Ўзбекистон ва Қозоғистон: рақамли ҳамкорлик янги босқичда
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида ахборот-коммуникация технологиялари (АКТ) соҳасидаги ҳамкорлик изчил равишда кенгайиб, стратегик аҳамият касб этмоқда. Бу ҳамкорлик нафақат икки давлат ўртасидаги иқтисодий алоқаларни мустаҳкамламоқда, балки Марказий Осиёда ягона рақамли маконни шакллантиришга хизмат қилмоқда.
Мустаҳкам ҳуқуқий пойдевор
Икки давлат ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳуқуқий асослари Мустақилликнинг дастлабки йилларидан бошлаб шаклланган бўлиб, бугунги кунга келиб янада такомиллаштирилди. Электр ва почта алоқалари, чегараолди ҳудудларда алоқа хизматлари, радиочастоталарни мувофиқлаштириш ҳамда космик тадқиқотлар соҳасида имзоланган битим ва келишувлар икки томонлама муносабатларнинг мустаҳкам пойдеворини яратди.
Хусусан, 2025 йилда радиочастоталардан фойдаланиш бўйича янги келишув имзоланиши рақамли инфратузилмани уйғун ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Рақамли иқтисодиёт: ўсиш ва инвестициялар
Сўнгги йилларда рақамли иқтисодиёт соҳасидаги ҳамкорлик сезиларли даражада фаоллашди. Қозоғистон капитали иштирокидаги IT Park резидентлари сони 67 тага етди ва улар томонидан 2025 йилда 2,8 млн АҚШ долларлик экспорт хизматлари кўрсатилди. Шу билан бирга, 755 та янги иш ўрни яратилди.
Қозоғистон бозорига хизмат экспорт қилувчи компаниялар сони 155 тага етиб, экспорт ҳажми 17,6 млн долларга етди. Уларда мехнат фаолиятини олиб бораётган ходимлар сони эса 4,6 мингтага етказилди. Бу эса ўзаро ишонч ва бизнес муҳитининг ривожланаётганидан далолат беради.
Марказий Осиёнинг етакчи технопарклари ҳамкорлигида ташкил этилган “Central Asian Innovation Hubs” платформаси эса минтақавий стартап экотизимини янги босқичга олиб чиқди. Ушбу платформа орқали юзлаб стартаплар халқаро бозорларга чиқиш имконига эга бўлди.
Стартаплар ва глобал интеграция
Ҳамкорлик доирасида стартапларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, “ICT Week Uzbekistan” ва “GITEX Global” каби нуфузли тадбирларда икки давлат стартаплари фаол иштирок этмоқда.
Қозоғистон ва Ўзбекистон стартаплари АҚШ, БАА, Германия ва Буюк Британияда ўтказилган халқаро акселерация дастурларида қатнашиб, янги инвестициялар жалб қилди. Жумладан, 40 та стартап “Draper University”, “AlchemistX” ва “Silicon Valley Residency” дастурларида иштирок этди.
“Central Asian Innovation Hubs”нинг 100 та стартаплари Қозоғистондаги “AI Forum”, Туркиядаги “Eurasia Technology Week”, БААдаги “Machines Can See Summit”, Германиядаги “Gitex”,  Буюк Британиядаги “London Tech Week” каби халқаро конференцияларда қатнашди.
“Astana Hub” резидентлари орасида ўзбек капиталига эга 20 дан ортиқ компания фаолият юритмоқда.
Маълумот ўрнида:  “Oson”, “Billz”, “Sales Doctor”, “IT Academy for Engineers”, “Verifix”, “Smartup”, “Iman”, “Uysot”, “Sales Doctor”, “Smartcast”, “Uysot”, “Tezbor”, “Platma”, “BITO” каби компаниялар киради.
Шунингдек, Шанхай шаҳрида “Khan Tengri Innovation Hub”нинг очилиши минтақавий стартаплар учун Хитой бозорига кириш имкониятларини кенгайтирди.
2025 йил 3 октябрь куни “Digital Bridge 2025” халқаро конференцияси доирасида “Kazakhstan Market Entry” глобал акселерация дастури ишга туширилди. Ушбу дастур доирасида Ўзбекистон Республикасидан 10 нафар стартап ўз лойиҳаларини саҳнада тақдим этди. Акселерация “Astana Hub” билан ҳамкорликда ўтказилмоқда ва алмашинув дастури ҳисобланади. Унинг доирасида Қозоғистон Республикасидан 10 та стартап “Digital Startup Awards” акселерацияси доирасида Ўзбекистон Республикаси бозорида ўз маҳсулотларини фаол ривожлантирмоқда.
“Digital Startup Awards” лойиҳаси доирасида, умумий мукофот жамғармаси 1 млн АҚШ долларини ташкил этувчи минтақадаги энг йирик ташаббуслардан бири сифатида, амалга оширилган инкубация ва акселерация дастурлари, шунингдек “Best Startup Project” танловида Марказий Евроосиё мамлакатлари, жумладан Қозоғистон ва минтақанинг бошқа бозорларидан келган стартаплар иштирок этди.
Дастур якунига кўра, 14 та стартап акселерацияни ва 15 та стартап инкубацияни муваффақиятли якунлади. Акселерация дастури натижаларига кўра, “IT Park Ventures” фонди стартапларнинг эришган натижалари ва кенгайиш салоҳиятидан келиб чиқиб, “SAFE” форматида 50 000 АҚШ долларигача инвестиция киритди, шунингдек инкубация дастуридаги стартапларга ҳам худди шу асосда 10 000 АҚШ долларигача инвестиция ажратди.
Телекоммуникация: ўзаро боғлиқликни кучайтириш
Телекоммуникация соҳасида ҳамкорлик доирасида йирик операторлар ўртасида тўғридан-тўғри алоқа каналлари йўлга қўйилган. Бу орқали халқаро телефон ва интернет трафиклар самарали алмашилмоқда.
Жумладан, “Ўзбектелеком” АК, “Казахтелеком” АЖ, “Jusan mobile” АЖ, “ТрансТелеком” АЖ, “TNS-Plus” МЧЖ каби телекоммуникация операторлари билан алоқа каналлари ташкил этиб, улар орқали халқаро тўғридан-тўғри ва транзит телефон-телеграф трафиклари алмашинуви амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, икки давлат ўртасида мобил қурилмаларнинг IMEI-кодлари бўйича маълумот алмашиш тизими жорий этилмоқда. Бу эса ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва ноқонуний қурилмалар айланмасига қарши курашишда муҳим аҳамиятга эга.
Сунъий интеллект: келажакка қаратилган ҳамкорлик
Сунъий интеллект соҳасида ҳам ҳамкорлик изчил ривожланмоқда. Қозоғистондаги Назарбаев университети ҳузуридаги сунъий интеллект институти билан илмий ҳамкорлик алоқалари ўрнатилган.
Икки давлат мутахассислари томонидан кадрлар тайёрлаш, тадқиқот лабораторияларини ривожлантириш ва инновацион ечимларни ишлаб чиқиш бўйича қўшма ишлар олиб борилмоқда.
Рақамли ҳукумат: трансчегаравий ҳамкорлик
2025 йил 17 декабрда БМТ ЭСКАТО (UN ESCAP) ва Ўзбекистон Республикаси, шунингдек, БМТ ЭСКАТО ва Қозоғистон Республикаси ўртасида имзоланган Ўзаро Англашув Меморандумлари асосида туризм соҳасида маълумот алмашиш бўйича пилот лойиҳасини ишга тушириш тўғрисида келишувга эришилди.
2026 йил 13 март куни Рақамли ҳукумат лойиҳаларини бошқариш марказида БМТ ЭСКАТО, Кореянинг NIA агентлиги ҳамда Қозоғистоннинг “NITEC” АЖ ўртасида бўлиб ўтган учрашувда лойиҳанинг биринчи босқичи муваффақиятли якунланганлиги эълон қилинди.
Лойиҳанинг биринчи босқичи давомида Ўзбекистон, Қозоғистон ва Корея ўртасида трансчегаравий маълумот алмашишнинг ҳуқуқий ва техник асослари ишлаб чиқилди. Шунингдек, маълумотларга асосланган таҳлиллар тайёрланиб, уларнинг қарор қабул қилиш жараёнидаги аҳамияти намойиш этилди. Хусусан, кореялик сайёҳларнинг Ўзбекистондаги фаолияти ва истеъмол хусусиятлари бўйича олинган натижалар амалий аҳамиятга эга бўлди.
Пилот лойиҳасининг кейинги босқичлари ҳам муваффақиятли амалга оширилганидан сўнг, маълумот алмашинувини бошқа устувор тармоқларга кенгайтириш ҳамда Ўзбекистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасида маълумот алмашиш бўйича ягона давлатлараро платформани яратиш режалаштирилган.
Ушбу ташаббуснинг амалга оширилиши трансчегаравий рақамли ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда давлат ва тижорат хизматларинингса марадорлигини оширишни таъминлайди.
Келгусида мазкур ташаббусни кенгайтириш ва ягона давлатлараро рақамли платформа яратиш режалаштирилмоқда. Бу эса давлат хизматлари самарадорлигини янада оширишга хизмат қилади.
Ахборот хавфсизлиги ва инфратузилма
Ахборот хавфсизлиги соҳасида ҳамкорлик меморандумлари доирасида электрон ҳукумат тизимлари, рақамли платформалар ва давлат маълумотларини бошқариш тизимларини ривожлантириш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Шунингдек, 700 МГц диапазонида 4G ва 5G тармоқларини жорий этиш учун рақамли телевидениени трансформация қилиш ишлари Марказий Осиё миқёсида мувофиқлаштирилган ҳолда амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги АКТ соҳасидаги ҳамкорлик бугунги кунда нафақат икки давлат, балки бутун Марказий Осиё минтақаси учун стратегик аҳамиятга эга. Рақамли иқтисодиёт, стартап экотизими, сунъий интеллект ва телекоммуникация соҳаларидаги қўшма ташаббуслар минтақада инновацион ривожланишни жадаллаштирмоқда.
Бу ҳамкорлик келгусида ягона рақамли маконни шакллантириш ва глобал рақобатбардошликни оширишда муҳим омил бўлиб хизмат қилиши шубҳасиз.

Узбекистан и Казахстан: цифровое сотрудничество выходит на новый уровень
В последние годы сотрудничество между Узбекистаном и Казахстаном в сфере информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) последовательно расширяется, приобретая стратегическое значение. Данное партнёрство не только укрепляет экономические связи между двумя государствами, но и служит основой для формирования единого цифрового пространства в Центральной Азии.
Прочная правовая база
Правовые основы двустороннего сотрудничества были заложены в первые годы независимости и последовательно совершенствовались с тех пор. Соглашения и меморандумы, заключённые в областях электрической и почтовой связи, трансграничных телекоммуникационных услуг, координации использования радиочастот и космических исследований, создали прочный фундамент для двусторонних отношений. В частности, новое соглашение об использовании радиочастот, подписанное в 2025 году, способствует гармоничному развитию общей цифровой инфраструктуры.
Цифровая экономика: рост и инвестиции
Сотрудничество в сфере цифровой экономики в последние годы заметно активизировалось. Число резидентов IT Park с участием казахстанского капитала достигло 67, в 2025 году ими было оказано экспортных услуг на сумму 2,8 млн долларов США, создано 755 новых рабочих мест. Количество компаний, экспортирующих услуги на казахстанский рынок, составило 155, а общий объём экспорта достиг 17,6 млн долларов США; общая численность занятых в них сотрудников превысила 4 600 человек — убедительное свидетельство растущего взаимного доверия и благоприятной деловой среды.
Платформа Central Asian Innovation Hubs, созданная при содействии ведущих технопарков региона, вывела региональную стартап-экосистему на новый уровень, предоставив сотням стартапов возможность выйти на международные рынки.
Стартапы и глобальная интеграция
В рамках двустороннего сотрудничества особое внимание уделяется поддержке стартапов. Стартапы обеих стран активно участвуют в таких престижных мероприятиях, как ICT Week Uzbekistan и GITEX Global. Казахстанские и узбекистанские стартапы привлекли новые инвестиции, приняв участие в международных акселерационных программах в США, ОАЭ, Германии и Великобритании. В частности, 40 стартапов прошли программы Draper University, AlchemistX и Silicon Valley Residency.
Сто стартапов платформы Central Asian Innovation Hubs приняли участие в ключевых международных конференциях: AI Forum в Казахстане, Eurasia Technology Week в Турции, Machines Can See Summit в ОАЭ, GITEX в Германии, London Tech Week в Великобритании.
Среди резидентов Astana Hub действуют более 20 компаний с узбекским капиталом, в том числе Oson, Billz, Sales Doctor, IT Academy for Engineers, Verifix, Smartup, Iman, Uysot, Smartcast, Tezbor, Platma и BITO.
Открытие Khan Tengri Innovation Hub в Шанхае расширило для региональных стартапов возможности выхода на китайский рынок.
3 октября 2025 года в рамках международной конференции Digital Bridge 2025 был запущен глобальный акселерационный проект Kazakhstan Market Entry, в ходе которого 10 стартапов из Республики Узбекистан представили свои проекты на сцене. Программа реализуется совместно с Astana Hub в формате обменной инициативы: 10 казахстанских стартапов активно развивают свои продукты на рынке Республики Узбекистан в рамках акселерации Digital Startup Awards.
Проект Digital Startup Awards — одна из наиболее масштабных инициатив в регионе с совокупным призовым фондом в 1 млн долларов США — объединил в рамках программ инкубации, акселерации и конкурса Best Startup Project стартапы из стран Центральной Евразии, включая Казахстан и другие региональные рынки. По итогам программы 14 стартапов успешно завершили акселерацию, 15 — инкубацию. По результатам акселерационной программы фонд IT Park Ventures осуществил инвестиции в формате SAFE в размере до 50 000 долларов США в расчёте на стартап, а участникам инкубационного трека — до 10 000 долларов США на аналогичных условиях.
Телекоммуникации: укрепление взаимосвязанности
В сфере телекоммуникаций между крупнейшими операторами двух стран налажены прямые каналы связи, обеспечивающие эффективный обмен международным телефонным и интернет-трафиком. Операторы АО «Узбектелеком», АО «Казахтелеком», АО «Jusan Mobile», АО «ТрансТелеКом» и ООО «TNS-Plus» осуществляют обмен международным прямым и транзитным телефонно-телеграфным трафиком. Кроме того, между двумя государствами внедряется система обмена данными о IMEI-кодах мобильных устройств — важный инструмент обеспечения информационной безопасности и противодействия обороту незаконно ввезённых устройств.
Искусственный интеллект: сотрудничество, устремлённое в будущее
Сотрудничество в сфере искусственного интеллекта последовательно развивается. Установлены научно-исследовательские связи с Институтом искусственного интеллекта при Назарбаев Университете в Казахстане. Специалисты обеих стран ведут совместную работу в области подготовки кадров, развития исследовательских лабораторий и создания инновационных решений.
Цифровое правительство: трансграничное взаимодействие
17 декабря 2025 года была достигнута договорённость о запуске пилотного проекта по обмену туристическими данными — на основе меморандумов о взаимопонимании, подписанных между ЭСКАТО ООН и Республикой Узбекистан, а также между ЭСКАТО ООН и Республикой Казахстан.
13 марта 2026 года на встрече в Центре управления проектами цифрового правительства с участием ЭСКАТО ООН, Национального агентства по информационному обществу Республики Корея (NIA) и АО «НИTEC» (Казахстан) было объявлено об успешном завершении первого этапа проекта. В ходе этого этапа были разработаны правовые и технические основы трансграничного обмена данными между Узбекистаном, Казахстаном и Кореей, подготовлены аналитические материалы на основе данных, наглядно продемонстрировавшие их значимость для процессов принятия решений. Особую практическую ценность приобрели результаты анализа активности и потребительского поведения корейских туристов в Узбекистане.
После успешного завершения последующих этапов пилотного проекта планируется расширить обмен данными на другие приоритетные отрасли и создать единую межгосударственную платформу обмена данными между Республикой Узбекистан, Республикой Казахстан и Республикой Корея. Реализация данной инициативы позволит развить трансграничное цифровое сотрудничество и повысить эффективность как государственных, так и коммерческих услуг.
Информационная безопасность и инфраструктура
В рамках меморандумов о сотрудничестве ведётся работа по развитию систем электронного правительства, цифровых платформ и систем управления государственными данными. Переход на цифровое телевещание с целью внедрения сетей 4G и 5G в диапазоне 700 МГц осуществляется скоординированно в масштабах всей Центральной Азии.
Сотрудничество Узбекистана и Казахстана в сфере ИКТ сегодня имеет стратегическое значение не только для двух государств, но и для всего центральноазиатского региона. Совместные инициативы в области цифровой экономики, стартап-экосистемы, искусственного интеллекта и телекоммуникаций придают дополнительный импульс инновационному развитию региона. Это партнёрство, вне сомнения, станет ключевым фактором в формировании единого цифрового пространства и укреплении глобальной конкурентоспособности.