O‘zbekiston delegatsiyasining Malayziyaga bo‘lajak tashrifi to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Rustam Qosimov va Bosh vazir o‘rinbosari Elyor G‘aniyev boshchiligidagi delegatsiya 2019-yil 19-21-dekabr kunlari Malayziyaga tashrif buyuradi.
Mamlakatimizning Malayziyadagi Elchixonasi bergan ma’lumotga ko‘ra tashrif chog‘ida O‘zbekiston delegatsiyasi “Milliy suverenitetni qo‘lga kiritishda taraqqiyotning roli” mavzusidagi Kuala-Lumpur sammitida ishtirok etadi.
Sammit 2014-yildan beri mamlakat yetakchilari, turli davlatlarning jamoatchilik, ishbilarmonlik, akademik va ilmiy doiralari vakillarining mulusmon olami oldida turgan tahdidlarni bartaraf etish bo‘yicha fikr-mulohaza va ilg‘or tajribalarni almashish hamda ilsom tamaddunini qayta tiklashning eng yaxshi yo‘llarini izlab topish bo‘yicha hamkorlik maydoni sifatida o‘tkazib kelinmoqda.
Malayziya Bosh vaziri Mahathir Mohammad Sammitning raisi hisoblanadi.
Tadbir ishida Osiyo va Yaqin Sharqning davlat va hukumat rahbarlari hamda boshqa mamlakatlar hukumatlarining yuqori mansabdorlari ishtirok etishi rejalashtirilmoqda.
O‘zbekiston delegatsiyasi tashrifi dasturida Kuala-Lumpur shahrida qator vazirlik va idoralar, Malayziyaning yirik kompaniyalari rahbarlari bilan ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilish maqsadida uchrashuvlar o‘tkazish ham ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston Xalqaro islom akademiyasining Malayziyaning qator yetakchi islom universitetlari va ilmiy-tadqiqot markazlari bilan amaliy hamkorligi to‘g‘risida Bitim imzolash ham rejalashtirilgan.

О предстоящем визите узбекской делегации в Малайзию
Делегация Республики Узбекистан в составе Советника Президента Рустама Касымова и заместителя Премьер-министра Эльёра Ганиева 19-21 декабря 2019 года посетит Малайзию.
По информации Посольства нашей страны в Малайзии, в ходе визита узбекская делегация примет участие в работе Куала-Лумпурского саммита «Роль развития в достижении национального суверенитета».
Саммит проводится с 2014 года в качестве платформы сотрудничества между лидерами государств, представителями общественных, деловых, академических и научных кругов различных стран для обмена мнениями и передовым опытом по предотвращению стоящих вызовов перед мусульманским миром, а также поиска наилучших путей возрождения исламской цивилизации.
Председателем саммита является премьер-министр Малайзии Махатхир Мохаммед.
В работе мероприятия планируется участие глав государств и правительств стран Азии и Ближнего Востока, а также высокопоставленных представителей из других стран мира.
Программой визита узбекской делегации предусмотрено проведение в г.Куала-Лумпуре встреч с руководством ряда министерств и ведомств, а также крупных компаний Малайзии для обсуждения перспектив дальнейшего развития двусторонних отношений.
Запланировано подписание Соглашений о практическом сотрудничестве Международной исламской академии Узбекистана с рядом ведущих исламских университетов и научно-исследовательских центров Малайзии.