Oʻzbekiston Prezidenti Saudiya Arabistonining yetakchi kompaniyalari rahbarlarini qabul qildi
Tomonlar amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish va ustuvor qoʻshma loyihalarni jadallashtirish masalalarini muhokama qildi.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston “yashil” energetika sohasining strategik investori hisoblangan “ACWA Power” kompaniyasi bilan samarali hamkorlik jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugun bir nechta qoʻshma loyihalarni ishga tushirish marosimi boʻlib oʻtdi: 752 megavatt quvvatga ega 4 ta shamol elektr stansiyasi elektr tarmogʻiga ulandi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Buxoro viloyatida umumiy quvvati 2,3 gigavattni tashkil etadigan 5 ta elektr stansiyasi hamda 300 megavattli energiya saqlash tizimining qurilishi boshlandi.
Bundan tashqari, Samarqand viloyatini Toshkent viloyati bilan va Qoraqalpogʻiston Respublikasini Buxoro viloyati bilan bogʻlaydigan umumiy uzunligi 1790 kilometrlik 500 kilovolt kuchlanishli elektr uzatish tarmogʻini barpo etish boshlandi.
Uchrashuv davomida energetika va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish, sogʻliqni saqlash, qishloq xoʻjaligi va boshqa sohalardagi kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida eʼtibor qaratildi.

Президент Узбекистана принял руководителей ведущих компаний Саудовской Аравии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию саудовских компаний во главе с сопредседателем узбекско-саудовского Делового совета, главой компании «ACWA Power» Мухаммадом Абунайяном.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества и ускорения приоритетных совместных проектов.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие плодотворного партнtрства с «ACWA Power», являющейся стратегическим инвестором в сфере «зелёной» энергетики Узбекистана.
Сегодня состоялась церемония запуска ряда совместных проектов: подключены к сети 4 ветроэлектростанции мощностью 752 мегаватт, дан старт строительству 5 электростанций совокупной мощностью 2,3 гигаватт и системы хранения электроэнергии на 300 мегаватт в Республике Каракалпакстан и Бухарской области.
Кроме этого, начаты работы по строительству линии электропередачи 500 киловольт общей протяжtнностью 1790 километров, связывающей Самаркандскую область с Ташкентской областью, а также Республику Каракалпакстан с Бухарской областью.
В ходе встречи особое внимание уделено продвижению проектов кооперации в сфере модернизации энергетической и транспортной инфраструктуры, развития информационно-коммуникационных технологий, здравоохранения, сельского хозяйства и других направлениях.