6-may kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Serbiya tashqi ishlar vaziri Marko Djurich bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi siyosiy muloqotni yanada faollashtirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, investitsiyaviy loyihalarni ilgari surish hamda transport, sanoat, turizm va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi yaqin va tizimli hamkorlikni davom ettirish, siyosiy maslahatlashuvlar mexanizmlarini yanada faollashtirish hamda yangi qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish muhim ekani taʼkidlandi.
Shuningdek, Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amaliy mazmun bilan boyitish, ikki davlat rahbarlari belgilab bergan vazifalar ijrosini taʼminlash va yaqin istiqboldagi oliy darajadagi tashriflarga puxta tayyorgarlik ko‘rishga alohida eʼtibor qaratildi.

6 мая министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел встречу с министром иностранных дел Республики Сербия Марко Джуричем.
В ходе беседы обсуждены вопросы дальнейшей активизации политического диалога между Узбекистаном и Сербией, расширения торгово-экономического сотрудничества, продвижения инвестиционных проектов, а также укрепления связей в сферах транспорта, промышленности, туризма и культурно-гуманитарного взаимодействия.
Подчеркнута важность продолжения тесного и системного сотрудничества между внешнеполитическими ведомствами двух стран, активизации механизмов политических консультаций и продвижения новых совместных инициатив.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне, обеспечению исполнения задач, поставленных главами государств, а также тщательной подготовке к предстоящим визитам на высшем уровне.
Сербия отмечена как один из надежных партнеров Узбекистана в Европе. Выражена уверенность, что нынешняя динамика двусторонних отношений выведет партнерство на качественно новый этап.