Oʻzbekiston Prezidenti va Yaponiya Imperatorining uchrashuvi boʻlib oʻtdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaga rasmiy tashrifini 19-dekabr kuni Imperator Naruxito bilan uchrashuvdan boshladi.
Yaponiya Imperatori davlatimiz rahbarini samimiy qutlar ekan, Oʻzbekiston Prezidentining bu galgi tashrifi Oʻzbekiston – Yaponiya doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash yoʻlidagi muhim voqea ekanini taʼkidladi.
Mamlakatimiz yetakchisi Imperator Naruxitoga chuqur hurmat-ehtiromini bildirib, Yangi Oʻzbekistondagi ortga qaytmas islohotlarni izchil qoʻllab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik izhor etdi.
Oʻzbek va yapon xalqlari geografik jihatdan bir-biridan olis boʻlishiga qaramay, ularni mentalitetlar, urf-odatlar va oilaviy qadriyatlar oʻxshashligi, shuningdek, ildizlari Buyuk Ipak yoʻli davriga borib taqaladigan koʻp asrlik tarixiy aloqalar bogʻlab turgani taʼkidlandi.
Ikki tomonlama hamkorlik, ayniqsa, taʼlim va kadrlar tayyorlash hamda madaniy-gumanitar almashinuvlar sohasida izchil kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bugungi kunga qadar 3 mingdan ortiq oʻzbekistonlik mutaxassislar Yaponiyada amaliyot oʻtadi, 440 nafardan ziyodi esa stipendiya asosida oliy maʼlumotga ega boʻldi. Oʻzbekistondagi 7 ta universitetda yapon tili oʻqitilmoqda.
Joriy tashrif doirasida Tokioda Oʻzbekiston madaniyati kunlari muvaffaqiyatli oʻtkazildi. Kelgusi yili Yaponiyaning bir nechta shaharlarida Oʻzbekiston madaniyati va tarixiga bagʻishlangan arxeologik koʻrgazma tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari Imperator Naruxitoga Oʻzbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishni taklif qildi.

A meeting between the President of Uzbekistan and Emperor of Japan held
On December 19, beginning his official visit to Japan, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with Emperor Naruhito.
The Emperor of Japan warmly welcomed the Head of our state, noting that the current visit of the President of Uzbekistan is a significant milestone in further strengthening the friendly relations and strategic partnership between the two countries.
The Leader of Uzbekistan conveyed his deep respect and gratitude to Emperor Naruhito for his consistent support of the irreversible reforms in the New Uzbekistan.
It was highlighted that despite their geographical distance, the Uzbek and Japanese peoples are united by a spiritual affinity, similarities in mentality, customs, and family values, as well as centuries-old historical ties dating back to the time of the Great Silk Road.
The steady expansion of bilateral cooperation was noted with satisfaction, especially in the fields of education and professional training, as well as cultural and humanitarian exchanges. To date, more than 3 thousand Uzbek specialists have completed internships in Japan, while over 440 have received higher education through scholarships. Furthermore, the Japanese language is taught at seven universities in Uzbekistan.
As part of the current visit, the Days of Uzbek Culture were successfully held in Tokyo. An archaeological exhibition on the culture and history of Uzbekistan is planned for several Japanese cities next year.
At the conclusion of the meeting, the Leader of Uzbekistan invited Emperor Naruhito to pay an official visit to Uzbekistan.