечена высокая динамика развития двусторонних отношений. С начала года товарооборот увеличился на 17 процентов, растут грузоперевозки. Успешно реализуются проекты кооперации в приоритетных отраслях экономики.
Налажено взаимовыгодное сотрудничество в сфере энергетики. Осуществляются стабильные поставки и транзит электроэнергии, прорабатываются перспективные проекты в «зеленой» энергетике.
Лидер Узбекистана подчеркнул важность углубления взаимодействия в области водной энергетики, эффективного продвижения совместных проектов регионального значения, прежде всего Камбаратинской ГЭС-1.