Oʻzbekiston va Turkiya Prezidentlari keng qamrovli strategik sheriklikni yanada rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab oldilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan raisligida oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Tomonlar mazkur yigʻilish muborak Ramazon oyi hamda ikki mamlakat oʻrtasida Abadiy doʻstlik va hamkorlik toʻgʻrisidagi shartnoma imzolanganiga 30 yil toʻlishi arafasida oʻtayotgani ramziy maʼnoga ega ekanini taʼkidladilar.
Siyosiy muloqot jadal rivojlanayotgani, xalqaro masalalar yuzasidan tomonlarning pozitsiyasi oʻxshash ekani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti va boshqa tuzilmalar doirasida oʻzaro qoʻllab-quvvatlashni davom ettirishga kelishib olindi.
Parlamentlararo aloqalar, jumladan, doʻstlik guruhlari doirasida faollashdi.
Oʻzaro savdo hajmi, shuningdek, Turkiyaning yetakchi kompaniyalari bilan qoʻshma korxona va loyihalarning soni izchil ravishda oʻsib bormoqda.
Kelgusi yillarda tovar ayirboshlash hajmini, jumladan, Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimdagi tovarlar roʻyxatini kengaytirish orqali 5 milliard dollarga yetkazish vazifasi belgilab olindi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida alohida dastur asosida amalga oshirilishi nazarda tutilgan sanoat kooperatsiyasining yangi ustuvor yoʻnalishlari ishlab chiqilgan.
Shuningdek, hududlararo hamkorlikning ulkan salohiyati qayd etildi. Yil oxiriga qadar Oʻzbekistonning barcha viloyatlaridan delegatsiyalar hamkor hududlar bilan loyihalar portfelini ishlab chiqish maqsadida Turkiyaga tashrif buyuradi.
Qishloq xoʻjaligi, bogʻdorchilik, sogʻliqni saqlash va tibbiy turizm sohalarida Turkiyaning ilgʻor tajribasini joriy etish zarurligi taʼkidlandi.
Turizm yoʻnalishida aloqalarni rivojlantirish, teatr festivallari va madaniyat haftaliklarini oʻtkazish, tarixiy filmlarni birgalikda ishlab chiqarish, madaniy meros obyektlarini hamkorlikda tiklashga alohida eʼtibor qaratildi.
Taʼlim sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida shu yil bahorda Buxoroda toʻrtinchi Rektorlar forumini oʻtkazishga kelishib olindi.
Shuningdek, Qoʻshma hukumatlararo komissiya hamraislarining koʻp qirrali hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Yigʻilish yakunida ikki davlat hukumatlariga qabul qilingan qarorlarni amalga oshirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni tasdiqlash topshirildi.

Президенты Узбекистана и Турции обозначили приоритеты дальнейшего углубления всеобъемлющего стратегического партнерства
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана состоялось четвертое заседание Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Стороны подчеркнули символичность нынешнего заседания, которое проходит в преддверие священного месяца Рамазан и 30-летия Договора о вечной дружбе и сотрудничестве между двумя странами.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие политического диалога, схожесть позиций по международным проблемам.
Достигнута договоренность о продолжении взаимной поддержки в рамках Организации Объединенных Наций, Организации тюркских государств, Организации исламского сотрудничества, Организации экономического сотрудничества и других структур.
Активизировались межпарламентские связи, в том числе по линии групп дружбы.
Последовательно растут объемы взаимной торговли, количество совместных предприятий и проектов с ведущими компаниями Турции.
Поставлена задача по доведению товарооборота до 5 миллиардов долларов в ближайшие годы, в том числе за счет расширения перечня товаров в рамках Соглашения о преференциальной торговле.
В рамках подготовки к визиту были определены новые приоритетные направления промышленной кооперации, которые будут осуществляться на основе отдельной программы.
Отмечен также огромный потенциал межрегионального сотрудничества. До конца года делегации всех областей Узбекистана посетят Турцию в целях формирования портфеля проектов с партнерскими регионами.
Подчеркнута востребованность внедрения передового турецкого опыта в сфере сельского хозяйства, садоводства здравоохранения, медицинского туризма.
Особое внимание уделено развитию взаимодействия в области туризма, проведению театральных фестивалей и недель культуры, совместного производства исторических фильмов и реставрации объектов культурного наследия.
В целях углубления сотрудничества в образовательной сфере условлено провести весной этого года в городе Бухаре четвертый Форум ректоров.
Были также заслушаны доклады сопредседателей Совместной межправительственной комиссии по перспективным направлениям многопланового партнерства.
По итогам заседания правительствам поручено утвердить «дорожную карту» по реализации принятых решений.