Орол бўйида иқлим ўзгаришига мослашиш тадбирлари
Бугунги кунда иқлим ўзгариши глобал миқёсидаги энг долзарб ва мураккаб муаммолардан бири сифатида намоён бўлиб, унинг салбий таъсири айниқса экологик жиҳатдан заиф ва антропоген босим юқори бўлган ҳудудларда янада кескинроқ намоён бўлмоқда. Шундай ҳудудлардан бири — Оролбўйи минтақаси бўлиб, бу ерда иқлим ўзгариши оқибатлари табиий ресурслар ҳолати, аҳоли турмуш даражаси ва иқтисодий фаолиятга кенг қамровли таъсир кўрсатмоқда.
Орол денгизининг қуриши натижасида ҳудудда микроиқлимнинг кескин ўзгариши, ҳаво ҳароратининг ошиши, ёғингарчилик миқдорининг камайиши, шамол фаоллигининг ортиши ҳамда чанг-тўзонли бўронлар сонининг кўпайиши кузатилмоқда. Бу жараёнлар ер ресурслари деградацияси, сув танқислиги ва биохилмахилликнинг камайишига олиб келмоқда. Натижада қишлоқ хўжалиги самарадорлиги пасайиб, ичимлик сув таъминотига босим ортмоқда ҳамда аҳоли саломатлигига жиддий хавф юзага келмоқда.
Оролбўйи ҳудудида иқлим ўзгаришига мослашиш тадбирлари, энг аввало, сув ресурсларини барқарор бошқариш, гидротехник инфратузилмани мустаҳкамлаш, қуриган денгиз тубида ҳимоя ўрмонзорларини барпо этиш, ер деградациясини камайтириш, биоxилмахилликни сақлаш ҳамда аҳолининг иқлимга чидамлилигини оширишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни ўз ичига олади.
Янги Ўзбекистонда иқлим ўзгаришига мослашиш масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида экологик барқарорликни таъминлаш, табиий ресурсларни муҳофаза қилиш ва иқлимга мослашиш бўйича халқаро доирада кўплаб ташаббуслар илгари сурилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг 2021 йил 18 майдаги 75-сессиясида «Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида» махсус резолюция қабул қилинди.
Бугунги кунда Оролбўйи ҳудудини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудига айлантириш, яшил инфратузилмани ривожлантириш ҳамда аҳолининг иқлим ўзгаришига чидамлилигини оширишга қаратилган дастурлар изчил амалга оширилаяпти. Бу Орол денгизининг қуриши билан атроф-муҳит ва аҳоли саломатлигига салбий оқибатларга қарши  курашиш, юзага келган муаммоларни бартараф этиш, минтақада яшовчи аҳоли бандлигини таъминлаш орқали уларнинг турмуш шароити яхшиланишида муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ўзбекистон раҳбари 2025 йил сентябрь ойида БМТ Бош ассамблеясининг 80-сессиясида сўзлаган нутқида Орол денгизи қуришининг салбий оқибатлари жаҳон ҳамжамиятининг доимий диққат марказида бўлиши лозимлиги таъкидлади. Сўнгги йилларда денгизнинг қуриган тубида 2 миллион гектар майдонда шўрга чидамли чўл ўсимликлари экилгани, 2030 йилгача ушбу ҳудуднинг 80 фоиз қисмида яшил қопламалар ҳосил қилиниши айтиб ўтилди.
Оролни қутқариш халқаро жамғармаси (ОҚХЖ)  — иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича амалий ечимларни ишлаб чиқувчи муҳим институционал марказ ҳисобланади.
Оролбўйи ҳудудида иқлим ўзгаришига мослашиш чора-тадбирларини амалга оширишда Оролни қутқариш халқаро жамғармаси тизимида фаолият юритаётган ОҚХЖ агентлиги муҳим ўрин тутади.
Жумладан, “Амударё дельтасида кичик сув ҳавзаларини барпо этиш (II босқич)” лойиҳаси доирасида кўллар тизимини барқарор сув билан таъминлаш механизмлари такомиллаштирилди. Бу орқали сув ресурсларини қайта тақсимлаш, гидрологик режимни тартибга солиш ҳамда ҳудуднинг экологик мувозанатини мустаҳкамлашга эришилмоқда.
Шу билан бирга, “Муйнoқ” каналининг реконструкция қилиниши натижасида унинг сув ўтказиш қобилияти сезиларли даражада оширилди. Сув тақсимоти самарадорлиги яхшиланди, кўлларнинг сув билан таъминланиши барқарорлашди ва сув йўқотишлари сезиларли даражада қисқартирилди.
Бундан ташқари, “Рибачье” сув омбори дамбасини реконструкция қилиш ишлари доирасида гидротехник иншоотлар мустаҳкамланди, сув чиқариш тизимлари модернизация қилинди ҳамда эрозия хавфи сезиларли даражада камайтирилди. Бу эса сув хавфсизлигини мустаҳкамлаш ва сув ресурсларидан самарали ҳамда оқилона фойдаланишни таъминлашга хизмат қилмоқда.
Экологик тикланиш йўналишида Ахантай ва Аққум ҳудудларида ҳимоя ўрмонлари барпо этилмоқда. Қуриган денгиз тубида амалга оширилаётган ўрмон-мелиоратив тадбирлар шамол эрозияси ва туз кўчиш жараёнларини камайтиришга хизмат қилмоқда. Шу орқали ҳудудда микроиқлим барқарорлашиб, ландшафт деградациясининг олди олинмоқда.
Айни пайтда, экологик барқарорликни таъминлашда ижтимоий йўналиш ҳам муҳим аҳамият касб этади. Шу мақсадда ёшлар ўртасида экологик маданиятни оширишга қаратилган танловлар, маърифий акциялар ва тарғибот тадбирлари мунтазам ташкил этилмоқда.
Шунингдек, маҳаллий аҳоли ва фермер хўжаликлари учун сув ва ер ресурсларидан барқарор фойдаланишнинг замонавий моделлари жорий этилмоқда. Бу жараёнда сув тежовчи технологияларни кенг жорий этиш, ер ресурсларини самарали бошқариш, ерларни оқилона бошқариш ва иқлим ўзгаришига мослашган қишлоқ хўжалиги амалиётларини татбиқ этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ушбу чора-тадбирлар натижасида нафақат экологик муаммоларни юмшатиш, балки аҳоли турмуш даражасини ошириш, иқтисодий барқарорликни таъминлаш ва ҳудуднинг иқлим ўзгаришига чидамлилигини кучайтиришга эришилмоқда.
Рақамли ва илмий ёндашув — иқлимга мослашишнинг янги босқичи
Ҳозирги босқичда иқлим ўзгаришига мослашиш жараёнлари фақат анъанавий усуллар билан чекланиб қолмасдан, замонавий рақамли технологиялар ва илмий ёндашувлар билан уйғунлаштирилмоқда. Хусусан:
- гидрологик ва метеорологик маълумотларни реал вақтда мониторинг қилиш;
- сунъий йўлдош тасвирлари асосида ҳудудлар ҳолатини таҳлил қилиш;
- сув ресурсларини режалаштириш ва оптимал тақсимлаш;
- рақамли платформалар орқали маълумотларни йиғиш ва бошқариш кабилар жорий этилмоқда.
Бу ёндашувлар иқлим ўзгариши таъсирини барвақт аниқлаш, хавфларни камайтириш ва ресурслардан самарали фойдаланиш имконини беради.
Шу билан бирга, Оролбўйи ҳудудида иқлим ўзгаришига мослашиш тадбирларини самарали амалга оширишда халқаро ҳамкорлик муҳим аҳамият касб этмоқда. Хусусан, Швейцария тараққиёт ва ҳамкорлик агентлиги (SDC) билан ҳамкорликда сув ресурсларини барқарор бошқариш ва интеграциялашган ёндашувларни жорий этиш орқали ҳудуднинг иқлимга чидамлилигини оширишга қаратилган ишлар амалга оширилмоқда.
Қўшимча равишда, Global Water Partnership (GWP) билан ҳамкорликда сув хавфсизлигини таъминлаш ва ресурслардан оқилона фойдаланиш механизмлари ривожлантирилмоқда, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) билан амалга оширилаётган лойиҳалар доирасида эса Оролбўйи сув-ботқоқ ҳудудларининг экотизимлари мониторинг қилиниб, иқлим ўзгариши таъсирини баҳолаш ва унга мослашиш чоралари ишлаб чиқилмоқда.
Оролбўйи ҳудудида иқлим ўзгаришига мослашиш — бу фақат экологик муаммоларни бартараф этиш эмас, балки барқарор ривожланишга эришишнинг асосий шартидир.
Амалга оширилаётган тизимли ислоҳотлар шуни кўрсатмоқдаки, илмий ёндашув, замонавий технологиялар ва институционал ҳамкорлик орқали ҳатто энг мураккаб экологик инқироз шароитида ҳам барқарор ечимларга эришиш мумкин.
Эндиликда асосий вазифа — иқлим ўзгаришига мослашишни ҳар бир соҳада устувор йўналиш сифатида қараш ва уни ҳаёт тарзимизга айлантиришдан иборат.
Чунки иқлимга мослашиш — бу фақат бугунги вазифа эмас, балки келажак авлодлар олдидаги стратегик масъулиятдир.

Меры по адаптации к изменению климата в Приаралье
Сегодня изменение климата является одной из самых актуальных и сложных проблем глобального масштаба. Его негативное воздействие проявляется особенно остро в экологически уязвимых регионах и на территориях с высокой антропогенной нагрузкой. Одним из таких регионов является Приаралье, где последствия изменения климата оказывают комплексное влияние на состояние природных ресурсов, уровень жизни населения и экономическую деятельность.
В результате высыхания Аральского моря в регионе наблюдаются резкое изменение микроклимата, повышение температуры воздуха, уменьшение количества осадков, усиление ветровой активности и увеличение числа пыльных бурь. Эти процессы приводят к деградации земельных ресурсов, дефициту воды и сокращению биоразнообразия. Вследствие этого снижается эффективность сельского хозяйства, возрастает нагрузка на системы питьевого водоснабжения и возникает серьезная угроза здоровью населения.
Меры по адаптации к изменению климата в Приаралье включают в себя комплексные шаги, направленные, прежде всего, на устойчивое управление водными ресурсами, модернизацию гидротехнической инфраструктуры, создание защитных лесополос на высохшем дне моря, сокращение деградации земель, сохранение биоразнообразия и повышение климатической устойчивости населения.
В Новом Узбекистане вопрос адаптации к изменению климата является одним из приоритетных направлений государственной политики.
Под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на международной арене выдвигается множество инициатив по обеспечению экологической стабильности, охране природных ресурсов и адаптации к изменению климата.
В частности, по инициативе Президента Республики Узбекистан на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 18 мая 2021 года была принята специальная резолюция "Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий."
Сегодня последовательно реализуются программы, направленные на превращение Приаралья в зону экологических инноваций и технологий, развитие "зеленой" инфраструктуры и повышение устойчивости населения к изменению климата. Это имеет важное значение для борьбы с негативными последствиями высыхания Аральского моря для окружающей среды и здоровья населения, устранения возникших проблем и улучшения условий жизни проживающих в регионе людей путём обеспечения их занятости.
Выступая на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2025 года, глава Узбекистана подчеркнул, что негативные последствия высыхания Аральского моря должны оставаться в центре постоянного внимания мирового сообщества. Было отмечено, что за последние годы на высохшем дне моря, на площади 2 миллиона гектаров, были высажены солеустойчивые пустынные растения, а к 2030 году 80 процентов этой территории будет покрыто зелёными насаждениями.
Международный фонд спасения Арала (МФСА) является важным институциональным центром, разрабатывающим практические решения по адаптации к изменению климата.
Агентство МФСА, действующее в системе Международного фонда спасения Арала, играет важную роль в реализации мер по адаптации к изменению климата в регионе Приаралья.
В частности, в рамках проекта "Создание малых водоёмов в дельте Амударьи (II этап) " были усовершенствованы механизмы устойчивого водоснабжения системы озёр. Это позволяет перераспределять водные ресурсы, регулировать гидрологический режим и укреплять экологический баланс региона.
Вместе с тем, в результате реконструкции канала "Муйнак" его пропускная способность была значительно увеличена. Повысилась эффективность распределения воды, стабилизировалось водоснабжение озёр и существенно сократились потери воды.
Кроме того, в рамках работ по реконструкции дамбы водохранилища "Рыбачье" были укреплены гидротехнические сооружения, модернизированы водосбросные системы и значительно снижен риск эрозии. Это служит укреплению водной безопасности и обеспечению эффективного и рационального использования водных ресурсов.
В направлении экологического восстановления на участках Ахантай и Аккум создаются защитные лесонасаждения. Лесомелиоративные мероприятия, проводимые на высохшем дне моря, способствуют снижению процессов ветровой эрозии и переноса солей. Таким образом стабилизируется микроклимат в регионе и предотвращается деградация ландшафта.
В то же время, в обеспечении экологической устойчивости важную роль играет и социальное направление. В этих целях среди молодёжи регулярно организуются конкурсы, просветительские акции и агитационно-пропагандистские мероприятия, направленные на повышение экологической культуры.
Также для местного населения и фермерских хозяйств внедряются современные модели устойчивого использования водных и земельных ресурсов. В этом процессе особое внимание уделяется широкому внедрению водосберегающих технологий, эффективному управлению земельными ресурсами и применению методов ведения сельского хозяйства, адаптированных к изменению климата.
В результате этих мер удается не только смягчить экологические проблемы, но и повысить уровень жизни населения, обеспечить экономическую стабильность и усилить устойчивость региона к изменению климата.
Цифровой и научный подход — новый этап адаптации к климату
На нынешнем этапе процессы адаптации к изменению климата не ограничиваются лишь традиционными методами, а сочетаются с современными цифровыми технологиями и научными подходами. В частности:
- мониторинг гидрологических и метеорологических данных в режиме реального времени;
- анализ состояния территорий на основе спутниковых снимков;
- планирование и оптимальное распределение водных ресурсов;
- внедряются сбор и управление данными посредством цифровых платформ.
Эти подходы позволяют заблаговременно выявлять последствия изменения климата, снижать риски и эффективно использовать ресурсы.
Вместе с тем, международное сотрудничество играет важную роль в эффективной реализации мер по адаптации к изменению климата в регионе Приаралья. В частности, в сотрудничестве со Швейцарским агентством по развитию и сотрудничеству (SDC) ведётся работа по повышению климатической устойчивости региона путём внедрения устойчивого управления водными ресурсами и интегрированных подходов.
Кроме того, в партнёрстве с Глобальным водным партнёрством (GWP) развиваются механизмы обеспечения водной безопасности и рационального использования ресурсов, а в рамках проектов, реализуемых совместно с Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), ведётся мониторинг экосистем водно-болотных угодий Приаралья, а также разрабатываются меры по оценке воздействия изменения климата и адаптации к нему.
Адаптация к изменению климата в регионе Приаралья — это не только устранение экологических проблем, но и ключевое условие для достижения устойчивого развития.
Проводимые системные реформы показывают, что благодаря научному подходу, современным технологиям и институциональному сотрудничеству можно найти устойчивые решения даже в условиях самого сложного экологического кризиса.
Теперь основная задача — рассматривать адаптацию к изменению климата как приоритетное направление в каждой сфере и сделать её частью нашего образа жизни.
Потому что адаптация к климату — это не только задача сегодняшнего дня, но и стратегическая ответственность перед будущими поколениями.