Oʻzbekiston Prezidenti Saudiya Arabistonining yetakchi kompaniyalari rahbarlarini qabul qildi
Tomonlar amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish va ustuvor qoʻshma loyihalarni jadallashtirish masalalarini muhokama qildi.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston “yashil” energetika sohasining strategik investori hisoblangan “ACWA Power” kompaniyasi bilan samarali hamkorlik jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugun bir nechta qoʻshma loyihalarni ishga tushirish marosimi boʻlib oʻtdi: 752 megavatt quvvatga ega 4 ta shamol elektr stansiyasi elektr tarmogʻiga ulandi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Buxoro viloyatida umumiy quvvati 2,3 gigavattni tashkil etadigan 5 ta elektr stansiyasi hamda 300 megavattli energiya saqlash tizimining qurilishi boshlandi.
Bundan tashqari, Samarqand viloyatini Toshkent viloyati bilan va Qoraqalpogʻiston Respublikasini Buxoro viloyati bilan bogʻlaydigan umumiy uzunligi 1790 kilometrlik 500 kilovolt kuchlanishli elektr uzatish tarmogʻini barpo etish boshlandi.
Uchrashuv davomida energetika va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish, sogʻliqni saqlash, qishloq xoʻjaligi va boshqa sohalardagi kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida eʼtibor qaratildi.

President of Uzbekistan recives the heads of leading companies of Saudi Arabia
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of Saudi companies headed by the co-chairman of the Uzbek-Saudi Business council, head of “ACWA Power” company Mohammad Abunayyan.
Issues of further expanding practical cooperation and accelerating priority joint projects have been reviewed.
The Head of our state noted with deep satisfaction the dynamic development of fruitful cooperation with ACWA Power, a strategic investor in Uzbekistan’s green energy sector.
Today a ceremony for launching a number of joint projects was held: 4 wind power plants with the capacity of 752 megawatts were connected to the network, the start of construction was given to 5 power plants with the aggregate capacity of 2,3 gigawatt and energy storage systems of 300 megawatt in the Republic of Karakalpakstan and Bukhara region.
Moreover, work has started on the construction of a power line of 500 kilovolt with the length of 1790 kilometers, connecting Samarkand to Tashkent region, and Republic of Karakalpakstan to Bukhara region.
During the meeting, special attention was paid to the promotion of cooperation projects in energy and transport infrastructure modernization, development of IT technologies, healthcare, agriculture and other sectors.