31-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Qozog‘iston tashqi ishlar vaziri Yermek Kosherbayev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot davomida TIV rahbari Qozog‘iston delegatsiyasini O‘zbekiston zaminida qarshi olishidan mamnunligini bildirdi.
Uchrashuvda so‘nggi yillarda ikki Davlat Rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli o‘zaro hamkorlik misli ko‘rilmagan darajaga yetgani qayd etildi.
Muzokaralar mazmunli va amaliy ruhda o‘tib, ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini qamrab oldi. Jumladan, O‘zbekiston va Qozog‘iston tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2026–2027-yillarga mo‘ljallangan qo‘shma hamkorlik dasturi imzolandi.
Aloqalarning jadal sur’ati hamda savdo-iqtisodiy va transport-logistika sohalardagi hamkorlikni yanada kengaytirish uchun katta salohiyat mavjudligi ta’kidlandi.
Bo‘lajak muloqotlar O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga qo‘shimcha turtki berishiga ishonch bildirildi.

31 марта министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел встречу с министром иностранных дел Казахстана Ермеком Кошербаевым.
В ходе диалога министр иностранных дел выразил искреннюю радость видеть казахстанскую делегацию на узбекской земле.
За последние годы взаимодействие достигло беспрецедентного уровня благодаря политической воле Лидеров государств.
Сегодняшние переговоры носили предметный характер и охватили ключевые направления двустороннего и многостороннего сотрудничества. По их итогам, в числе прочего, была подписана Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел Узбекистана и Казахстана на 2026–2027 годы.
Отмечены высокая динамика контактов и значительный потенциал для дальнейшего расширения торгово-экономического и транспортно-логистического взаимодействия.
Выражена уверенность, что предстоящие переговоры придадут дополнительный импульс дальнейшему укреплению стратегического партнёрства и союзничества между Узбекистаном и Казахстаном.