O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov bugun BAA, Kuvayt, Saudiya Arabistoni, Qatar va O‘mon elchilarini qabul qildi.
“Bugun vazirlikda Birlashgan Arab Amirliklari, Kuvayt, Saudiya Arabistoni Podshohligi, Qatar Davlati va O‘mon Sultonligining mamlakatimizdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlarini qabul qildik, – deb yozdi O‘zbekiston TIV rahbari o‘zining telegram-kanalida. – Uchrashuvda Yaqin Sharqdagi vaziyat bo‘yicha fikr almashdik.
Mintaqaviy xavfsizlikka tahdid solayotgan holatlar yuzasidan xavotir bildirib, keskinlikning yanada kuchayishiga yo‘l qo‘ymaslik, shuningdek barcha nizolarni diplomatik yo‘llar orqali hamda xalqaro huquq normalariga muvofiq hal etish muhimligini ta’kidladik.
O‘zbekiston bilan Ko‘rfaz arab davlatlari o‘rtasidagi ikki va ko‘p tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish, “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi” formati doirasida hamkorlikni kengaytirish masalalarini ham muhokama qildik”.

Today, Bakhtiyor Saidov, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan received the Ambassadors of the United Arab Emirates, Kuwait, Saudi Arabia, Qatar and Oman.
“Today at the Ministry, we received the heads of diplomatic missions of the United Arab Emirates, Kuwait, the Kingdom of Saudi Arabia, the State of Qatar and the Sultanate of Oman accredited to Uzbekistan, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Exchanged views on the situation in the Middle East.
We expressed concern over developments posing a threat to regional security and emphasized the importance of preventing further escalation, as well as resolving all conflicts through diplomatic means and in accordance with the norms of international law.
We also discussed issues related to further advancing bilateral and multilateral relations between Uzbekistan and the Gulf Arab states, as well as expanding cooperation within the framework of the “Central Asia – Gulf Cooperation Council” format”.