Oʻzbekiston Prezidenti Osiyo Olimpiya kengashining 46-Bosh assambleyasi ishtirokchilarini qutladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-yanvar kuni Toshkentda boʻlib oʻtayotgan Osiyo Olimpiya kengashining 46-Bosh assambleyasida ishtirok etdi.
Tadbirda yetakchi xalqaro va mintaqaviy sport tashkilotlari rahbarlari va vakillari, jumladan, Milliy olimpiya qoʻmitalari assotsiatsiyasining birinchi vitse-prezidenti, Qatar Olimpiya qoʻmitasi prezidenti Shayx Javʼan bin Hamad Ol Soniy, Butunjahon antidoping agentligi prezidenti Vitold Banka, Xalqaro gimnastika federatsiyasi prezidenti Morinari Vatanabe, Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi prezidenti Muhammad Jalud, “World Boxing” tashkiloti prezidenti Gennadiy Golovkin, Xalqaro chim ustida xokkey federatsiyasi prezidenti Muhammad Tayyab Ikrom, Osiyo Paralimpiya qoʻmitasi prezidenti Majid Rashid, Xalqaro sambo federatsiyasi prezidenti Vasiliy Shestakov, Milliy olimpiya qoʻmitalari assotsiatsiyasi bosh kotibi Gunilla Lindberg va Afrika Olimpiya qoʻmitalari assotsiatsiyasi prezidenti Mustafo Berraf ham qatnashdi.
Shuningdek, assambleya ishida maxsus mehmonlar va rasmiylar, xususan, Amerika Qoʻshma Shtatlari Prezidentining maxsus vakili Paolo Zampolli, Rossiya Federatsiyasi sport vaziri Mixail Degtyaryov, Saudiya Arabistoni Podshohligi sport vaziri Abdulaziz bin Turkiy Ol Saud, Qatar yoshlar va sport vaziri Shayx Hamad bin Xalifa Ol Soniy hamda boshqalar ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida tobora kuchayib borayotgan global ziddiyatlarga qaramay, sport davlatlar va xalqlar oʻrtasidagi muloqot, oʻzaro anglashuv hamda hamkorlikni mustahkamlashning universal vositasi sifatida oʻrin tutishini alohida taʼkidladi.
Oʻzbekiston Prezidenti Shayx Javʼan bin Hamad Ol Soniyni Osiyo Olimpiya kengashi prezidenti etib saylangani bilan qutlab, uning yuksak darajadagi kasbiy mahorati, salmoqli xalqaro tajribasi va nafaqat Osiyo qitʼasi, balki butun dunyoda sport rivojiga qoʻshgan ulkan hissasini taʼkidlab oʻtdi.
Oʻzbekistonning Osiyo Olimpiya kengashi bilan koʻp qirrali hamkorligini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. Kengash Ijroiya qoʻmitasining 77-sessiyasi muvaffaqiyatli oʻtkazilgani, respublikamiz vakili Markaziy Osiyo mintaqasi boʻyicha vitse-prezident etib saylangani va 2029-yilgi Yoshlar Osiyo oʻyinlariga mezbonlik qilish uchun Oʻzbekiston tanlangani qayd etildi.
Davlatimiz rahbari Yangi Oʻzbekistonda jismoniy tarbiya va sport sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar haqida ham soʻz yuritdi.
Uch bosqichli “Prezident Olimpiadasi” kompleks sport musobaqalari tizimi yoʻlga qoʻyildi, zamonaviy sport infratuzilmasi, xususan, Olimpiya shaharchasi barpo etildi, yuqori malakali sportchilarni saralash va tayyorlash tizimi kengaytirilmoqda.
Xalqaro maydondagi yuksak natijalar, jumladan, 2024-yilda Parijda boʻlib oʻtgan Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlarida Oʻzbekiston sportchilarining muvaffaqiyatli ishtirok etgani hamda yurtimizda ommaviy sport rivojlanib, bugungi kunda 15 milliondan ortiq aholi muntazam ravishda jismoniy tarbiya bilan shugʻullanayotgani qayd etildi.
Xalqaro va Osiyo sport tashkilotlari Oʻzbekiston milliy sport federatsiyalari bilan 20 dan ortiq bitimlar imzolagani taʼkidlandi.
Xususan, Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi Toshkent viloyatining Boʻstonliq tumanida Akbar Joʻrayev nomidagi ogʻir atletika sport klubini zamonaviy ilmiy yondashuv asosida rivojlantirishga koʻmaklashadi, Birlashgan kurash dunyosi tashkiloti Mintaqaviy sport kurashlari akademiyasini tashkil etadi. Osiyo voleybol konfederatsiyasi har bir viloyatda 1 tadan voleybol boʻyicha sport klubini bunyod etsa, Chim ustida xokkey xalqaro federatsiyasining texnik koʻmagida 2 ta stadion quriladi.
Oʻzbekistonning halol sport tamoyiliga amal qilish va dopingga qarshi kurashning qatʼiy tarafdori boʻlib qolishi qayd etildi.
Bu borada Toshkentda Markaziy Osiyo mintaqaviy antidoping tashkilotlarining yigʻilishi va xalqaro forum oʻtkazilayotgani muhim ahamiyatga ega ekanligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari Yangi Oʻzbekiston barcha davlatlar bilan sport sohasida koʻp qirrali va uzoq muddatli hamkorlik uchun ochiqligini tasdiqlab, sport diplomatiyasini rivojlantirish hamda qoʻshma tashabbuslarni ilgari surishga tayyorligini taʼkidladi.
Tadbir yakunida Shayx Javʼan bin Hamad Ol Soniy olimpiya harakatini rivojlantirish, muhim sport tashabbuslarini ilgari surishga qoʻshayotgan alohida hissasi uchun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasining “Shon-sharaf” ordeni bilan taqdirlandi.

Президент Узбекистана поздравил участников 46-й Генеральной ассамблеи Олимпийского совета Азии
26 января Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в 46-й Генеральной ассамблее Олимпийского совета Азии, проходящей в городе Ташкенте.
В мероприятии также участвовали руководители и представители ведущих международных и региональных спортивных организаций, в том числе первый вице-президент Ассоциации национальных олимпийских комитетов, президент Олимпийского комитета Государства Катар Шейх Джауан бин Хамад Аль Тани, президент Всемирного антидопингового агентства Витольд Банька, президент Международной федерации гимнастики Моринари Ватанабэ, президент Международной федерации тяжёлой атлетики Мухаммад Джалуд, президент организации World Boxing Геннадий Головкин, президент Международной федерации хоккея на траве Мухаммад Тайяб Икрам, президент Азиатского паралимпийского комитета Маджид Рашид, президент Международной федерации самбо Василий Шестаков, генеральный секретарь Ассоциации национальных олимпийских комитетов Гунилла Линдберг, а также президент Ассоциации олимпийских комитетов Африки Мустафа Берраф.
Кроме того, в работе ассамблеи приняли участие специальные гости и официальные лица, включая специального посланника Президента США Паоло Замполли, министра спорта Российской Федерации Михаила Дегтярева, министра спорта Королевства Саудовская Аравия Абдулазиза бин Турки Аль Сауда, а также министра по делам молодежи и спорта Государства Катар Шейха Хамада бин Халифа Аль Тани и других.
В своем выступлении глава нашего государства отметил особую роль спорта как универсального инструмента укрепления диалога, взаимопонимания и доверия между государствами в условиях нарастающих глобальных вызовов.
Президент Узбекистана поздравил с избранием на пост Президента Олимпийского совета Азии Шейха Джауана бин Хамада Аль Тани, отметив его высокий профессионализм, богатый международный опыт и значительный вклад в развитие спорта не только в Азии, но и во всем мире.
Особое внимание уделено развитию многопланового сотрудничества Узбекистана с Олимпийским советом Азии. Отмечено успешное проведение в стране 77-й сессии Исполнительного комитета Совета, избрание представителя республики вице-президентом по Центральной Азии, а также планируемое проведение Азиатских юношеских игр 2029 года.
Глава нашего государства также информировал о масштабных реформах, реализуемых в сфере физической культуры и спорта в Новом Узбекистане.
Внедрена трехступенчатая система комплексных соревнований «Президентская Олимпиада», создана современная спортивная инфраструктура, включая Олимпийский городок, расширяется система селекции и подготовки спортсменов высокого уровня.
Отмечены высокие результаты узбекских спортсменов на международной арене, в том числе успешное выступление на Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже в 2024 году, а также развитие массового спорта в стране – сегодня более 15 миллионов наших граждан регулярно занимаются физической культурой.
Было также подчеркнуто, что международные и азиатские спортивные организации подписали с национальными спортивными федерациями Узбекистана более 20 соглашений.
В частности, Международная федерация тяжелой атлетики окажет содействие в развитии клуба тяжелой атлетики имени Акбара Жураева в Бостанлыкском районе Ташкентской области, Объединенный мир борьбы создаст региональную Академию спортивной борьбы, Азиатская конфедерация волейбола планирует открытие волейбольных спортивных клубов в каждом регионе. При техническом содействии Международной федерации хоекея на траве будут построены 2 стадиона по данному виду спорту.
Подтверждена приверженность Узбекистана принципам честного спорта и последовательной борьбы с допингом.
В данном контексте подчеркнута значимость проведения в Ташкенте региональной встречи антидопинговых организаций Центральной Азии и международного форума.
Глава нашего государства подтвердил, что Новый Узбекистан открыт для всестороннего и долгосрочного сотрудничества со всеми странами в сфере спорта, подчеркнув готовность к дальнейшему развитию спортивной дипломатии и совместных инициатив.
В завершение мероприятия за особый вклад в развитие олимпийского движения и продвижение значимых спортивных инициатив Шейх Джауан бин Хамад Аль Тани был награжден орденом «Шон-Шараф» Национального олимпийского комитета Узбекистана.