Oʻzbekiston-Turkiya: hamkorlikning yangi bosqichi va madaniy-gumanitar aloqalarining rivojlanish istiqbollari
Oʻzbekistonning mustaqillik yillarida qoʻlga kiritgan katta yutuqlaridan biri, taʼkidlash joizki, koʻp millatli fuqarolar oʻrtasida tinchlik, millatlararo totuvlik va hamjihatlilikni taʼminlanganligidir. Ayniqsa, soʻnggi yillarda mamlakatimizda ishlab chiqilgan oqilona milliy siyosatning tub oʻzagini “Koʻpmillatlilik — Oʻzbekistonning boyligi” degan bosh gʻoya tashkil etadi.
Taʼkidlash joizki, hozirgi kunda Oʻzbekiston va Turkiya hamkorligi ham son, ham sifat jihatidan yuqori daraja ahamiyat kasb etmoqda. Ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlar haqiqatan ham strategik hamkorlikning yangi bosqichi sifatida tarix va bugungi kun turk-oʻzbek xalqlari nafaqat etnik kelib chiqishi jihatidan, balki ruhiyatiga koʻra ham haqiqiy qardosh xalqlar ekaniga yaqqol guvohlik beradi. Bu ikki qardosh xalq tarixiy taraqqiyotning barcha evrilishlariga qaramasdan, shiddat bilan oʻzgarayotgan dunyoda raqobatbardosh boʻlib qolish uchun zarur islohotlarni amalga oshirgan holda oʻz milliy davlatchiligini matonat va mehnatsevarlik bilan mustahkamlab kelmoqda. Shu oʻrinda, Turkiyaning rivojlangan sanoati, qishloq xoʻjaligida erishgan yutuqlari, turizm salohiyati, ulkan davlatchilik tajribasi va turk sarmoyadorlarining Oʻzbekiston bozoriga boʻlgan tabiiy qiziqishlarini ortib borayotganligi mamlakatimiz uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
Mana shunday yaqinlik va yondashuvlarning mushtarakligi Oʻzbekiston-Turkiya davlatlarini istiqboldagi madaniy-gumanitar aloqalarining rivojlanishi bundan buyon ham oʻzbek-turk xalqlari farovonligi yoʻlida mustahkamlanib, chuqurlashib borishining eng ishonchli garovidir.
Xususan, bunga sabab oʻzbek va turk xalqlarini azaliy doʻstlik, birodarlik va qardoshlik rishtalari oʻzaro bogʻliqligi va har ikki mamlakat aholisining madaniyati, dini va urf-odatlari bir-biriga juda yaqinligidadir. Bu esa mustahkam poydevor sifatida munosabatlarning chuqur tarixiy va madaniy ildizlarga ega ekanligini ham koʻrsatadi. Qolaversa, madaniy va tarixiy jihatdan bu ikki mamlakat turkiy xalqlar tamadduni rivojida markaziy oʻrin tutishgan. Shu bois 2019-yili 15-oktyabrda Boku shahrida boʻlib oʻtgan yettinchi sammitda Oʻzbekistonning Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi tashkilotiga toʻlaqonli aʼzo sifatida qoʻshilishi barcha ishtirokchi davlatlar tomonidan yuqori baholandi va koʻtarinki kayfiyatda kutib olindi. Oʻz navbatida, bu hodisa nafaqat turkiy olamda birodarlik ruhining mustahkamlanishiga, balki Anqara va Toshkent oʻrtasida yangi muntazam hamkorlik formati paydo boʻlishiga ham sabab boʻldi desak mubolagʻa boʻlmaydi.
Tashkilotning 2021-yil 12-noyabrda Istanbul shahrida oʻtkazilgan sakkizinchi sammitida uning nomi Turkiy davlatlar tashkilotiga oʻzgartirildi. Shuningdek, sammitda turk dunyosining 2040-yilgacha boʻlgan davr uchun konsepsiyasi ham tasdiqlandi. Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiy davlatlar tashkilotining birinchi sammitini 2022-yilda Oʻzbekistonda oʻtkazishni taklif qildi. Taklif qabul qilindi va tashkilotning navbatdagi toʻqqizinchi sammiti, Oʻzbekistonda 2022-yil noyabr oyida boʻlib oʻtdi.
Taʼkidlash joizki, ikki davlat yetakchilari 2022-yilda davlatlar oʻrtasida diplomatik munosabatlar oʻrnatilganining 30 yilligi va strategik sheriklik munosabatlari yoʻlga qoʻyilganining 5 yilligi nishonlandi hamda Oʻzbekistondagi islohotlar borasida hamkorlikni mustahkamlash, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy qilish, fan, taʼlim, sanʼat, kino, turizm va axborot sohalaridagi sheriklikni chuqurlashtirishga kelishib olinganligi fikrimiz tasdigʻidir.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev Oʻzbekiston iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, xalq farovonligini va hayot darajasini oshirish maqsadida keng koʻlamli islohotlar dasturini jadallik bilan olib bormoqda. Mazkur siyosatning muvaffaqiyati qisman boʻlsa-da mamlakatimizning xalqaro hamjamiyatdagi tashqi hamkorlari bilan samarali aloqalarni yangi sifat bosqichiga olib chiqishiga bogʻliq. Shuningdek, aytish joizki, bugun Oʻzbekiston dunyodagi inqilobiy oʻzgarishlarga yangi faol, pragmatik va konstruktiv ruhdagi tashqi siyosat bilan javob bermoqda.
Mamlakatimiz iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va uni dunyo miqyosidagi raqobatbardoshligini oshirish maqsadlari tashqi hamkorlar bilan sanoat kooperatsiyasi yoʻnalishidagi hamkorlikni kuchaytirish, rivojlangan mamlakatlar tajribasini oʻrganish, tashqi sarmoyalar va yuqori texnologiyalarni keng koʻlamda jalb etishni talab etmoqda. Shu maʼnoda, Oʻzbekiston va Turkiya iqtisodiy taraqqiyot strategiyalari bir necha muhim sohalarda bir-birini toʻldirish qobiliyatiga ega ekanligini taʼkidlab oʻtish lozim. Bunga sabab, Turkiya dunyoning 20 ta yirik iqtisodiy rivojlangan davlatlardan biri va Oʻzbekiston uchun muhim hisoblangan turizm, toʻqimachilik, avtomobilsozlik, qurilish, oziq-ovqat sanoati sohalarida yuqori natijalarni qoʻlga kiritganligidadir.
Xususan, Turkiya toʻqimachilik va zargarlik buyumlari sanoati dunyodagi kuchli beshtalikka kiradi. Turk qurilish shirkatlaridan 44 tasi jahon miqyosidagi yetakchi 250 ta qurilish kompaniyalari roʻyxatidan oʻrin egallagan. Bu koʻrsatkich boʻyicha Turkiya dunyoning iqtisodiy yetakchilaridan biri hisoblanmish Xitoy davlatidan keyingi ikkinchi oʻrinda turadi. Mamlakat oziq-ovqat sanoati mahsulotlari esa Gʻarb bozorlariga kirib borishga, undagi oʻz pozitsiyasini mustahkamlashga ulgurgan boʻlsa, turk avtomobil sanoati oddiy avtomobillardan milliy elektromobillarni ommaviy ravishda ishlab chiqarishga oʻtish taraddudida turibdi. Bu holat Turkiyaning biz uchun muhim iqtisodiy sherik ekanligini yana bir bor tasdiqlaydi. Chunki Yangi Oʻzbekiston eksportga yoʻnaltirilgan mutlaqo yangi iqtisodiy taraqqiyot modeli asoslarini barpo etishga kirishi iqtisodiyotning barcha sohalarida tizimli oʻzgarishlarni va bu tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini davomli rivojlantirish mumkin boʻlgan ishonchli tashqi hamkorlar bilan aloqalarni yanada mustahkamlashni taqozo etadi.
Muxtasar qilib aytganda, soʻnggi yillarda tarixan qisqa davr mobaynida oʻzbek-turk aloqalarida mazmunan yuz yilliklarga tatigulik inqilobiy oʻzgarishlar yasash uchun mustahkam tamal toshi qoʻyildi – muhim dasturiy rejalar ishlab chiqilib, dadil amaliy harakatlar boshlandi. Munosabatlarning bunday tarzda kurtak yozishi Oʻzbekiston va Turkiyaning xalqaro maydonda yanada nufuzi ortib, ikki davlat iqtisodiyoti oʻsish suratlarining barqarorligi, mamlakatlar xalqlari ijtimoiy-iqtisodiy farovonligi va yaratuvchanlik salohiyatining toʻliq roʻyobga chiqishini taʼminlashga xizmat qilishi shubhasizdir.
Turkiya va Oʻzbekiston oʻrtasida nafaqat ikki tomonlama munosabatlar faol rivojlanmoqda, balki koʻp tomonlama formatlarda ham hamkorlik qilinmoqda. Turkiy tilli davlatlar tashkilotidagi ishtirok ham Oʻzbekiston va Turkiya oʻrtasidagi xalqaro hamkorlikning muhim qismlaridan biridir.
Hozirgi kunda Oʻzbekistonda 130 dan ortiq turli millatga mansub fuqarolarning ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy, maʼnaviy-maʼrifiy hayotdagi faol ishtirokini taʼminlash, ularning milliy oʻzligini anglashi hamda etnik qadriyatlarini saqlab qolishlari uchun keng imkoniyatlar yaratildi. Shuningdek, millatlararo totuvlik va diniy bagʻrikenglik, umumilliy birdamlik va hamjihatlik, eng avvalo, boy tarixiy-maʼnaviy meros, milliy qadriyat, urf-odat va anʼanalar asosida milliy oʻzligini anglagan, milliy gʻurur-iftixori yuksalgan, umuminsoniy qadriyatlar, zamonaviy texnologiyalar, ilm-fan yutuqlari asosida dunyoqarashi shakllangan barkamol avlodni tarbiyalashni koʻzda tutadi.
Hozirgi kunda Yangi Oʻzbekistonda birdamlik va hamjihatlik millatlararo munosabatlar sohasidagi siyosatning jamiyatda birlik va totuvlikni saqlashdagi asosiy tamoyil boʻlib, bunda nafaqat turli etnik guruhlarning manfaatlarini himoya qilish, balki boshqalarning huquqlariga hurmat va eʼtiborga asoslangan fuqarolik oʻzligini shakllantirish ham muhim jihat hisoblanadi.
Millatlararo munosabatlar yoʻnalishida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 19-martdagi “Umummilliy totuvlik va xorijdagi vatandoshlar bilan aloqalarni mustahkamlashni yangi bosqichga olib chiqishga oid chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF-52-son Farmoni qabul qilinib, unda jamiyatda umummilliy totuvlik va xorijdagi vatandoshlar bilan aloqalarni mustahkamlashning ustuvor vazifalaridan biri etib millatlararo munosabatlarni uygʻunlashtirish, jamiyatda doʻstlik, oʻzaro hamjihatlik, bagʻrikenglik va birdamlikni mustahkamlash orqali yagona fuqaroviy oʻzlikni shakllantirish belgilandi.
Qoʻmita millatlararo munosabatlar hamda xorijdagi vatandoshlar masalalari sohasida davlat siyosatini amalga oshiruvchi, davlat organlari va tashkilotlarning ushbu yoʻnalishdagi faoliyatini muvofiqlashtiruvchi vakolatli respublika ijro etuvchi hokimiyat organi etib belgilandi.
Qoʻmitaning jamiyatda oʻzaro hamjihatlik, bagʻrikenglik va birdamlikni mustahkamlash, millatlararo munosabatlarni uygʻunlashtirish; Oʻzbekistonda yashovchi barcha millat va elatlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini taʼminlash, ularni umummilliy taraqqiyotga daxldorligini kuchaytirish; xalq diplomatiyasi mexanizmlari orqali xorijiy mamlakatlar bilan ijtimoiy-madaniy va doʻstlik aloqalarini rivojlantirish; xorijdagi vatandoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini Vatanimiz rivojiga safarbar etishlarini qoʻllab-quvvatlash hamda Oʻzbekiston xalqi hamda xorijdagi vatandoshlarning jamiyatning mushtarak maqsadlari yoʻlida birdamligi, umummilliy hamjihatlik masalalarini tizimli tahlil qilish asosiy vazifalaridan hisoblanadi.
Qoʻmita xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar boʻyicha davlat siyosatini izchil amalga oshirish borasidagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqish uchun AQSH, Kanada, Xitoy, Ozarbayjon, Turkiya va boshqa qator davlatlarda hamkorlik borasida salmoqli tadbirlarni amalga oshirdi.
Hozirgi kunda Qoʻmita jamiyatda millatlararo hamjihatlik va bagʻrikenglikni taʼminlash hamda xorijdagi vatandoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini Vatanimiz rivojiga safarbar etishlarini qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan davlat siyosatini amalga oshirish, doʻstona xalqaro aloqalarni yoʻlga qoʻyish, xorijiy mamlakatlarning fuqarolik hamjamiyatlari bilan doʻstlikni mustahkamlash, davlat organlarining respublika hududida joylashgan 157 ta milliy madaniy markazlar, 43 ta doʻstlik jamiyatlari, xorijdagi 60 dan ortiq birodar shaharlar va 100 ga yaqin xorijdagi vatandoshlar jamiyatlari bilan “xalq diplomatisi” mexanizmidan foydalangan holda oʻzaro hamkorlikni amalga oshirib kelmoqda.
Turli millatlarning milliy oʻzligi, tili, anʼanasi, urf-odatlari, tarixi va madaniyatini saqlab qolishga, namoyish etishga va rivojlantirishga katta imkoniyatlar yaratildi. Qolaversa, Yangi Oʻzbekistonning xorijiy mamlakatlar bilan madaniy hamkorligini yuksaltirish yoʻlida mamlakatimizda istiqomat qiluvchi turli millat vakillari tomonidan vujudga keltirilgan milliy madaniy markazlarning oʻrni alohida ahamiyat kasb etadi.
Jumladan, 1991-yilda Buxoro shahrida va 1992-yilda Toshkent shahrida turk milliy madaniy markazlari hamda 1997-yilda Oʻzbekiston turk milliy madaniy markazi tashkil etildi.
1997-yildan buyon Oʻzbekiston turk milliy madaniy markazi (rais Salmanov Umar Ibragimovich)ning asosiy faoliyati turk tili, madaniyati, anʼanalari va urf-odatlarini qayta tiklashga yoʻnaltirilgani bois, Markaz qoshida “Nuroniylar Kengashi”, “Ayollar Kengashi”, “Yoshlar qanoti”, sport toʻgaraklari va ansambllar bilan ishlash boʻlimi faoliyati yoʻlga qoʻyilgan.
Hozirgi kunda Markaz qoshida 3 ta “Sevinch”, “Anadolu” va xotin-qizlar havaskorlik folklor ansambllari faoliyat koʻrsatib kelmoqda.
1999-yil Oʻzbekiston turk milliy madaniy markazining faxriy aʼzosi Mikoyil Suleymanov boshchiligida “MIKO” komediya-teatri taʼsis etilib, u tomonidan yaratilgan sahna tasvirlari Rossiya, Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Ozarbayjon davlatlarida namoyish etildi. Ushbu sahna obrazlari asosan turli millat vakillari orasida birlik, hamjahatlik va totuvlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Mamlakatimizda millatlararo totuvlik, hamjihatlik va barqarorlikni mustahkamlashga qoʻshgan hissalari uchun bir qator turk millati vakillari davlat mukofotlariga sazovor boʻlganlar.
Turklarning oʻzbekiston hududiga kirib kelishi haqidagi dastlabki maʼlumotlar ispan elchisi Gonzales de Klavixo oʻz kundaligida berib oʻtadi. Yozma manbalarda temuriyzoda Shohrux saroyidagi turk musiqachilari haqida eslab oʻtiladi. Turk savdogarlari va hunarmandlari soʻnggi oʻrta asrlarda hozirgi Oʻzbekiston hududida savdo sotiq va hunarmandchilik ishlari yuzasidan ham kelib joylashganligi haqida maʼlumotlar uchraydi.
Turklar Oʻzbekistonga qachon kelib qolishgan? Bu savolga javob berish uchun juda koʻp oʻylandik. 100 dan oshiq manbalarni koʻrib chiqdik. Natijada turli xil javoblar oldik. Turklarning dastlabki vakillari bugungi Oʻzbekiston hududlarida turkiy xalqlarning Enasoy atroflaridan bugungi kunda Turkiya nomi bilan ataluvchi davlat tomon borayotganlarida, hozirgi Namangan viloyati hududiga toʻgʻri keluvchi Axsi tuproqlarida joylashib qolishgan. Ikkinchi bir qismi esa Amir Temur davrida, yaʼni 1400-yillarda kelib qolishgan.
1992-yilda Oʻzbekistonda yashovchi turklar 21.000 nafarni tashkil qilgan boʻlsa, hozirgi kunga kelib 50.000 dan ortiq ekanligini keltirib oʻtish mumkin.
Hozirgi kunda Oʻzbekistonda yashayotgan turk millatiga mansub fuqarolarimiz respublikaning siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy hayotida faol ishtirok etib, davlatning rivojlanishi hamda taraqqiyotiga oʻzlarining munosib hissalarini qoʻshib kelishmoqda.
Oʻzbekiston Prezidentining Turkiyaga tashrifi ikki davlat oʻrtasidagi oʻzaro ishonchga asoslangan, xalqlarimiz farovonligi yoʻlida uzoq muddatli, oʻzaro manfaatli hamkorlikka intilishni ifodalovchi har tomonlama strategik sheriklikda yangi davr ochdi.
Ikki mamlakat rahbarlarining rasmiy tashriflari siyosiy muloqotni mustahkamlashga xizmat qilib, sermahsul amaliy sheriklikdan darak beradi. Ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida tomonlar sheriklikni, shu jumladan savdo va iqtisodiyot, investitsiyalar, transport, toʻqimachilik, energetika, qishloq xoʻjaligi, madaniy-gumanitar almashinuv kabi sohalarda yanada kengaytirishning ustuvor yoʻnalishlariga batafsil toʻxtaldi.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston va Turkiya Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida imzolangan 2026–2027-yillarga moʻljallangan Harakatlar rejasiga koʻra, barqaror rivojlanish va farovonlikni mustahkam xavfsizlik asosida taʼminlashga qaratilgan eng samarali hamkorlik yoʻlga qoʻyildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning “Hozirgi zamon va Yangi Oʻzbekiston” kitobidagi dastlabki qism “Insoniyat tanlagan barqaror rivojlanish yoʻli” deb nomlangani eʼtiborga loyiq. Unda “2030-yilgacha boʻlgan davrda barqaror rivojlanish kun tartibi” nomli hujjatda belgilab qoʻyilgan insoniyatning XXI asrdagi taraqqiyotiga doir ustuvor mezonlar hamda global ahamiyatga ega ezgu maqsadlar haqida fikr yuritilganligi yuqorida keltirilgan fikrlarimiz tasdigʻidir.
Umuman olganda, Oʻzbekistonda ijtimoiy-siyosiy barqarorlikni saqlashning asosiy va eng muhim omili – bu koʻpmillatli fuqarolar oʻrtasidagi birlikni, milliy totuvlikni taʼminlay olish hisoblanadi. Shuni alohida qayd etish lozimki, jamiyatimizda kundan-kunga mustahkamlanib borayotgan milliy hamjihatlik, umummilliy birdamlik Oʻzbekistonda yashayotgan barcha millatlarning vakillari orasida etnik-madaniy asoslarda jipslashish jarayonlariga xizmat qilmoqda.
Davlatova Saodat Tilovberdiyevna
Oʻzbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlarmasalalari boʻyicha qoʻmitasi boʻlim boshligʻi,

Uzbekistan-Turkey: A New Stage of Cooperation and Prospects for Developing Cultural and Humanitarian Ties
It is worth noting that one of Uzbekistan’s greatest achievements since independence has been ensuring peace, interethnic harmony, and mutual understanding among its multinational population. In particular, the wise national policy developed in our country in recent years is based on the key idea: “Multinationality is the wealth of Uzbekistan”.
It should be emphasized that cooperation between Uzbekistan and Turkey is currently gaining increasing significance in both quantitative and qualitative terms. Relations between the two countries, as a truly new stage of strategic cooperation, clearly demonstrate that historically and today, the Turkish and Uzbek peoples are truly fraternal peoples, not only in ethnic origin but also in spirit. Despite all the changes in historical development, these two fraternal peoples are steadily and diligently strengthening their national statehood, implementing the necessary reforms to remain competitive in a rapidly changing world. In this context, Turkey’s developed industry, achievements in agriculture, tourism potential, extensive statehood experience, and the growing natural interest of Turkish investors in the Uzbek market are of great importance to our country.
This closeness and commonality of approaches are the most reliable guarantee that the development of cultural and humanitarian ties between Uzbekistan and Turkey will continue to strengthen and deepen in the future, for the benefit of the Uzbek and Turkish peoples.
In particular, this is due to the age-old bonds of friendship, brotherhood, and mutual understanding between the Uzbek and Turkish peoples, as well as the similarity of culture, religion, and traditions of the peoples of both countries. This also demonstrates that these relations have deep historical and cultural roots, which provide a solid foundation. Moreover, culturally and historically, these two countries played a central role in the development of the civilization of the Turkic peoples. Therefore, at the 7th summit held in Baku on October 15, 2019, Uzbekistan’s accession to the Cooperation Council of Turkic-Speaking States as a full member was highly praised and greeted with enthusiasm by all participating states. It is no exaggeration to say that this event not only strengthened the spirit of brotherhood in the Turkic world but also led to the emergence of a new regular cooperation format between Ankara and Tashkent.
At the 8th Summit of the organization, held in Istanbul on November 12, 2021, its name was changed to the Organization of Turkic States. The Summit also approved the concept of the Turkic world through 2040. President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev proposed holding the first summit of the Organization of Turkic States in Uzbekistan in 2022. The proposal was accepted, and the next, 9th summit of the organization was held in Uzbekistan in November 2022.
It is important to emphasize that in 2022, the leaders of the two countries celebrated the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations and the 5th anniversary of the establishment of a strategic partnership. Our view is supported by the agreement to strengthen cooperation on reforms in Uzbekistan, implement public-private partnership mechanisms, and deepen partnerships in science, education, art, cinema, tourism, and information.
Furthermore, President of the Republic of Uzbekistan Sh. M. Mirziyoyev is actively implementing a large-scale reform program aimed at expanding Uzbekistan’s economic opportunities and improving the well-being and living standards of the population. The success of this policy, to some extent, depends on elevating our country’s effective relations with its international partners to a qualitatively new level. The special attention is deserved that Uzbekistan is responding to fundamental global changes with a new, proactive, pragmatic, and constructive foreign policy.
The goals of modernizing our country’s economy and enhancing its global competitiveness require strengthening cooperation with foreign partners in industrial cooperation, studying the experience of developed countries, and attracting large-scale foreign investment and high technology. In this regard, notable that the economic development strategies of Uzbekistan and Turkey can complement each other in a number of important areas. This is due to the fact that Turkey is among the 20 largest economies in the world and has achieved high results in such important sectors for Uzbekistan as tourism, textiles, automotive manufacturing, construction, and food processing.
Especially, Turkey’s textile and jewelry industries are among the top five in the world. Forty-four Turkish building contractors are among the world’s top 250 construction companies. This ranks Turkey second only to China, one of the world’s leading economies. While the country’s food industry has successfully entered Western markets and strengthened its position there, the Turkish automotive industry is on the cusp of transitioning from conventional automobile production to mass production of domestically produced electric vehicles. This once again confirms that Turkey is an important economic partner for us. Laying the foundations for a completely new export-oriented economic development model in the New Uzbekistan requires systemic changes across all economic sectors and further strengthening ties with reliable external partners with whom industrial cooperation can be developed in these sectors.
Thus, in recent years, in a historically short period of time, a solid foundation has been laid for revolutionary changes in Uzbek-Turkish relations that will last for centuries — important programmatic plans have been developed and decisive practical steps have been taken. There is no doubt that this development of relations will further enhance the prestige of Uzbekistan and Turkey on the international stage, ensure stable economic growth in both countries, the socioeconomic well-being of their peoples, and the full realization of their creative potential.
Turkey and Uzbekistan are actively developing not only bilateral relations but also cooperation in multilateral formats. Participation in the Organization of Turkic-Speaking States is also an important component of international cooperation between Uzbekistan and Turkey.
Currently, Uzbekistan has created ample opportunities for citizens of more than 130 different nationalities to actively participate in socioeconomic, political, legal, spiritual, and educational life, to recognize their national identity, and to preserve their ethnic values. Also, interethnic harmony and religious tolerance, national unity and solidarity are envisaged, and, above all, the upbringing of a harmoniously developed generation that understands its national identity based on a rich historical and spiritual heritage, national values, customs and traditions, possesses a high sense of national pride and has a worldview formed on the basis of universal human values, modern technology, and scientific achievements.
Currently, in the New Uzbekistan, unity and mutual understanding are the main principles of policy in the sphere of interethnic relations, aimed at maintaining unity and harmony in society, where an important aspect is not only protecting the interests of various ethnic groups but also shaping a civic identity based on respect and consideration for the rights of others.
In the area of interethnic relations, Decree No. DP-52 of the President of the Republic of Uzbekistan as of March 19, 2025, “On measures to advance to a new stage in strengthening nationwide unity and relations with compatriots abroad”, was adopted. In this decree, the harmonization of interethnic relations in society and the formation of a unified civic identity through strengthening friendship, mutual solidarity, tolerance, and unity in society are defined as one of the priority tasks for strengthening national harmony and ties with compatriots abroad.
The Committee is designated as the authorized republican executive body implementing state policy in the area of interethnic relations, supporting compatriots abroad, and coordinating the activities of state bodies in this area.
The Committee’s primary objectives are: harmonizing interethnic relations, forming a unified civic identity by strengthening friendship, mutual solidarity, tolerance, and unity in society; strengthening the involvement of all nationalities and peoples living in Uzbekistan in national development by ensuring their rights and legitimate interests; developing socio-cultural and friendly ties with foreign countries through public diplomacy; supporting the mobilization of the socio-economic potential of compatriots abroad for the development of our Homeland; and systematically analyzing issues of national unity among the people of Uzbekistan and compatriots abroad in the name of common societal goals.
The Committee has taken significant steps to develop cooperation with the USA, Canada, China, Azerbaijan, Turkey, and several other countries to elevate the consistent implementation of state policy toward compatriots living abroad to a new level.
Currently, the Committee implements state policy aimed at ensuring interethnic harmony and tolerance in society and supporting the mobilization of the socio-economic potential of compatriots abroad for the development of our country. It also establishes friendly international relations, strengthens friendship with civil societies in foreign countries, and implements a “public diplomacy” mechanism with 157 national cultural centers, 43 friendship societies located in the republic, as well as with more than 60 brother cities, and nearly 100 societies of compatriots abroad.
Enormous opportunities have been created for the preservation, presentation, and development of national identity, language, traditions, customs, history, and culture of various nationalities. Furthermore, the role of national cultural centers, established by representatives of various nationalities living in our country is of particular importance in strengthening cultural cooperation between the New Uzbekistan and foreign countries.
Specifically, Turkish National Cultural Centers were established in Bukhara in 1991, in Tashkent - in 1992, and in 1997, the Turkish National Cultural Center of Uzbekistan.
Since 1997, the primary focus of the Turkish National Cultural Center of Uzbekistan (chairman Umar Ibrahimov Salmanov) has been the revival of the Turkish language, culture, traditions, and customs. To this end, the Center has established a Council of Elders, a Women’s Council, a Youth Wing, and a department for working with sports clubs and ensembles.
Currently, three folklore ensembles operate under the auspices of the Center: Sevinch, Anadolu, and a women’s folklore group.
In 1999, under the direction of Mikail Suleymanov, an honorary member of the Turkish National Cultural Center of Uzbekistan, the MIKO Comedy Theater was founded. The performances were shown in Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Azerbaijan. These theatrical productions are primarily aimed at strengthening unity, solidarity, and harmony among representatives of different nationalities.
A number of representatives of Turkish nationality have been awarded state awards for their contribution to strengthening interethnic harmony, mutual understanding, and friendship in our country.
The first information about the arrival of Turks in Uzbekistan was found in the diary of the Spanish ambassador González de Clavijo. Written sources mention Turkish musicians at the court of the Temurid Shahrukh. There is information that Turkish merchants and artisans settled in the territory of modern-day Uzbekistan in the late Middle Ages to engage in trade and crafts.
When did the Turks arrive in Uzbekistan? We pondered this question for a long time, examining over 100 sources. The results yielded varied answers. The first representatives of the Turks settled in the territory of modern-day Uzbekistan, in the lands of Akhsi, which corresponds to the territory of today’s Namangan Region, when Turkic peoples migrated from the Yenisei River to the state known today as Turkey. The second group arrived during the reign of Amir Timur, in the 1400s.
In 1992, the number of Turks living in Uzbekistan was 21,000, while today it has exceeded 50,000.
Currently, our citizens of Turkish nationality living in Uzbekistan actively participate in the political, economic, social, and cultural life of the republic, making a worthy contribution to the development and progress of the state.
The visit of the President of Uzbekistan to Turkey ushered in a new era in the comprehensive strategic partnership between the two countries, based on mutual trust and expressing a desire for long-term, mutually beneficial cooperation for the benefit of our peoples.
Official visits by the leaders of the two countries contribute to strengthening political dialogue and demonstrate a fruitful practical partnership. To further develop bilateral cooperation, the parties discussed in detail priority areas for further expansion of their partnership, including in areas such as trade and economics, investment, transport, textiles, energy, agriculture, as well as cultural and humanitarian exchanges.
Furthermore, in accordance with the Action Plan for 2026-2027 signed between the Ministries of Foreign Affairs of Uzbekistan and Turkey, the most effective cooperation aimed at ensuring sustainable development and prosperity based on lasting security has been established.
It is noteworthy that the first part of the book by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, “Modernity and the New Uzbekistan
is entitled “Humanity’s Chosen Path of Sustainable Development”. The fact that it reflects the priority criteria for human development in the 21st century and the noble global goals outlined in the 2030 Agenda for Sustainable Development confirms our aforementioned ideas.
Overall, the primary and most important factor in maintaining socio-political stability in Uzbekistan is the ability to ensure unity and national harmony among its multi-ethnic population. It should be noted separately that national understanding and national unity, which are strengthening day by day in our society, serve the cohesion processes on an ethnic and cultural basis among representatives of all nationalities living in Uzbekistan.
Saodat Tilovberdievna Davlatova
Head of Department of the Committee on interethnic relations and compatriots abroad of the Republic of Uzbekistan,