Oʻzbekiston Prezidenti OIIB bilan strategik sheriklikning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab berdi
Uchrashuv avvalida mamlakatimiz yetakchisi ushbu nufuzli koʻp tomonlama moliyaviy institut rahbarini lavozimga kirishgani bilan samimiy tabrikladi.
Oʻzbekistonning Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan strategik sherikligini kengaytirishning amaliy masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Soʻnggi yillarda bank bilan koʻp qirrali hamkorlik jadal rivojlanmoqda. Amaldagi va istiqbolli qoʻshma loyihalar portfeli 7 milliard dollardan oshdi. Oʻtgan yilning oʻzida moliyalashtirish hajmi 1 milliard dollardan ziyodni tashkil etdi.
Oʻzbekiston Prezidenti xususiy sektor, ayollar va yoshlar tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash, davlat-xususiy sheriklik loyihalarini ishlab chiqish va ilgari surish, kambagʻallikni qisqartirish dasturini amalga oshirishga koʻmaklashish, muqobil energetika, energiya samaradorligi, suv taʼminoti, ijtimoiy xizmatni rivojlantirish kabi ustuvor sohalarda samarali hamkorlikni kengaytirish zarurligini qayd etdi.
OIIBning mintaqaviy ahamiyatga ega yirik infratuzilmaviy loyihalarda faol ishtirok etishi muhimligi taʼkidlandi.
Oʻz navbatida, Szou Szyai mamlakatimizdagi oʻzgarishlar koʻlamini yuqori baholab, Yangi Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar dasturini har tomonlama qoʻllab-quvvatlashda davom etishga tayyorligini bildirdi.

Президент Узбекистана определил приоритеты стратегического партнёрства с АБИИ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 февраля принял делегацию Азиатского банка инфраструктурных инвестиций во главе с его президентом Цзоу Цзяи.
В начале встречи лидер нашей страны тепло поздравил главу этого авторитетного многостороннего финансового института с вступлением в должность.
Были предметно обсуждены практические вопросы расширения стратегического партнерства Узбекистана с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций.
В последние годы многоплановое сотрудничество с банком динамично развивается. Портфель реализуемых и перспективных совместных проектов превысил 7 миллиардов долларов. Только в прошлом году объем финансирования составил более 1 миллиарда долларов.
Президент Узбекистана выступил за расширение продуктивного взаимодействия в таких приоритетных направлениях, как поддержка частного сектора, женского и молодежного предпринимательства, подготовка и продвижение проектов государственно-частного партнерства, содействие реализации программы по сокращению бедности, развитие альтернативной энергетики, энергоэффективности, водоснабжения, социальной сферы и других.
Подчеркнута важность активного участия АБИИ в крупных инфраструктурных проектах регионального значения.
В свою очередь, Цзоу Цзяи высоко оценила масштабы преобразований в нашей стране и заявила о готовности продолжить всемерную поддержку программы проводимых реформ в Новом Узбекистане.