Oʻzbekiston va Turkiya Prezidentlari keng qamrovli strategik sheriklikni yanada rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab oldilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan raisligida oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Tomonlar mazkur yigʻilish muborak Ramazon oyi hamda ikki mamlakat oʻrtasida Abadiy doʻstlik va hamkorlik toʻgʻrisidagi shartnoma imzolanganiga 30 yil toʻlishi arafasida oʻtayotgani ramziy maʼnoga ega ekanini taʼkidladilar.
Siyosiy muloqot jadal rivojlanayotgani, xalqaro masalalar yuzasidan tomonlarning pozitsiyasi oʻxshash ekani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti va boshqa tuzilmalar doirasida oʻzaro qoʻllab-quvvatlashni davom ettirishga kelishib olindi.
Parlamentlararo aloqalar, jumladan, doʻstlik guruhlari doirasida faollashdi.
Oʻzaro savdo hajmi, shuningdek, Turkiyaning yetakchi kompaniyalari bilan qoʻshma korxona va loyihalarning soni izchil ravishda oʻsib bormoqda.
Kelgusi yillarda tovar ayirboshlash hajmini, jumladan, Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimdagi tovarlar roʻyxatini kengaytirish orqali 5 milliard dollarga yetkazish vazifasi belgilab olindi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida alohida dastur asosida amalga oshirilishi nazarda tutilgan sanoat kooperatsiyasining yangi ustuvor yoʻnalishlari ishlab chiqilgan.
Shuningdek, hududlararo hamkorlikning ulkan salohiyati qayd etildi. Yil oxiriga qadar Oʻzbekistonning barcha viloyatlaridan delegatsiyalar hamkor hududlar bilan loyihalar portfelini ishlab chiqish maqsadida Turkiyaga tashrif buyuradi.
Qishloq xoʻjaligi, bogʻdorchilik, sogʻliqni saqlash va tibbiy turizm sohalarida Turkiyaning ilgʻor tajribasini joriy etish zarurligi taʼkidlandi.
Turizm yoʻnalishida aloqalarni rivojlantirish, teatr festivallari va madaniyat haftaliklarini oʻtkazish, tarixiy filmlarni birgalikda ishlab chiqarish, madaniy meros obyektlarini hamkorlikda tiklashga alohida eʼtibor qaratildi.
Taʼlim sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida shu yil bahorda Buxoroda toʻrtinchi Rektorlar forumini oʻtkazishga kelishib olindi.
Shuningdek, Qoʻshma hukumatlararo komissiya hamraislarining koʻp qirrali hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Yigʻilish yakunida ikki davlat hukumatlariga qabul qilingan qarorlarni amalga oshirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni tasdiqlash topshirildi.

Presidents of Uzbekistan and Türkiye outline priorities for further deepening the comprehensive strategic partnership
The fourth meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council was held under the co-chairmanship of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan.
The parties emphasized the symbolic significance of the current meeting, which is taking place on the eve of the holy month of Ramadan and the 30th anniversary of the Treaty on Eternal Friendship and Cooperation between the two countries.
The dynamic development of political dialogue and the closeness of positions on international issues were noted with satisfaction.
An agreement was reached to continue mutual support within the framework of the United Nations, the Organization of Turkic States, the Organization of Islamic Cooperation, the Economic Cooperation Organization, and other structures.
Inter-parliamentary ties have intensified, including through friendship groups.
Mutual trade volumes, as well as the number of joint ventures and projects with leading Turkish companies, continue to grow steadily.
A goal was set to increase the trade turnover to $5 billion in the coming years, including through expanding the list of goods covered by the Preferential Trade Agreement.
As part of the preparations for the visit, new priority areas for industrial cooperation were identified, to be implemented under a separate program.
The significant potential for interregional cooperation was also noted. By the end of the year, delegations from all regions of Uzbekistan are expected to visit Türkiye to develop a portfolio of projects with partner regions.
The demand for implementing advanced Turkish experience in the fields of agriculture, horticulture, healthcare, and medical tourism was emphasized.
Particular attention was paid to developing cooperation in tourism, holding theater festivals and culture weeks, the joint production of historical films, and the restoration of cultural heritage sites.
To deepen cooperation in education, it was agreed to hold the fourth Rectors' Forum in the city of Bukhara this spring.
Reports from the co-chairs of the Joint Intergovernmental Commission on promising areas of multifaceted partnership were also heard.
Following the meeting, the governments were instructed to approve a roadmap for implementing the decisions reached.