Oʻzbekiston va Turkiya yetakchilari gumanitar loyihalarni ishga tushirish marosimida ishtirok etdilar
Anqara shahriga rasmiy tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Hatay viloyatida mamlakatimiz tomonidan barpo etilgan “Oʻzbekiston” turar joy majmuasining ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Marosimda soʻzga chiqqan davlatimiz rahbari uch yil oldin sodir boʻlgan vayronkor zilzila qardosh turk xalqi uchun ogʻir sinov boʻlganini taʼkidladi. Oʻzbekiston ushbu fojiali davrning dastlabki kunlaridanoq Turkiyaga har tomonlama yordam koʻrsata boshladi.
Qisqa fursatda 100 nafar oʻzbekistonlik qutqaruvchi va 70 nafar tibbiyot xodimi falokat sodir boʻlgan hududga yetib bordi. Qidiruv-qutqaruv ishlari natijasida 18 kishi qutqarildi, 200 nafarga yaqin jabrlanganlar vayronalar ostidan chiqarildi. Dala shifoxonasi 4 ming nafar bemorga tibbiy yordam koʻrsatdi.
Prezident Rejep Tayyip Erdogʻan tashabbusi bilan zilzila oqibatlarini bartaraf etish boʻyicha keng koʻlamli dasturlar amalga oshirilayotgani alohida qayd etildi. Bugungi kunga qadar mamlakatda 455 mingdan ortiq uy-joy qurildi.
Oʻzbekiston, oʻz navbatida, qisqa muddatlarda Hatay viloyatining Arsuz tumanida 300 dan ziyod toʻliq jihozlangan xonadon, jami 24 ta koʻp qavatli uydan iborat barcha zarur infratuzilmaga ega zamonaviy turar joy majmuasini barpo etdi.
Turkiya Prezidenti ushbu majmua nafaqat jabrlangan oilalar uchun yangi uy, balki oʻzbek va turk xalqlari oʻrtasidagi abadiy doʻstlikning yorqin namunasi ekanini taʼkidladi.
Yetakchilar loyihani amalga oshirishda ishtirok etgan quruvchilar, muhandislar, ishchilar va barcha hamkorlarga samimiy minnatdorlik bildirdilar.
Davlat rahbarlari yangi xonadonlar kalitlarini ularning egalariga tantanali ravishda topshirdilar.
Shuningdek, Prezidentlar Istanbulning Bekirkyoy tumanida oʻzbek maktabi qurilishini boshlab berdilar. Mazkur dargoh Oʻzbekistonning xorijdagi birinchi taʼlim muassasasi boʻladi.
Yangi oʻquv maskani Turkiyada yashovchi oʻzbek oilalarining farzandlariga oʻz ona tilida taʼlim olishi bilan birga milliy qadriyatlar, madaniyat va anʼanalarni saqlab qolish imkonini beradi.
Tomonlar ushbu maktab ikki qardosh xalq oʻrtasidagi rishtalar yanada mustahkam boʻlishiga xizmat qilishi, yosh avlod uchun muhim taʼlim va tarbiya markaziga aylanishiga ishonch bildirdilar.

Leaders of Uzbekistan and Türkiye take part in the launch ceremony of humanitarian projects
As part of the official visit to Ankara, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan took part in the opening ceremony of the “Uzbekistan” residential complex, constructed by the Uzbek side in Hatay Province.
Speaking at the ceremony, the Leader of Uzbekistan noted that the devastating earthquake that occurred last year was a severe ordeal for the brotherly Turkish people. Uzbekistan began providing comprehensive support to Türkiye from the very first days of that tragic period.
Within a short period, 100 Uzbek rescuers and 70 medical personnel were dispatched to the disaster zone. As a result of the search and rescue operations, 18 people were saved, and about 200 victims were pulled from the rubble. Medical assistance was provided to 4,000 patients at a field hospital.
It was particularly emphasized that large-scale programs to address the earthquake's aftermath have been implemented at the initiative of President Recep Tayyip Erdoğan. To date, more than 455,000 homes have been built in the country.
In turn, Uzbekistan promptly constructed a modern residential complex in the Arsuz District of Hatay Province, consisting of 24 apartment buildings with over 300 fully equipped apartments and modern infrastructure.
The President of Türkiye noted that this complex is not only a new home for the affected families but also a vivid symbol of the eternal friendship between the Uzbek and Turkish peoples.
The leaders expressed sincere appreciation to the builders, engineers, workers, and all partners who participated in the project's implementation.
The heads of state ceremonially presented the keys to the new apartments to their owners.
The Presidents also launched the construction of an Uzbek school in the Bakırköy District of Istanbul — Uzbekistan's first educational institution abroad.
The new school will allow children from Uzbek families living in Türkiye to receive an education in their native language, as well as to preserve their national values, culture, and traditions.
The parties expressed confidence that this school will contribute to the further rapprochement of the two brotherly nations and will become an important center for the enlightenment and education of the young generation.