Oʻzbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoni bilan yirik investitsiya loyihalarining borishini koʻrib chiqdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining navbatdagi yigʻilishi doirasida “ACWA Power” kompaniyasi rahbari Muhammad Abunayyan boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda sheriklik aloqalarini kengaytirish va qoʻshma loyihalarni jadallashtirish masalalari koʻrib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston “yashil” energetika sohasining asosiy hamkori boʻlgan “ACWA Power” faoliyatini yuqori baholadi. Qayd etilganidek, oʻtgan yil dekabr oyida boshlangan yangi investitsiya tashabbuslari, jumladan, quyosh va shamol elektr stansiyalarini barpo etish loyihalari belgilangan rejalar asosida izchil amalga oshirilmoqda.
Muloqot davomida hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlariga ham alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, “Yangi Toshkent” xalqaro aeroporti qurilishini boshlash, Fargʻona shahrida koʻp tarmoqli tibbiyot muassasasini barpo etish, IT-parkda zamonaviy maʼlumotlar markazini ishga tushirish kabi masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida saudiyalik investorlar Oʻzbekistondagi islohotlar va yaratilgan qulay investitsiya muhiti uchun minnatdorlik bildirib, loyihalarni sifatli va oʻz vaqtida amalga oshirishga tayyor ekanliklarini taʼkidladilar.

Президент Узбекистана рассмотрел ход реализации крупных инвестиционных проектов с Саудовской Аравией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках очередного заседания Совета управляющих Азиатского банка развития принял делегацию во главе с председателем компании «ACWA Power» Мухаммадом Абунайяном.
В ходе встречи рассмотрены вопросы расширения партнерства и ускорения реализации совместных проектов.
Глава нашего государства высоко оценил деятельность компании «ACWA Power», являющейся ключевым партнером Узбекистана в сфере «зеленой» энергетики. Отмечено, что новые инвестиционные инициативы, запущенные в декабре прошлого года, включая проекты по строительству солнечных и ветряных электростанций, последовательно реализуются в соответствии с намеченными планами.
В ходе беседы особое внимание уделено перспективным направлениям сотрудничества. В частности, обсуждены вопросы строительства международного аэропорта «Новый Ташкент», создания многопрофильного медицинского учреждения в городе Фергане, а также запуска современного дата-центра в IT-парке.
В завершение саудовские инвесторы выразили благодарность за проводимые реформы и созданную благоприятную инвестиционную среду в Узбекистане, а также подчеркнули готовность к качественной и своевременной реализации проектов.