Oʻzbekiston Prezidenti Osiyo Olimpiya kengashining 46-Bosh assambleyasi ishtirokchilarini qutladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-yanvar kuni Toshkentda boʻlib oʻtayotgan Osiyo Olimpiya kengashining 46-Bosh assambleyasida ishtirok etdi.
Tadbirda yetakchi xalqaro va mintaqaviy sport tashkilotlari rahbarlari va vakillari, jumladan, Milliy olimpiya qoʻmitalari assotsiatsiyasining birinchi vitse-prezidenti, Qatar Olimpiya qoʻmitasi prezidenti Shayx Javʼan bin Hamad Ol Soniy, Butunjahon antidoping agentligi prezidenti Vitold Banka, Xalqaro gimnastika federatsiyasi prezidenti Morinari Vatanabe, Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi prezidenti Muhammad Jalud, “World Boxing” tashkiloti prezidenti Gennadiy Golovkin, Xalqaro chim ustida xokkey federatsiyasi prezidenti Muhammad Tayyab Ikrom, Osiyo Paralimpiya qoʻmitasi prezidenti Majid Rashid, Xalqaro sambo federatsiyasi prezidenti Vasiliy Shestakov, Milliy olimpiya qoʻmitalari assotsiatsiyasi bosh kotibi Gunilla Lindberg va Afrika Olimpiya qoʻmitalari assotsiatsiyasi prezidenti Mustafo Berraf ham qatnashdi.
Shuningdek, assambleya ishida maxsus mehmonlar va rasmiylar, xususan, Amerika Qoʻshma Shtatlari Prezidentining maxsus vakili Paolo Zampolli, Rossiya Federatsiyasi sport vaziri Mixail Degtyaryov, Saudiya Arabistoni Podshohligi sport vaziri Abdulaziz bin Turkiy Ol Saud, Qatar yoshlar va sport vaziri Shayx Hamad bin Xalifa Ol Soniy hamda boshqalar ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida tobora kuchayib borayotgan global ziddiyatlarga qaramay, sport davlatlar va xalqlar oʻrtasidagi muloqot, oʻzaro anglashuv hamda hamkorlikni mustahkamlashning universal vositasi sifatida oʻrin tutishini alohida taʼkidladi.
Oʻzbekiston Prezidenti Shayx Javʼan bin Hamad Ol Soniyni Osiyo Olimpiya kengashi prezidenti etib saylangani bilan qutlab, uning yuksak darajadagi kasbiy mahorati, salmoqli xalqaro tajribasi va nafaqat Osiyo qitʼasi, balki butun dunyoda sport rivojiga qoʻshgan ulkan hissasini taʼkidlab oʻtdi.
Oʻzbekistonning Osiyo Olimpiya kengashi bilan koʻp qirrali hamkorligini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. Kengash Ijroiya qoʻmitasining 77-sessiyasi muvaffaqiyatli oʻtkazilgani, respublikamiz vakili Markaziy Osiyo mintaqasi boʻyicha vitse-prezident etib saylangani va 2029-yilgi Yoshlar Osiyo oʻyinlariga mezbonlik qilish uchun Oʻzbekiston tanlangani qayd etildi.
Davlatimiz rahbari Yangi Oʻzbekistonda jismoniy tarbiya va sport sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar haqida ham soʻz yuritdi.
Uch bosqichli “Prezident Olimpiadasi” kompleks sport musobaqalari tizimi yoʻlga qoʻyildi, zamonaviy sport infratuzilmasi, xususan, Olimpiya shaharchasi barpo etildi, yuqori malakali sportchilarni saralash va tayyorlash tizimi kengaytirilmoqda.
Xalqaro maydondagi yuksak natijalar, jumladan, 2024-yilda Parijda boʻlib oʻtgan Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlarida Oʻzbekiston sportchilarining muvaffaqiyatli ishtirok etgani hamda yurtimizda ommaviy sport rivojlanib, bugungi kunda 15 milliondan ortiq aholi muntazam ravishda jismoniy tarbiya bilan shugʻullanayotgani qayd etildi.
Xalqaro va Osiyo sport tashkilotlari Oʻzbekiston milliy sport federatsiyalari bilan 20 dan ortiq bitimlar imzolagani taʼkidlandi.
Xususan, Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi Toshkent viloyatining Boʻstonliq tumanida Akbar Joʻrayev nomidagi ogʻir atletika sport klubini zamonaviy ilmiy yondashuv asosida rivojlantirishga koʻmaklashadi, Birlashgan kurash dunyosi tashkiloti Mintaqaviy sport kurashlari akademiyasini tashkil etadi. Osiyo voleybol konfederatsiyasi har bir viloyatda 1 tadan voleybol boʻyicha sport klubini bunyod etsa, Chim ustida xokkey xalqaro federatsiyasining texnik koʻmagida 2 ta stadion quriladi.
Oʻzbekistonning halol sport tamoyiliga amal qilish va dopingga qarshi kurashning qatʼiy tarafdori boʻlib qolishi qayd etildi.
Bu borada Toshkentda Markaziy Osiyo mintaqaviy antidoping tashkilotlarining yigʻilishi va xalqaro forum oʻtkazilayotgani muhim ahamiyatga ega ekanligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari Yangi Oʻzbekiston barcha davlatlar bilan sport sohasida koʻp qirrali va uzoq muddatli hamkorlik uchun ochiqligini tasdiqlab, sport diplomatiyasini rivojlantirish hamda qoʻshma tashabbuslarni ilgari surishga tayyorligini taʼkidladi.
Tadbir yakunida Shayx Javʼan bin Hamad Ol Soniy olimpiya harakatini rivojlantirish, muhim sport tashabbuslarini ilgari surishga qoʻshayotgan alohida hissasi uchun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasining “Shon-sharaf” ordeni bilan taqdirlandi.

President of Uzbekistan congratulates participants of the 46th General Assembly of the Olympic Council of Asia
On January 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the 46th General Assembly of the Olympic Council of Asia, held in the city of Tashkent.
The event was also attended by leaders and representatives of leading international and regional sports organizations, including First vice president of the Association of National Olympic Committees,  president of the Qatar Olympic Committee Sheikh Joaan bin Hamad Al Thani, president of the World Anti-Doping Agency Witold Bańka, president of the International Gymnastics Federation Morinari Watanabe, president of the International Weightlifting Federation Mohammed Jalood, president of the World Boxing organization Gennadiy Golovkin, president of the International Hockey Federation Tayyab Ikram, president of the Asian Paralympic Committee Majid Rashed, president of the International Sambo Federation Vasily Shestakov, secretary general of the Association of National Olympic Committees Gunilla Lindberg, and president of the Association of National Olympic Committees of Africa Mustapha Berraf.
Furthermore, the assembly was attended by special guests and officials, including Special Representative of the President of the United States Paolo Zampolli, Minister of sport of the Russian Federation Mikhail Degtyarev, Minister of sport of the Kingdom of Saudi Arabia Abdulaziz bin Turki Al Saud, as well as Minister of youth and sports of the State of Qatar Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani, among others.
In his speech, the Head of our state noted the special role of sport as a universal tool for strengthening dialogue, mutual understanding, and trust between nations amid growing global challenges.
The President of Uzbekistan congratulated Sheikh Joaan bin Hamad Al Thani on his election as President of the Olympic Council of Asia, noting his high professionalism, extensive international experience, and significant contribution to the development of sport not only in Asia but throughout the world.
Particular attention was devoted to the development of multifaceted cooperation between Uzbekistan and the Olympic Council of Asia. The successful hosting of the Council's 77th Executive Committee session in the country, the election of a representative from the republic as Vice President for Central Asia, and the planned hosting of the 2029 Asian Youth Games were noted.
The Head of State also provided information on the large-scale reforms being implemented in the field of physical culture and sports in the New Uzbekistan.
A three-stage system of comprehensive competitions, the "Presidential Olympiad", has been introduced, modern sports infrastructure, including an Olympic Town, has been established, while the system for selecting and training high-performance athletes is being expanded.
The high results of Uzbek athletes in the international arena were highlighted, including their successful performance at the 2024 Olympic and Paralympic Games in Paris, as well as the development of mass sports in the country today with more than 15 million of our citizens regularly engage in physical activity.
It was also emphasized that international and Asian sports organizations have signed more than 20 agreements with Uzbekistan's national sports federations.
Particularly, the International Weightlifting Federation will support the development of the Akbar Juraev Weightlifting Club in the Bostanlyk district of the Tashkent region, United World Wrestling will establish a regional Wrestling Academy, and the Asian Volleyball Confederation plans to open volleyball sports clubs in every region. With the technical assistance of the International Hockey Federation, two field hockey stadiums will be built.
Uzbekistan's commitment to the principles of fair play and the consistent fight against doping was reaffirmed.
In this context, the importance of holding the regional meeting of Central Asian anti-doping organizations and an international forum in Tashkent was highlighted.
The Head of our state confirmed that the New Uzbekistan is open to comprehensive and long-term cooperation with all countries in the sphere of sport, emphasizing its readiness for the further development of sports diplomacy and joint initiatives.
At the conclusion of the event, Sheikh Joaan bin Hamad Al Thani was awarded the "Shon-Sharaf" Order by the National Olympic Committee of Uzbekistan for his special contribution to the development of the Olympic movement and the promotion of significant sports initiatives.