Oʻzbekiston-Turkiya: hamkorlikning yangi bosqichi va madaniy-gumanitar aloqalarining rivojlanish istiqbollari
Oʻzbekistonning mustaqillik yillarida qoʻlga kiritgan katta yutuqlaridan biri, taʼkidlash joizki, koʻp millatli fuqarolar oʻrtasida tinchlik, millatlararo totuvlik va hamjihatlilikni taʼminlanganligidir. Ayniqsa, soʻnggi yillarda mamlakatimizda ishlab chiqilgan oqilona milliy siyosatning tub oʻzagini “Koʻpmillatlilik — Oʻzbekistonning boyligi” degan bosh gʻoya tashkil etadi.
Taʼkidlash joizki, hozirgi kunda Oʻzbekiston va Turkiya hamkorligi ham son, ham sifat jihatidan yuqori daraja ahamiyat kasb etmoqda. Ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlar haqiqatan ham strategik hamkorlikning yangi bosqichi sifatida tarix va bugungi kun turk-oʻzbek xalqlari nafaqat etnik kelib chiqishi jihatidan, balki ruhiyatiga koʻra ham haqiqiy qardosh xalqlar ekaniga yaqqol guvohlik beradi. Bu ikki qardosh xalq tarixiy taraqqiyotning barcha evrilishlariga qaramasdan, shiddat bilan oʻzgarayotgan dunyoda raqobatbardosh boʻlib qolish uchun zarur islohotlarni amalga oshirgan holda oʻz milliy davlatchiligini matonat va mehnatsevarlik bilan mustahkamlab kelmoqda. Shu oʻrinda, Turkiyaning rivojlangan sanoati, qishloq xoʻjaligida erishgan yutuqlari, turizm salohiyati, ulkan davlatchilik tajribasi va turk sarmoyadorlarining Oʻzbekiston bozoriga boʻlgan tabiiy qiziqishlarini ortib borayotganligi mamlakatimiz uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
Mana shunday yaqinlik va yondashuvlarning mushtarakligi Oʻzbekiston-Turkiya davlatlarini istiqboldagi madaniy-gumanitar aloqalarining rivojlanishi bundan buyon ham oʻzbek-turk xalqlari farovonligi yoʻlida mustahkamlanib, chuqurlashib borishining eng ishonchli garovidir.
Xususan, bunga sabab oʻzbek va turk xalqlarini azaliy doʻstlik, birodarlik va qardoshlik rishtalari oʻzaro bogʻliqligi va har ikki mamlakat aholisining madaniyati, dini va urf-odatlari bir-biriga juda yaqinligidadir. Bu esa mustahkam poydevor sifatida munosabatlarning chuqur tarixiy va madaniy ildizlarga ega ekanligini ham koʻrsatadi. Qolaversa, madaniy va tarixiy jihatdan bu ikki mamlakat turkiy xalqlar tamadduni rivojida markaziy oʻrin tutishgan. Shu bois 2019-yili 15-oktyabrda Boku shahrida boʻlib oʻtgan yettinchi sammitda Oʻzbekistonning Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi tashkilotiga toʻlaqonli aʼzo sifatida qoʻshilishi barcha ishtirokchi davlatlar tomonidan yuqori baholandi va koʻtarinki kayfiyatda kutib olindi. Oʻz navbatida, bu hodisa nafaqat turkiy olamda birodarlik ruhining mustahkamlanishiga, balki Anqara va Toshkent oʻrtasida yangi muntazam hamkorlik formati paydo boʻlishiga ham sabab boʻldi desak mubolagʻa boʻlmaydi.
Tashkilotning 2021-yil 12-noyabrda Istanbul shahrida oʻtkazilgan sakkizinchi sammitida uning nomi Turkiy davlatlar tashkilotiga oʻzgartirildi. Shuningdek, sammitda turk dunyosining 2040-yilgacha boʻlgan davr uchun konsepsiyasi ham tasdiqlandi. Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiy davlatlar tashkilotining birinchi sammitini 2022-yilda Oʻzbekistonda oʻtkazishni taklif qildi. Taklif qabul qilindi va tashkilotning navbatdagi toʻqqizinchi sammiti, Oʻzbekistonda 2022-yil noyabr oyida boʻlib oʻtdi.
Taʼkidlash joizki, ikki davlat yetakchilari 2022-yilda davlatlar oʻrtasida diplomatik munosabatlar oʻrnatilganining 30 yilligi va strategik sheriklik munosabatlari yoʻlga qoʻyilganining 5 yilligi nishonlandi hamda Oʻzbekistondagi islohotlar borasida hamkorlikni mustahkamlash, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy qilish, fan, taʼlim, sanʼat, kino, turizm va axborot sohalaridagi sheriklikni chuqurlashtirishga kelishib olinganligi fikrimiz tasdigʻidir.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev Oʻzbekiston iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, xalq farovonligini va hayot darajasini oshirish maqsadida keng koʻlamli islohotlar dasturini jadallik bilan olib bormoqda. Mazkur siyosatning muvaffaqiyati qisman boʻlsa-da mamlakatimizning xalqaro hamjamiyatdagi tashqi hamkorlari bilan samarali aloqalarni yangi sifat bosqichiga olib chiqishiga bogʻliq. Shuningdek, aytish joizki, bugun Oʻzbekiston dunyodagi inqilobiy oʻzgarishlarga yangi faol, pragmatik va konstruktiv ruhdagi tashqi siyosat bilan javob bermoqda.
Mamlakatimiz iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va uni dunyo miqyosidagi raqobatbardoshligini oshirish maqsadlari tashqi hamkorlar bilan sanoat kooperatsiyasi yoʻnalishidagi hamkorlikni kuchaytirish, rivojlangan mamlakatlar tajribasini oʻrganish, tashqi sarmoyalar va yuqori texnologiyalarni keng koʻlamda jalb etishni talab etmoqda. Shu maʼnoda, Oʻzbekiston va Turkiya iqtisodiy taraqqiyot strategiyalari bir necha muhim sohalarda bir-birini toʻldirish qobiliyatiga ega ekanligini taʼkidlab oʻtish lozim. Bunga sabab, Turkiya dunyoning 20 ta yirik iqtisodiy rivojlangan davlatlardan biri va Oʻzbekiston uchun muhim hisoblangan turizm, toʻqimachilik, avtomobilsozlik, qurilish, oziq-ovqat sanoati sohalarida yuqori natijalarni qoʻlga kiritganligidadir.
Xususan, Turkiya toʻqimachilik va zargarlik buyumlari sanoati dunyodagi kuchli beshtalikka kiradi. Turk qurilish shirkatlaridan 44 tasi jahon miqyosidagi yetakchi 250 ta qurilish kompaniyalari roʻyxatidan oʻrin egallagan. Bu koʻrsatkich boʻyicha Turkiya dunyoning iqtisodiy yetakchilaridan biri hisoblanmish Xitoy davlatidan keyingi ikkinchi oʻrinda turadi. Mamlakat oziq-ovqat sanoati mahsulotlari esa Gʻarb bozorlariga kirib borishga, undagi oʻz pozitsiyasini mustahkamlashga ulgurgan boʻlsa, turk avtomobil sanoati oddiy avtomobillardan milliy elektromobillarni ommaviy ravishda ishlab chiqarishga oʻtish taraddudida turibdi. Bu holat Turkiyaning biz uchun muhim iqtisodiy sherik ekanligini yana bir bor tasdiqlaydi. Chunki Yangi Oʻzbekiston eksportga yoʻnaltirilgan mutlaqo yangi iqtisodiy taraqqiyot modeli asoslarini barpo etishga kirishi iqtisodiyotning barcha sohalarida tizimli oʻzgarishlarni va bu tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini davomli rivojlantirish mumkin boʻlgan ishonchli tashqi hamkorlar bilan aloqalarni yanada mustahkamlashni taqozo etadi.
Muxtasar qilib aytganda, soʻnggi yillarda tarixan qisqa davr mobaynida oʻzbek-turk aloqalarida mazmunan yuz yilliklarga tatigulik inqilobiy oʻzgarishlar yasash uchun mustahkam tamal toshi qoʻyildi – muhim dasturiy rejalar ishlab chiqilib, dadil amaliy harakatlar boshlandi. Munosabatlarning bunday tarzda kurtak yozishi Oʻzbekiston va Turkiyaning xalqaro maydonda yanada nufuzi ortib, ikki davlat iqtisodiyoti oʻsish suratlarining barqarorligi, mamlakatlar xalqlari ijtimoiy-iqtisodiy farovonligi va yaratuvchanlik salohiyatining toʻliq roʻyobga chiqishini taʼminlashga xizmat qilishi shubhasizdir.
Turkiya va Oʻzbekiston oʻrtasida nafaqat ikki tomonlama munosabatlar faol rivojlanmoqda, balki koʻp tomonlama formatlarda ham hamkorlik qilinmoqda. Turkiy tilli davlatlar tashkilotidagi ishtirok ham Oʻzbekiston va Turkiya oʻrtasidagi xalqaro hamkorlikning muhim qismlaridan biridir.
Hozirgi kunda Oʻzbekistonda 130 dan ortiq turli millatga mansub fuqarolarning ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy, maʼnaviy-maʼrifiy hayotdagi faol ishtirokini taʼminlash, ularning milliy oʻzligini anglashi hamda etnik qadriyatlarini saqlab qolishlari uchun keng imkoniyatlar yaratildi. Shuningdek, millatlararo totuvlik va diniy bagʻrikenglik, umumilliy birdamlik va hamjihatlik, eng avvalo, boy tarixiy-maʼnaviy meros, milliy qadriyat, urf-odat va anʼanalar asosida milliy oʻzligini anglagan, milliy gʻurur-iftixori yuksalgan, umuminsoniy qadriyatlar, zamonaviy texnologiyalar, ilm-fan yutuqlari asosida dunyoqarashi shakllangan barkamol avlodni tarbiyalashni koʻzda tutadi.
Hozirgi kunda Yangi Oʻzbekistonda birdamlik va hamjihatlik millatlararo munosabatlar sohasidagi siyosatning jamiyatda birlik va totuvlikni saqlashdagi asosiy tamoyil boʻlib, bunda nafaqat turli etnik guruhlarning manfaatlarini himoya qilish, balki boshqalarning huquqlariga hurmat va eʼtiborga asoslangan fuqarolik oʻzligini shakllantirish ham muhim jihat hisoblanadi.
Millatlararo munosabatlar yoʻnalishida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 19-martdagi “Umummilliy totuvlik va xorijdagi vatandoshlar bilan aloqalarni mustahkamlashni yangi bosqichga olib chiqishga oid chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF-52-son Farmoni qabul qilinib, unda jamiyatda umummilliy totuvlik va xorijdagi vatandoshlar bilan aloqalarni mustahkamlashning ustuvor vazifalaridan biri etib millatlararo munosabatlarni uygʻunlashtirish, jamiyatda doʻstlik, oʻzaro hamjihatlik, bagʻrikenglik va birdamlikni mustahkamlash orqali yagona fuqaroviy oʻzlikni shakllantirish belgilandi.
Qoʻmita millatlararo munosabatlar hamda xorijdagi vatandoshlar masalalari sohasida davlat siyosatini amalga oshiruvchi, davlat organlari va tashkilotlarning ushbu yoʻnalishdagi faoliyatini muvofiqlashtiruvchi vakolatli respublika ijro etuvchi hokimiyat organi etib belgilandi.
Qoʻmitaning jamiyatda oʻzaro hamjihatlik, bagʻrikenglik va birdamlikni mustahkamlash, millatlararo munosabatlarni uygʻunlashtirish; Oʻzbekistonda yashovchi barcha millat va elatlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini taʼminlash, ularni umummilliy taraqqiyotga daxldorligini kuchaytirish; xalq diplomatiyasi mexanizmlari orqali xorijiy mamlakatlar bilan ijtimoiy-madaniy va doʻstlik aloqalarini rivojlantirish; xorijdagi vatandoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini Vatanimiz rivojiga safarbar etishlarini qoʻllab-quvvatlash hamda Oʻzbekiston xalqi hamda xorijdagi vatandoshlarning jamiyatning mushtarak maqsadlari yoʻlida birdamligi, umummilliy hamjihatlik masalalarini tizimli tahlil qilish asosiy vazifalaridan hisoblanadi.
Qoʻmita xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar boʻyicha davlat siyosatini izchil amalga oshirish borasidagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqish uchun AQSH, Kanada, Xitoy, Ozarbayjon, Turkiya va boshqa qator davlatlarda hamkorlik borasida salmoqli tadbirlarni amalga oshirdi.
Hozirgi kunda Qoʻmita jamiyatda millatlararo hamjihatlik va bagʻrikenglikni taʼminlash hamda xorijdagi vatandoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini Vatanimiz rivojiga safarbar etishlarini qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan davlat siyosatini amalga oshirish, doʻstona xalqaro aloqalarni yoʻlga qoʻyish, xorijiy mamlakatlarning fuqarolik hamjamiyatlari bilan doʻstlikni mustahkamlash, davlat organlarining respublika hududida joylashgan 157 ta milliy madaniy markazlar, 43 ta doʻstlik jamiyatlari, xorijdagi 60 dan ortiq birodar shaharlar va 100 ga yaqin xorijdagi vatandoshlar jamiyatlari bilan “xalq diplomatisi” mexanizmidan foydalangan holda oʻzaro hamkorlikni amalga oshirib kelmoqda.
Turli millatlarning milliy oʻzligi, tili, anʼanasi, urf-odatlari, tarixi va madaniyatini saqlab qolishga, namoyish etishga va rivojlantirishga katta imkoniyatlar yaratildi. Qolaversa, Yangi Oʻzbekistonning xorijiy mamlakatlar bilan madaniy hamkorligini yuksaltirish yoʻlida mamlakatimizda istiqomat qiluvchi turli millat vakillari tomonidan vujudga keltirilgan milliy madaniy markazlarning oʻrni alohida ahamiyat kasb etadi.
Jumladan, 1991-yilda Buxoro shahrida va 1992-yilda Toshkent shahrida turk milliy madaniy markazlari hamda 1997-yilda Oʻzbekiston turk milliy madaniy markazi tashkil etildi.
1997-yildan buyon Oʻzbekiston turk milliy madaniy markazi (rais Salmanov Umar Ibragimovich)ning asosiy faoliyati turk tili, madaniyati, anʼanalari va urf-odatlarini qayta tiklashga yoʻnaltirilgani bois, Markaz qoshida “Nuroniylar Kengashi”, “Ayollar Kengashi”, “Yoshlar qanoti”, sport toʻgaraklari va ansambllar bilan ishlash boʻlimi faoliyati yoʻlga qoʻyilgan.
Hozirgi kunda Markaz qoshida 3 ta “Sevinch”, “Anadolu” va xotin-qizlar havaskorlik folklor ansambllari faoliyat koʻrsatib kelmoqda.
1999-yil Oʻzbekiston turk milliy madaniy markazining faxriy aʼzosi Mikoyil Suleymanov boshchiligida “MIKO” komediya-teatri taʼsis etilib, u tomonidan yaratilgan sahna tasvirlari Rossiya, Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Ozarbayjon davlatlarida namoyish etildi. Ushbu sahna obrazlari asosan turli millat vakillari orasida birlik, hamjahatlik va totuvlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Mamlakatimizda millatlararo totuvlik, hamjihatlik va barqarorlikni mustahkamlashga qoʻshgan hissalari uchun bir qator turk millati vakillari davlat mukofotlariga sazovor boʻlganlar.
Turklarning oʻzbekiston hududiga kirib kelishi haqidagi dastlabki maʼlumotlar ispan elchisi Gonzales de Klavixo oʻz kundaligida berib oʻtadi. Yozma manbalarda temuriyzoda Shohrux saroyidagi turk musiqachilari haqida eslab oʻtiladi. Turk savdogarlari va hunarmandlari soʻnggi oʻrta asrlarda hozirgi Oʻzbekiston hududida savdo sotiq va hunarmandchilik ishlari yuzasidan ham kelib joylashganligi haqida maʼlumotlar uchraydi.
Turklar Oʻzbekistonga qachon kelib qolishgan? Bu savolga javob berish uchun juda koʻp oʻylandik. 100 dan oshiq manbalarni koʻrib chiqdik. Natijada turli xil javoblar oldik. Turklarning dastlabki vakillari bugungi Oʻzbekiston hududlarida turkiy xalqlarning Enasoy atroflaridan bugungi kunda Turkiya nomi bilan ataluvchi davlat tomon borayotganlarida, hozirgi Namangan viloyati hududiga toʻgʻri keluvchi Axsi tuproqlarida joylashib qolishgan. Ikkinchi bir qismi esa Amir Temur davrida, yaʼni 1400-yillarda kelib qolishgan.
1992-yilda Oʻzbekistonda yashovchi turklar 21.000 nafarni tashkil qilgan boʻlsa, hozirgi kunga kelib 50.000 dan ortiq ekanligini keltirib oʻtish mumkin.
Hozirgi kunda Oʻzbekistonda yashayotgan turk millatiga mansub fuqarolarimiz respublikaning siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy hayotida faol ishtirok etib, davlatning rivojlanishi hamda taraqqiyotiga oʻzlarining munosib hissalarini qoʻshib kelishmoqda.
Oʻzbekiston Prezidentining Turkiyaga tashrifi ikki davlat oʻrtasidagi oʻzaro ishonchga asoslangan, xalqlarimiz farovonligi yoʻlida uzoq muddatli, oʻzaro manfaatli hamkorlikka intilishni ifodalovchi har tomonlama strategik sheriklikda yangi davr ochdi.
Ikki mamlakat rahbarlarining rasmiy tashriflari siyosiy muloqotni mustahkamlashga xizmat qilib, sermahsul amaliy sheriklikdan darak beradi. Ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida tomonlar sheriklikni, shu jumladan savdo va iqtisodiyot, investitsiyalar, transport, toʻqimachilik, energetika, qishloq xoʻjaligi, madaniy-gumanitar almashinuv kabi sohalarda yanada kengaytirishning ustuvor yoʻnalishlariga batafsil toʻxtaldi.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston va Turkiya Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida imzolangan 2026–2027-yillarga moʻljallangan Harakatlar rejasiga koʻra, barqaror rivojlanish va farovonlikni mustahkam xavfsizlik asosida taʼminlashga qaratilgan eng samarali hamkorlik yoʻlga qoʻyildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning “Hozirgi zamon va Yangi Oʻzbekiston” kitobidagi dastlabki qism “Insoniyat tanlagan barqaror rivojlanish yoʻli” deb nomlangani eʼtiborga loyiq. Unda “2030-yilgacha boʻlgan davrda barqaror rivojlanish kun tartibi” nomli hujjatda belgilab qoʻyilgan insoniyatning XXI asrdagi taraqqiyotiga doir ustuvor mezonlar hamda global ahamiyatga ega ezgu maqsadlar haqida fikr yuritilganligi yuqorida keltirilgan fikrlarimiz tasdigʻidir.
Umuman olganda, Oʻzbekistonda ijtimoiy-siyosiy barqarorlikni saqlashning asosiy va eng muhim omili – bu koʻpmillatli fuqarolar oʻrtasidagi birlikni, milliy totuvlikni taʼminlay olish hisoblanadi. Shuni alohida qayd etish lozimki, jamiyatimizda kundan-kunga mustahkamlanib borayotgan milliy hamjihatlik, umummilliy birdamlik Oʻzbekistonda yashayotgan barcha millatlarning vakillari orasida etnik-madaniy asoslarda jipslashish jarayonlariga xizmat qilmoqda.
Davlatova Saodat Tilovberdiyevna
Oʻzbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlarmasalalari boʻyicha qoʻmitasi boʻlim boshligʻi,

Узбекистан-Турция: новый этап сотрудничества и перспективы развития культурных и гуманитарных связей
Стоит отметить, что одним из величайших достижений Узбекистана в годы независимости является обеспечение мира, межнационального согласия и взаимопонимания среди многонационального населения. В частности, в основе мудрой национальной политики, разработанной в нашей стране в последние годы, лежит главная идея: «Многонациональность — это богатство Узбекистана».
Следует подчеркнуть, что в настоящее время сотрудничество между Узбекистаном и Турцией приобретает все большее значение как в количественном, так и в качественном отношении. Отношения между двумя странами, как действительно новый этап стратегического сотрудничества, ясно свидетельствуют о том, что и в настоящее время турецкий и узбекский народы являются поистине исторически братскими народами не только по этническому происхождению, но и по духу. Несмотря на все изменения исторического развития, эти два братских народа неуклонно и усердно укрепляют свою национальную государственность, проводя необходимые реформы, чтобы оставаться конкурентоспособными в быстро меняющемся мире. В этом контексте развитая промышленность Турции, достижения в сельском хозяйстве, туристический потенциал, большой опыт государственности и растущий естественный интерес турецких инвесторов к узбекскому рынку имеют для нашей страны огромное значение.
Такая близость и общность подходов являются наиболее надежной гарантией того, что развитие культурных и гуманитарных связей между Узбекистаном и Турцией будет и впредь укрепляться, и углубляться на благо народов двух стран.
В частности, причиной этого являются исконные узы дружбы, братства и взаимопонимания между узбекским и турецким народами, а также близость культуры, религии и традиций народов обеих стран. Это также свидетельствует о том, что отношения имеют глубокие исторические и культурные корни, являющиеся прочным фундаментом. Кроме того, в культурном и историческом плане эти две страны сыграли центральную роль в развитии цивилизации тюркских народов. Поэтому на VII саммите, состоявшемся в Баку 15 октября 2019 года, вступление Узбекистана в Совет сотрудничества тюркоязычных государств в качестве полноправного члена было высоко оценено всеми участвующими государствами и встречено с воодушевлением. В свою очередь, без преувеличения можно сказать, что это событие не только укрепило дух братства в тюркском мире, но и привело к появлению нового регулярного формата сотрудничества между Анкарой и Ташкентом.
На VIII саммите организации, состоявшемся в Стамбуле 12 ноября 2021 года, ее название было изменено на Организацию тюркских государств. На саммите также была утверждена концепция тюркского мира на период до 2040 года. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев предложил провести первый саммит Организации тюркских государств в Узбекистане в 2022 году. Предложение было принято, и следующий, IX саммит организации состоялся в Узбекистане в ноябре 2022 года.
Важно подчеркнуть, что лидеры двух стран отметили в 2022 году 30-летие установления дипломатических отношений и 5-летие установления отношений стратегического партнерства, и наша точка зрения подтверждается соглашением об укреплении сотрудничества в области реформ в Узбекистане, внедрении механизмов государственно-частного партнерства и углублении партнерства в сферах науки, образования, искусства, кино, туризма и информации.
Кроме этого, Президент Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёев активно реализует масштабную программу реформ, направленную на расширение экономических возможностей Узбекистана, повышение благосостояния и уровня жизни населения. Успех данной политики, в некоторой степени, зависит от выведения эффективных отношений нашей страны с внешними партнерами в международном сообществе на новый качественный уровень. Также стоит отметить, что сегодня Узбекистан реагирует на кардинальные изменения в мире новой активной, прагматичной и конструктивной внешней политикой.
Цели модернизации экономики нашей страны и повышения ее глобальной конкурентоспособности требуют укрепления сотрудничества с зарубежными партнерами в сфере промышленно-кооперационного сотрудничества, изучения опыта развитых стран и привлечения иностранных инвестиций и высоких технологий в больших масштабах. В этой связи следует отметить, что стратегии экономического развития Узбекистана и Турции способны дополнять друг друга в ряде важных сфер. Это обусловлено тем, что Турция входит в число 20 крупнейших экономически развитых стран мира и достигла высоких результатов в таких важных для Узбекистана отраслях, как туризм, текстильная промышленность, автомобилестроение, строительство и пищевая промышленность.
В частности, текстильная и ювелирная промышленность Турции входят в пятерку лучших в мире. 44 турецких строительных предприятий входят в список 250 крупнейших строительных компаний мира. По этому показателю Турция занимает второе место после Китая, одного из мировых экономических лидеров. В то время как пищевая промышленность страны сумела выйти на западные рынки и укрепить там свои позиции, турецкая автомобильная промышленность находится на пороге перехода от производства обычных автомобилей к массовому выпуску отечественных электромобилей. Это еще раз подтверждает, что Турция является для нас важным экономическим партнером. Потому что начало закладки основ совершенно новой экспортно-ориентированной модели экономического развития в Новом Узбекистане требует системных изменений во всех секторах экономики и дальнейшего укрепления связей с надежными внешними партнерами, с которыми можно развивать промышленное сотрудничество в этих секторах.
Таким образом, в последние годы, за исторически короткий период времени, заложен прочный фундамент для революционных изменений в узбекско-турецких отношениях, которые продлятся столетия — разработаны важные программные планы и предприняты решительные практические шаги. Нет сомнения, что такое развитие отношений еще больше повысит престиж Узбекистана и Турции на международной арене, обеспечит стабильность темпов экономического роста обеих стран, социально-экономическое благополучие народов и полную реализацию их созидательного потенциала.
Между Турцией и Узбекистаном активно развиваются не только двусторонние отношения, но и осуществляется сотрудничество в многосторонних форматах. Участие в Организации тюркоязычных государств также является одной из важных составляющих международного сотрудничества между Узбекистаном и Турцией.
В настоящее время Узбекистан создал широкие возможности для граждан более чем 130 различных национальностей для активного участия в социально-экономической, политико-правовой, духовно-образовательной жизни, для осознания своей национальной идентичности и сохранения своих национальных ценностей. Также предусмотрены межнациональное согласие и религиозная терпимость, национальное единство и солидарность, и, прежде всего, воспитание гармонично развитого поколения, которое понимает свою национальную идентичность на основе богатого исторического и духовного наследия, национальных ценностей, обычаев и традиций, обладает высоким чувством национальной гордости и имеет мировоззрение, сформированное на основе универсальных человеческих ценностей, современных технологий и научных достижений.
В настоящее время в Новом Узбекистане сплоченность и взаимопонимание являются главными принципами политики в сфере межнациональных отношений, направленной на поддержание единства и согласия в обществе, где важным аспектом является не только защита интересов различных этнических групп, но и формирование гражданской идентичности, основанной на уважении и внимании к правам других.
В направлении межнациональных отношений принят Указ Президента Республики Узбекистан № УП-52 от 19 марта 2025 года «О мерах по выведению на новый этап укрепления общенационального согласия и связей с соотечественниками за рубежом», в котором гармонизация межнациональных отношений в обществе и формирование единой гражданской идентичности посредством укрепления дружбы, взаимной солидарности, терпимости и сплоченности в обществе определены как одна из приоритетных задач укрепления общенационального согласия и связей с соотечественниками за рубежом.
Комитет определен уполномоченным республиканским органом исполнительной власти, реализующим государственную политику в сфере межнациональных отношений, поддержку соотечественников за рубежом и координацию деятельности государственных органов в этом направлении.
Основными задачами Комитета являются: гармонизация межнациональных отношений, формирование единой гражданской идентичности путем укрепления дружбы, взаимной солидарности, толерантности и единства в обществе; усиление сопричастности всех национальностей и народностей, проживающих в Узбекистане, с общенациональным развитием, посредством обеспечения их прав и законных интересов; развитие социально-культурных, дружественных связей с зарубежными государствами с помощью механизмов народной дипломатии; поддержка мобилизации социально-экономического потенциала соотечественников за рубежом для развития нашей Родины, а также в систематическом анализе вопросов общенациональной сплоченности народа Узбекистана и соотечественников за рубежом во имя общих целей общества.
Комитет предпринял значительные шаги по развитию сотрудничества с США, Канадой, Китаем, Азербайджаном, Турцией и рядом других стран в целях выведения работы по последовательному осуществлению государственной политики в отношении соотечественников, проживающих за рубежом, на новый уровень.
В настоящее время Комитет осуществляет государственную политику, направленную на обеспечение межнациональной гармонии и толерантности в обществе и поддержку мобилизации социально-экономического потенциала соотечественников за рубежом для развития нашей Родины, установление дружественных международных отношений, укрепление дружбы с гражданскими обществами зарубежных стран, а также осуществление механизма «народной дипломатии» со 157 национальными культурными центрами, 43 обществами дружбы, расположенными на территории республики, а также более чем с 60 городами-побратимами и около 100 обществами соотечественников за рубежом.
Созданы огромные возможности для сохранения, демонстрации и развития национальной идентичности, языка, традиций, обычаев, истории и культуры различных национальностей. Кроме того, особое значение в укреплении культурного сотрудничества Нового Узбекистана с зарубежными странами имеет роль национальных культурных центров, созданных представителями разных национальностей, проживающими в нашей стране.
В частности, в 1991 году были созданы Турецкие национальные культурные центры в Бухаре, в 1992 году — в Ташкенте, а в 1997 году — Турецкий национальный культурный центр Узбекистана.
С 1997 года основная деятельность Турецкого национального культурного центра Узбекистана (председатель Салманов Умар Ибрагимович) направлена на возрождение турецкого языка, культуры, традиций и обычаев, поэтому в Центре созданы «Совет старейшин», «Совет женщин», «Молодежное крыло», а также отдел работы со спортивными клубами и ансамблями.
В настоящее время под эгидой Центра действуют 3 фольклорных ансамбля: «Севинч», «Анадолу» и женский фольклорный коллектив.
В 1999 году под руководством почетного члена Турецкого национального культурного центра Узбекистана Микаила Сулейманова был основан комедийный театр «МИКО», созданные им спектакли демонстрировались в России, Казахстане, Кыргызстане и Азербайджане. Эти театральные постановки в основном направлены на укрепление единства, солидарности и гармонии между представителями разных национальностей.
Ряд представителей турецкой национальности были награждены государственными наградами за вклад в укрепление межнационального согласия, взаимопонимания и дружбы в нашей стране.
Первые сведения о прибытии турок на территорию Узбекистана содержатся в дневнике испанского посла Гонсалеса де Клавихо. Письменные источники упоминают турецких музыкантов при дворе Темурида Шахруха. Есть информация о том, что турецкие купцы и ремесленники поселились на территории современного Узбекистана в позднем Средневековье для занятия торговлей и ремеслом.
Когда прибыли турки в Узбекистан? Мы долго размышляли, пытаясь ответить на этот вопрос. Было изучено более 100 источников. В результате получили разные ответы. Первые представители турецкой национальности поселились на территории современного Узбекистана, на землях Ахси, что соответствует территории современной Наманганской области, когда тюркские народы мигрировали из Енисея в государство, известное сегодня как Турция. Вторая часть прибыла во время правления Амира Тимура, то есть в 1400-х годах.
В 1992 году число представителей турецкой национальности, проживающих в Узбекистане, составляло 21 000 человек, а сегодня оно превысило 50 000.
В настоящее время граждане турецкой национальности, проживающие в Узбекистане, активно участвуют в политической, экономической, социальной и культурной жизни республики, внося свой достойный вклад в развитие и прогресс государства.
Визит Президента Узбекистана в Турцию открыл новую эру в всестороннем стратегическом партнерстве между двумя странами, основанном на взаимном доверии и выражающем стремление к долгосрочному, взаимовыгодному сотрудничеству на благо наших народов.
Официальные визиты лидеров двух стран способствуют укреплению политического диалога и демонстрируют плодотворное практическое партнерство. В целях дальнейшего развития двустороннего сотрудничества стороны подробно обсудили приоритетные направления дальнейшего расширения партнерства, в том числе в таких областях, как торговля и экономика, инвестиции, транспорт, текстильная промышленность, энергетика, сельское хозяйство, а также культурный и гуманитарный обмен.
Кроме того, в соответствии с Планом действий на 2026-2027 годы, подписанным между министерствами иностранных дел Узбекистана и Турции, налажено наиболее эффективное сотрудничество, направленное на обеспечение устойчивого развития и процветания на основе прочной безопасности.
Примечательно, что первая часть книги Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева «Современность и Новый Узбекистан» называется «Избранный человечеством путь устойчивого развития». Тот факт, что в ней отражены приоритетные критерии развития человечества в XXI веке и благие цели глобального значения, изложенные в документе «Повестка дня устойчивого развития на период до 2030 года», подтверждает наши вышеизложенные идеи.
В целом, главным и важнейшим фактором поддержания социально-политической стабильности в Узбекистане является способность обеспечивать единство и национальное согласие среди многонационального населения. Следует отдельно отметить, что национальное взаимопонимание, общенациональное единство, укрепляющиеся день за днем в нашем обществе, служат процессам сплочения на этнической и культурной основе среди представителей всех национальностей, проживающих в Узбекистане.
Давлатова Саодат Тиловбердиевна
заведующая отделом Комитета по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом Республики Узбекистан,