Oʻzbekiston Prezidenti Belarus Bosh vazirini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-fevral kuni mamlakatimizda rasmiy tashrif bilan boʻlib turgan Belarus Respublikasi Bosh vaziri Aleksandr Turchinni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida Oʻzbekiston – Belarus koʻp qirrali sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Hamkorlikda, ayniqsa, savdo-iqtisodiy sohada yuqori darajaga koʻtarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Oʻtgan yili tovar ayirboshlash 25 foizga oʻsib, qariyb 1 milliard dollarga yetdi. Yetakchi kompaniyalarning ustuvor tarmoqlardagi kooperatsiyasi kengayib bormoqda.
Mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, toʻqimachilik va oziq-ovqat sanoati, qishloq xoʻjaligi hamda boshqa sohalarda qoʻshma loyihalarni ilgari surish orqali iqtisodiy hamkorlikning yangi kun tartibini shakllantirish muhim ekani taʼkidlandi.
Shuningdek, hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.

On February 24, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Prime Minister of the Republic of Belarus Alexander Turchin, who is on an official visit to Uzbekistan.
At the beginning of the meeting, the distinguished guest conveyed warm greetings and best wishes of the President of Belarus Alexander Lukashenko to the Head of state.
Current issues related to further expanding the multifaceted partnership of Uzbek-Belarusian relations were considered in the context of implementing agreements reached at the highest level.
The high level of cooperation achieved, particularly in the trade and economic sphere, was noted with satisfaction. Last year, bilateral trade increased by 25 percent, reaching nearly $1 billion. Cooperation between leading enterprises in priority sectors continue to expand.
The importance of shaping a new economic agenda through the promotion of joint projects in mechanical engineering, electrical engineering, pharmaceuticals, the textile and food industries, agriculture and other areas was emphasized.
The need to intensify interregional contacts, as well as cultural and humanitarian exchanges, was also highlighted.