Oʻzbekiston Prezidenti Yaponiya Parlamenti Maslahatchilar palatasi prezidenti bilan uchrashdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaga rasmiy tashrifi doirasida ushbu mamlakat Parlamentining Maslahatchilar palatasi prezidenti Masakazu Sekiguchi bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston bilan Yaponiya oʻrtasidagi strategik sheriklik va koʻp qirrali hamkorlikni rivojlantirishda parlamentlar muhim oʻrin tutishi taʼkidlandi. Maslahatchilar palatasi vakillari joriy yilning aprel oyida Toshkentda boʻlib oʻtgan Parlamentlararo ittifoqning 150 yilligiga bagʻishlangan sessiyada faol ishtirok etdilar.
Yoshlarning parlamentga oid tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash, jumladan, Oʻzbekiston – Yaponiya yoshlar parlamentlari aʼzolari forumini oʻtkazish hamda 2026-yilda Samarqandda boʻlib oʻtadigan Yoshlar parlamentlari aʼzolari global konferensiyasida Yaponiya delegatsiyasining ishtirok etishiga alohida eʼtibor qaratildi.
Parlamentlar oliy darajada erishilgan, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, moliyaviy, investitsiyaviy, texnologik va madaniy hamkorlikni kengaytirish boʻyicha kelishuvlarni amalga oshirishga har tomonlama koʻmaklashishi muhimligi taʼkidlandi.

President of the Republic of Uzbekistan holds a meeting with the president of the House of Councillors of Japan's Parliament
During his official visit to Japan, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Masakazu Sekiguchi, the president of the House of Councillors of Japan’s Parliament.
During the meeting the significant role of parliaments in promoting the Uzbek-Japanese strategic partnership and multifaceted cooperation, was noted. Representatives of the House of Councillors actively participated in the 150th anniversary session of the Inter-Parliamentary Union in Tashkent in April this year.
Particular attention was paid to supporting youth parliamentary initiatives, including holding the Forum of Young Parliamentarians of Uzbekistan and Japan and the participation of the Japanese delegation in the Global Conference of Young Parliamentarians in Samarkand in 2026.
The importance of comprehensive parliamentary assistance in the practical implementation of high-level agreements has been emphasized, particularly in expanding trade, economic, financial, investment, technological, cultural and humanitarian cooperation.