Oʻzbekiston – Chexiya munosabatlari yangi taraqqiyot bosqichiga koʻtarildi
Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Chexiya Respublikasi Bosh vaziri Andrey Babishning tor doirada va ikki mamlakat delegatsiyalari ishtirokida muzokaralari boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston bilan Chexiya oʻrtasidagi amaliy hamkorlikning joriy holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida mamlakatimiz yetakchisi ushbu tashrif Oʻzbekiston – Chexiya munosabatlari tarixida sifat jihatidan yangi bosqichni boshlab berishini alohida taʼkidladi.
Barcha sohalarda hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Hukumatlar, vazirliklar va idoralar darajasida yaqin aloqalar oʻrnatildi, ishbilarmonlik va gumanitar almashinuvlar faollashdi.
Parlamentlarda “Doʻstlik guruhlari” tashkil etilgan. Hukumatlararo komissiya samarali ishlamoqda.
Keyingi yillarda tovar ayirboshlash qariyb ikki barobarga oshdi. Mamlakatimizda Chexiya kapitali ishtirokida 37 ta qoʻshma korxona muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Bir qator yangi kooperatsiya yoʻnalishlari boʻyicha ish olib borilmoqda.
Oʻzaro savdo hajmini oshirishga alohida eʼtibor qaratildi. Tovar ayirboshlashni, shu jumladan, mahsulot turlarini kengaytirish orqali 1 milliard dollarga yetkazish vazifasi qoʻyildi.
Birgalikdagi savdoni ragʻbatlantirish maqsadida Chexiyada Oʻzbekistonning birinchi sertifikatlash filiali tashkil etilmoqda. Chexiyalik hamkorlar bilan “Yevro-6” standartidagi avtomobillarni sertifikatlash va kvant etaloni boʻyicha zamonaviy laboratoriya qurilmoqda.
Chexiyaning yetakchi kompaniyalari bilan mashinasozlik, “yashil” energiya, geologiya va muhim xomashyo, kimyo, farmatsevtika hamda boshqa sohalarda loyihalarni amalga oshirishni oʻz ichiga olgan Texnologik hamkorlik dasturini ishlab chiqish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, infratuzilmani rivojlantirish va “aqlli” shaharlar yaratish, muhandislik ishi va raqamlashtirish sohalarida kooperatsiya uchun mavjud istiqbollar qayd etildi.
Xususan, kuni kecha boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston – Chexiya biznes forumida eʼlon qilingan loyihaviy tashabbuslar qoʻllab-quvvatlandi.
Tomonlar Eksport kreditlarini sugʻurtalash agentligi va Chexiya Eksport bankining Oʻzbekistonda loyihalarni amalga oshirishni qoʻllab-quvvatlash niyatini olqishladilar.
Iqtisodiy kun tartibidagi barcha masalalarni ilgari surish uchun Ishbilarmonlar kengashini tuzish va Hukumatlararo komissiyaning keyingi yigʻilishini shu yil avgust oyida Toshkentda oʻtkazish taklif qilindi.
Madaniy-gumanitar sohada, shu jumladan, qoʻshma diplom dasturlari doirasida taʼlim va akademik almashinuvni kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani tasdiqlandi.
Oʻzaro madaniyat va kino kunlari, koʻrgazma va konsertlarni muntazam ravishda oʻtkazish, shuningdek, mamlakatlar oʻrtasida sayyohlar oqimini koʻpaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Shu maqsadda ikki mamlakat poytaxtlari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aviareysni qayta tiklash masalasi koʻrib chiqiladi.
Tartibli mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Xalqaro kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi.
Yakunda qabul qilingan qarorlarni oʻz vaqtida amalga oshirish boʻyicha qoʻshma “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqishga kelishib olindi.

Negotiations were held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, and the Prime Minister of the Czech Republic Andrej Babiš, in a narrow format and with the participation of the two countries’ delegations at the Kuksaroy Residence.
The sides discussed the current state and prospects for further development of practical cooperation between Uzbekistan and the Czech Republic.
At the beginning of the meeting, the President emphasized that the current visit would be a breakthrough and would open a qualitatively new stage in the history of multifaceted Uzbek–Czech relations.
The dynamic development of cooperation across all areas was noted with satisfaction. Close contacts have been established at the level of governments, ministries, and agencies, while business and humanitarian exchanges have intensified.
Friendship groups have been established in the parliaments, and the Intergovernmental Commission is operating effectively.
Bilateral trade turnover has nearly doubled in recent years.
There are currently 37 joint ventures with Czech capital successfully operating in Uzbekistan, and cooperation is expanding across a broad range of new areas.
Particular attention was paid to increasing mutual trade. A target was set to raise trade turnover to $1 billion, including by expanding the range of traded goods.
To stimulate trade, the first Uzbek certification branch is being established in the Czech Republic. In cooperation with Czech partners, a modern laboratory for the certification of Euro-6 standard vehicles and quantum measurement standards is also under construction.
An agreement was reached to prepare a Technological Cooperation Program with leading Czech companies, including the implementation of projects in mechanical engineering, green energy, geology and critical raw materials, chemistry, pharmaceuticals, and other sectors.
Prospects for cooperation in infrastructure development, the creation of smart cities, engineering, and digitalization were also noted.
In this context, the project initiatives presented at the Uzbek–Czech Business Forum held the previous day were supported.
The sides welcomed the intentions of the Export Credit Insurance Agency and the Export Bank of the Czech Republic to support project implementation in Uzbekistan.
To advance the economic agenda, it was proposed to establish a Business Council and to hold the next meeting of the Intergovernmental Commission in Tashkent this August.
In the cultural and humanitarian sphere, both sides confirmed their interest in expanding educational and academic exchanges, including through dual degree programs.
The importance of regularly holding cultural and film days, exhibitions, and concerts, as well as increasing tourist flows, was emphasized.
To this end, the resumption of direct flights between the capitals of the two countries will be explored.
The prospects for cooperation in the field of organized labor migration were also discussed separately.
The sides also exchanged views on issues on the international agenda.
In conclusion, an agreement was reached to prepare a joint roadmap for the timely implementation of the decisions adopted.