31-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Qozog‘iston tashqi ishlar vaziri Yermek Kosherbayev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot davomida TIV rahbari Qozog‘iston delegatsiyasini O‘zbekiston zaminida qarshi olishidan mamnunligini bildirdi.
Uchrashuvda so‘nggi yillarda ikki Davlat Rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli o‘zaro hamkorlik misli ko‘rilmagan darajaga yetgani qayd etildi.
Muzokaralar mazmunli va amaliy ruhda o‘tib, ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini qamrab oldi. Jumladan, O‘zbekiston va Qozog‘iston tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2026–2027-yillarga mo‘ljallangan qo‘shma hamkorlik dasturi imzolandi.
Aloqalarning jadal sur’ati hamda savdo-iqtisodiy va transport-logistika sohalardagi hamkorlikni yanada kengaytirish uchun katta salohiyat mavjudligi ta’kidlandi.
Bo‘lajak muloqotlar O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga qo‘shimcha turtki berishiga ishonch bildirildi.

On March 31, Foreign Minister of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov met with Yermek Kosherbayev, Foreign Minister of Kazakhstan.
During the talks, Foreign Minister expressed sincere pleasure to see Kazakh brothers on Uzbek soil.
In recent years, cooperation between the two states has reached an unprecedented level, driven by the strong political will of the Heads of State.
Today’s talks were substantive and focused on key areas of bilateral and multilateral cooperation, resulting, among other outcomes, in the signing of the Joint Cooperation Program between the Ministries of Foreign Affairs of Uzbekistan and Kazakhstan for 2026–2027.
The strong momentum in contacts and the significant potential for further expanding trade, economic, and transport-logistics cooperation were noted.
There is confidence that forthcoming engagements will provide additional impetus to further strengthening the strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Kazakhstan.