19 январь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев пойтахтимизда тўхтаган Италия Республикаси Бош вазири Жоржа Мелони билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон – Италия стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
2025 йилнинг май ойида Самарқандда олий даражада эришилган келишувларнинг изчил амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Турли даражаларда фаол мулоқотлар давом этмоқда. Товар айирбошлаш ҳажми ва қўшма корхоналарнинг сони барқарор ўсиб бормоқда. Ҳудудлараро, шу жумладан, Ломбардия билан алмашинувлар ривожланмоқда. Ўзбекистон фуқароларининг тартибли меҳнат миграцияси учун квоталар ажратилди.
“Finopera”, “ANCI”, “Pietro Fiorentini”, “Danieli” ва бошқа компаниялар билан ҳамкорликда йирик саноат кооперацияси лойиҳалари амалга оширилмоқда. Ўтган йил охирида Самарқандда Тушиа университетининг филиали очилди.
Жорий йилда ташқи сиёсат идоралари стратегик мулоқоти ва ҳукуматлараро комиссиянинг йиғилишлари, шунингдек, иккинчи Ректорлар форумини ўтказиш режалаштирилган.
Тўқимачилик саноати, геология, энергетика, кимё, қурилиш материаллари, молия бозори ва бошқа устувор соҳалардаги қўшма лойиҳаларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Италияда Ўзбекистон, Ўзбекистонда эса Италия киноси кунларини ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди. Ўзбекистоннинг навбатдаги Венеция биенналесида иштирок этиши ҳамда бу йил Миланда амалий санъат ва музей кўргазмаларини ўтказиш режалари қўллаб-қувватланди.
Халқаро ва минтақавий кун тартиби юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Италия Бош вазири Жоржа Мелонини Ўзбекистонга алоҳида ташриф билан келишга таклиф қилди.

President of Uzbekistan holds a meeting with Prime Minister of Italy
On January 19 in the city of Tashkent, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the Prime Minister of the Republic of Italy Giorgia Meloni, who made a stopover in the capital of our country.
Practical aspects of further strengthening the Uzbek-Italian strategic partnership and expanding multifaceted cooperation were reviewed.
The consistent implementation of agreements reached at the highest level in the city of Samarkand in May 2025 was noted with satisfaction.
Active contacts at various levels are continuing. Bilateral trade turnover and the number of joint ventures grow steadily. Interregional exchanges, including with Lombardy, are expanding. Quotas have been allocated for the organized labor migration of Uzbek citizens.
Large-scale industrial cooperation projects are being implemented in partnership with companies such as Finopera, ANCI, Pietro Fiorentini, Danieli, and others. At the end of last year, a branch of Tuscia University was opened in Samarkand.
This year, meetings of the strategic dialogue between the foreign ministries and the intergovernmental commission, as well as the second Forum of Rectors, are scheduled to be held.
Priority attention was given to promoting joint projects in the textile industry, geology, energy, chemicals, construction materials, financial market, and other priority sectors.
An agreement was reached to hold cross-cultural Days of Uzbek and Italian Cinema. Plans were supported for Uzbekistan's participation in the next Venice Biennale and for holding exhibitions of applied arts and artifacts in Milan this year.
There was also an exchange of views on the international and regional agenda.
At the conclusion of the meeting, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev invited Prime Minister of Italy Giorgia Meloni to pay a separate visit to Uzbekistan.