Oʻzbekiston Prezidenti va Yaponiya Bosh vaziri ikki tomonlama munosabatlarni kengaytirilgan strategik sheriklik darajasiga olib chiqdilar
Tokioda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichining muzokaralari boʻlib oʻtdi.
Davlatlararo hamkorlikning deyarli barcha sohalarini qamrab olgan Oʻzbekiston – Yaponiya strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Yaponiya Bosh vaziri davlatimiz rahbarini samimiy qutlar ekan, ushbu tashrifni har doimgidek yuksak ishonch va oʻzaro hurmat tamoyillariga asoslangan Oʻzbekiston – Yaponiya munosabatlari tarixidagi muhim voqea deb atadi.
Diplomatik munosabatlar oʻrnatilganidan buyon oʻtgan 33 yil davomida Yaponiya Oʻzbekistonning yaqin doʻsti, asosiy texnologik va investitsiyaviy sherigi boʻlib, respublikada zamonaviy sanoat va energetika infratuzilmasini yaratish hamda inson resurslarini rivojlantirishga salmoqli hissa qoʻshib kelmoqda.
Tovar ayirboshlash, investitsiyalar hajmi va Yaponiya sarmoyasi ishtirokidagi qoʻshma korxonalar sonining barqaror oʻsayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Energetika, geologiya, turizm, infratuzilmani rivojlantirish, AT va boshqa ustuvor sohalarda muhim loyihalarni amalga oshirib kelayotgan “Sojitz”, “Toyota Tsusho”, “Sumitomo”, “Itochu”, “Kyoto Plaza”, “Balcom”, “Shikoku Electric” kabi yetakchi yapon kompaniyalari Oʻzbekistonda muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) va Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) bilan qoʻshma loyihalar portfeli energetika, neft-kimyo, transport, taʼlim va qishloq xoʻjaligi kabi sohalarni qamrab olgan.
Muzokaralarda parlamentlardagi “doʻstlik guruhlari”, iqtisodiy hamkorlik qoʻmitalari, ustuvor yoʻnalishlar boʻyicha tarmoq uchrashuvlari va boshqa hamkorlik shakllarini faollashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari Yaponiya bilan strategik sheriklikni rivojlantirishning bir qator asosiy yoʻnalishlarini qayd etdi. “Yashil” energetika va sanoatda uglerod chiqarishni kamaytirish, axborot texnologiyalari, oʻta muhim minerallar, mashinasozlik sohasidagi hamkorlik, sogʻliqni saqlash va turizm infratuzilmasini modernizatsiya qilish shular jumlasidan.
Mazkur sammitga tayyorgarlik doirasida qiymati 12 milliard dollardan ortiq boʻlgan kooperatsiya loyihalarining yangi portfeli shakllantirilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Ushbu loyihalarni ilgari surish uchun qoʻshma investitsiya platformasini yaratish taklif qilindi.
Bundan tashqari, Samarqand viloyatida Yaponiya modeli va standartlariga asoslangan maxsus iqtisodiy zonani barpo etish rejalari eʼlon qilindi.
Yaponiyalik hamkorlar bilan birgalikda amalga oshirilayotgan “Bir qishloq – bitta mahsulot” dasturining koʻlamini kengaytirish taklifi qoʻllab-quvvatlandi.
Shuningdek, oʻzaro savdo hajmini koʻpaytirish imkoniyatlari va yoʻllari, hududlararo aloqalarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Kelgusi yili Samarqandda ikki mamlakat hududlarining birinchi forumini oʻtkazish taklif qilindi.
Gumanitar almashinuvlarni faollashtirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Taʼlim va kadrlar tayyorlash sohasi anʼanaviy ravishda ushbu koʻp qirrali munosabatlarning muhim qismi sanaladi.
Yoshlarga kelgusida tadbirkorlik loyihalarini amalga oshirishi uchun zarur boʻlgan bilim va koʻnikmalarni egallashiga keng imkoniyatlar taqdim etayotgan Oʻzbekiston – Yaponiya Inson resurslarini rivojlantirish markazi mamlakatimizda muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Oʻzbekistondagi 7 ta oliy taʼlim muassasasida yapon tili oʻqitilmoqda. Tokio chet tillar universitetida mana 10 yildirki, oʻzbek tili oʻrganilmoqda.
Rektorlar forumi kadrlar tayyorlash sohasida tajriba almashish uchun muhim maydon boʻlib xizmat qilmoqda. Bugun Yaponiyaning yetakchi oliy taʼlim muassasalari rektorlari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Hamkorlik dasturlari, ilmiy va innovatsion almashinuvlarni kengaytirish boʻyicha muhim kelishuvlarga erishildi.
Sukuba universiteti bilan birgalikda Toshkent shahrida birinchi Oʻzbekiston – Yaponiya universitetini tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Madaniy va sayyohlik aloqalarini kengaytirish maqsadida madaniyat kunlari, koʻrgazmalar, yoshlar forumlari, kinofestivallarni muntazam oʻtkazib borish taklif qilindi. Tashrif arafasida Yaponiyada Oʻzbekiston madaniyati kunlari muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Diplomatik munosabatlar oʻrnatilganining 35 yilligi munosabati bilan 2027-yilda ikki mamlakatda Madaniyat yillari oʻzaro oʻtkaziladi.
Muzokaralarda mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Yakunda Oʻzbekiston Prezidenti va Yaponiya Bosh vaziri Kelgusi avlodlar uchun kengaytirilgan strategik sheriklik toʻgʻrisidagi qoʻshma bayonotni imzoladilar. Ushbu hujjat, shubhasiz, munosabatlarni yangi bosqichga koʻtarishi va koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirish uchun keng imkoniyatlar ochishi taʼkidlandi.
Tashrif doirasida taʼlim, sogʻliqni saqlash, ekologiya, suv resurslari, transport, shaharsozlik, turizm, qishloq xoʻjaligi, tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish sohalarida salmoqli kelishuvlar toʻplami qabul qilindi. Ushbu hujjatlarni almashish marosimi boʻlib oʻtdi.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Японии вывели двусторонние отношения на уровень расширенного стратегического партнерства
В Токио состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Японии Санаэ Такаичи.
Были предметно рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-японских отношений стратегического партнерства, охватывающего практически все сферы межгосударственного взаимодействия.
Тепло приветствуя главу нашего государства, Премьер-министр Японии назвала нынешний визит важным событием в истории узбекско-японских связей, которые традиционно строились на принципах особого доверия и взаимного уважения.
Япония на протяжении 33 лет с момента установления дипломатических отношений всегда являлась близким другом и одним из ключевых технологических и инвестиционных партнеров Узбекистана, внесла весомый вклад в создание современной промышленной и энергетической инфраструктуры, развитие кадрового потенциала республики.
С удовлетворением отмечен стабильный рост показателей товарооборота, объема инвестиций и количества совместных предприятий с участием японского капитала.
В Узбекистане успешно работают такие ведущие японские компании, как Sojitz, Toyota Tsusho, Sumitomo, Itochu, Kyoto Plaza, Balcom, Shikoku Electric, которые реализуют важные проекты в сфере энергетики, геологии, туризма, развития инфраструктуры, IT и других приоритетных направлениях.
Портфель совместных проектов с Японским агентством международного сотрудничества (JICA) и Японским банком международного сотрудничества (JBIC) охватывает такие сферы, как энергетика, нефтехимия, транспорт, образование, сельское хозяйство.
В ходе переговоров отмечена важность активизации форматов сотрудничества, в том числе парламентских «групп дружбы», комитетов по экономическому сотрудничеству и отраслевых заседаний в приоритетных направлениях.
Глава нашего государства обозначил ряд ключевых направлений развития стратегического партнерства с Японией. В их числе – «зеленая» энергетика и промышленная декарбонизация, информационные технологии, критические минералы, кооперация в машиностроении, модернизация здравоохранения, туристической инфраструктуры.
С удовлетворением отмечено, что в рамках подготовки к настоящему саммиту сформирован новый портфель проектов кооперации на сумму свыше 12 миллиардов долларов. В целях их продвижения предложено создать совместную инвестиционную платформу.
Кроме того, озвучены планы создания специальной экономической зоны по японской модели и стандартам в Самаркандской области.
Поддержано предложение по масштабированию осуществляемой совместно с японскими партнерами Программы «Одно село – один продукт».
Также обсуждены имеющиеся возможности и пути наращивания взаимной торговли, расширения межрегиональных контактов. Предложено в следующем году провести в городе Самарканде первый Форум регионов двух стран.
Отдельное внимание уделено активизации гуманитарного обмена. Сфера образования и подготовки кадров традиционно выступает ключевой составляющей многоплановых отношений.
В нашей стране успешно действует узбекско-японский центр людских ресурсов, предоставляющий нашей молодежи широкий спектр возможностей для повышения знаний и навыков для последующей реализации бизнес-проектов.
В 7 вузах Узбекистана изучается японский язык. В Токийском университете иностранных языков уже более 10 лет преподают узбекский язык.
Важной площадкой обмена опытом в сфере подготовки кадров служит Форум ректоров. Сегодня проведена встреча с ректорами ведущих японских вузов. Достигнуты важные договоренности по расширению программ сотрудничества, научных и инновационных обменов.
С Университетом Цукубы планируется создание первого Узбекско-Японского университета в городе Ташкенте.
Для расширения культурных и туристических связей предложено проведение регулярных взаимных дней культуры, выставок, молодежных форумов, кинофестивалей. В преддверии визита с успехом прошли Дни культуры Узбекистана в Японии.
В честь 35-летия установления дипломатических отношений в 2027 году будут проведены перекрестные годы культуры.
В ходе переговоров также состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
По итогам Президент Узбекистана и Премьер-министр Японии подписали Совместное заявление о расширенном стратегическом партнерстве для следующих поколений. Подчеркнуто, что этот документ, несомненно, поднимет взаимодействие на новый уровень и откроет широкие горизонты для наращивания многопланового сотрудничества.
В рамках визита также принят солидный пакет соглашений в сфере образования, здравоохранения, экологии, водных ресурсов, транспорта, градостроительства, туризма, сельского хозяйства, снижения риска стихийных бедствий. Состоялась церемония обмена этими документами.