Oʻzbekiston va Qozogʻiston Prezidentlari strategik sheriklik va ittifoqchilikni yanada rivojlantirish muhimligini taʼkidladilar
Buxoro shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston – Qozogʻiston doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish hamda mustahkamlashning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Muzokaralar avvalida davlatimiz rahbari Qozogʻiston Prezidentini yangi Konstitutsiya boʻyicha referendum muvaffaqiyatli oʻtkazilgani bilan tabrikladi.
Hududlarda muntazam ravishda norasmiy uchrashuvlar oʻtkazish yaxshi anʼanaga aylanib, ikki tomonlama va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalarni ochiq va konstruktiv muhokama qilishga xizmat qilayotgani taʼkidlandi.
Oʻtgan yil noyabr oyida Qozogʻiston Prezidentining Oʻzbekistonga tashrifi chogʻida erishilgan kelishuvlarning amaliy natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Barcha darajalardagi aloqalar, jumladan, hukumatlararo va parlamentlararo hamkorlik faollashdi.
Tovar ayirboshlash barqaror oʻsib, oʻtgan yili 5 milliard dollarga yetdi. Avtomobilsozlik, infratuzilmani rivojlantirish, logistika, elektrotexnika, qurilish materiallari va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Kimyo, geologiya, energetika, avtomobillar uchun butlovchi qismlarni ishlab chiqarish va boshqa sohalardagi bir qator yangi tashabbuslar koʻrib chiqildi.
Transport va logistika sohasida oʻzaro bogʻliqlikni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. Chegaraoldi infratuzilmani modernizatsiya qilish, toʻsiqlarni bartaraf etish va tashqi bozorlarga chiqishni taʼminlaydigan samarali transport yoʻlaklarini yaratish boʻyicha qoʻshma chora-tadbirlarni amalga oshirish zarurligi taʼkidlandi.
Shuningdek, tomonlar “Qambarota” gidroelektr stansiyasi qurilishi kabi yirik mintaqaviy loyihalarni jadallashtirish va “yashil” energiya eksporti boʻyicha tashabbuslarni ilgari surish masalalarini ham muhokama qildilar.
Suv resurslaridan oqilona foydalanish va mintaqaviy ekologik tashabbuslarni ilgari surish, shu jumladan chegaradosh hududlarda “Toza havo” loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha birgalikda ishlash muhimligi qayd etildi.
Yetakchilar innovatsion va yuqori texnologik sohalarda, jumladan, kosmik texnologiyalar, raqamlashtirish, elektron tijorat va startaplarni qoʻllab-quvvatlash borasidagi hamkorlikni rivojlantirishga intilish qatʼiyligini bildirdilar.
Madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish, jumladan, madaniyat kunlari, yoshlar forumlarini oʻtkazish, kreativ iqtisodiyot va turizm sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga kelishib olindi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar.
Uchrashuv davomida bosh vazirlar o‘rinbosarlarining savdo-iqtisodiy kun tartibining dolzarb jihatlari, jumladan, yaqin istiqbolda o‘zaro savdoni 10 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar bo‘yicha hisobotlari eshitildi.
Muzokara yakunida hukumatlarga erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni qabul qilish topshirildi.

Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan reiterate commitment to strategic partnership and alliance
At the meeting, the parties discussed current issues related to further strengthening Uzbek-Kazakh relations of friendship, strategic partnership, and alliance.
At the beginning of the talks, the President of Uzbekistan congratulated the President of Kazakhstan on the successful conduct of the referendum on the new Constitution.
The leaders noted that regular informal regional meetings have become a good tradition, enabling open and constructive dialogue on the bilateral and regional agenda.
The parties expressed satisfaction with the implementation of agreements reached during the President of Kazakhstan’s visit to Uzbekistan last November.
Contacts at all levels have intensified, including intergovernmental and interparliamentary cooperation.
Bilateral trade continues to grow steadily, reaching $5 billion last year. Joint projects are being successfully implemented in the automotive industry, infrastructure, logistics, electrical engineering, building materials, and other sectors.
A number of new initiatives were also considered in areas such as chemistry, geology, energy, and the production of automotive components.
Special attention was paid to enhancing transport and logistics connectivity. The importance of implementing joint measures to modernize border infrastructure, eliminate bottlenecks, and develop efficient transport corridors providing access to external markets was emphasized.
The parties also discussed accelerating major regional projects, including the construction of the Kambarata hydropower plant and the promotion of green energy export initiatives.
The importance of joint efforts in the rational use of water resources and the advancement of regional environmental initiatives, including Clean Air projects in border areas, was stressed.
The leaders reiterated their commitment to expanding cooperation in innovative and high-tech sectors, including space technologies, digitalization, e-commerce, and startup support.
An agreement was reached to intensify cultural and humanitarian exchanges, including through the organization of Days of Culture, youth forums, and stronger partnerships in the creative economy and tourism.
The heads of state also exchanged views on international and regional issues.
During the meeting, the deputy prime ministers reported on current aspects of the trade and economic agenda, including measures aimed at increasing bilateral trade to $10 billion in the near term.
Following the talks, the governments were instructed to adopt a roadmap for implementing the agreements reached.