Joriy yilning 15-aprel kuni O‘zbekistonning O‘mon Sultonligidagi Elchixonasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati hamda O‘mon Sultonligi Davlat kengashi (parlamentning yuqori palatasi) o‘rtasida on-layn uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston tomonidan Oliy Majlis Senatida tashkil etilgan O‘mon bilan hamkorlik bo‘yicha do‘stlik guruhi rahbari, Budjet va iqtisodiy masalalar qo‘mitasi raisi Erkin Fayziyevich Gadoyev hamda O‘mon tomonidan Davlat Kengashi raisining o‘rinbosari Shayx Hilol bin Ali bin Zohir al-Hinaiy hamraislik qildilar.

On April 15 of the current year, an online meeting was held between the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the State Council of the Sultanate of Oman (the upper house of parliament), organized by the Embassy of Uzbekistan in Oman.
From the Uzbek side, the meeting was co-chaired by Erkin Fayziyevich Gadoyev, head of the friendship group for cooperation with Oman in the Senate of the Oliy Majlis and Chairman of the Committee on Budget and Economic Issues, and from the Omani side by Sheikh Hilal bin Ali bin Zahir al-Hinaiy, Deputy Chairman of the State Council.
During the meeting, issues of expanding relations between the two countries in all priority areas, in particular further development of inter-parliamentary cooperation, were discussed.